Sobota, 25. máj 2024

Dubovský, Hamšík a spol.. Slovensko a jeho futbalová zostava snov

Gabriel Vass Gabriel Vass 20.10.2020
SITA/AP Photo/Gero Breloer

Pred časom sme zostavili hokejovú zostavu snov, a teraz nadišiel čas futbalistov. Prinášame výber toho najlepšieho, čo kedy hralo za slovenskú futbalovú reprezentáciu od roku 1993.

Nie je jednoduché vtesnať takmer 30 rokov do jedenástich mien a siedmich náhradníkov. Niektorí obľúbenci neprešli sitom, ale určite nebudú opomenutí.

Brankár

Martin Dúbravka (náhradník: Ján Mucha ml.)

Povedzme si úprimne, dlho-predlho sme čakali na brankára, ktorý má aspoň štyri hviezdičky kvality. Martina Dúbravku sme registrovali v Žiline alebo neskôr na potulkách Českom ako relatívne priemerného brankára. Tak ako dobré víno potrebuje čas, tak aj mnohí brankári.

Prestup do Newcastlu United bol tým kľúčovým krokom v jeho kariére. Na rozdiel od jeho predchodcu v Premier League Jána Muchu, Martin si vydobil pozíciu jednotky medzi žrďami a právom po ňom poškuľujú konkurenčné veľkokluby. Dúfajme, že ešte nejaké to desaťročie potiahne aj v repre. Alebo aspoň päťročnicu, dnes má 31.

Ako jeho náhradníka sme zvolili práve Jána Muchu ml.. Prebral žezlo v rozbehnutej kvalifikácii na MS 2010 a aj v samotnej Afrike bol veľkou oporou. Pozrel sa aj do veľkého futbalu v Evertone, ale Premier League mu veľa radosti v kariére nepriniesla.

Hoci do zostavy ani na lavičku sa nedostali, nesmieme opomenúť ani ich prechodcov či rovesníkov, akými boli Šaňo Vencel ml., Laco Molnár, Miro König, Kamil Čontofalský, Štefan Senecký, Matúš Kozáčik a ďalší.

Obrancovia

Pekarík – Škrtel – Tittel – Kinder

Máme tu štyroch hráčov z dvoch rozličných generácií. Nikdy sme nemali problém so stopérmi. Väčšinou nás však tlačili kraje obrany. V posledných rokoch máme na pravej strane obrany svätý pokoj v podobe Petra Pekaríka. Potichu, poctivou prácou a príkladnou životosprávou si spravil meno v Bundeslige. Na konte má aj titul s Wolfsburgom.

Bol to obrovský boom, keď v roku 2008 Liverpool oznámil najnovšiu akvizíciu, ktorá prišla zo studeného a zabudnutého Zenitu. Martin Škrtel si po pár týždňoch podmanil ostrovný futbal a dovolíme si tvrdiť, že je najlepší obranca v histórii Slovenska. Potvrdzuje to aj fakt, že v posledných dňoch túžobne voláme o jeho návrat z reprezentačného dôchodku.

Ostávajú dvaja starší harcovníci a opory repre z deväťdesiatych rokov. Dušan Tittel takmer celú svoju kariéru zasvätil domácim trávnikom. Na chvíľu si odskočil do Francúzska a na Cyprus, ale ináč bol verný len dvom domácim klubom. Slovanu a Trnave. Na ľavú stranu sme sa rozhodli nominovať Vladimíra Kindera, prvého Slováka v Premier League. V roku 1996 prestúpil do Middlesbrough a odkrútil si tam tri roky.

Na lavičku sme posadili Jána Ďuricu, Stanislava Vargu a Milana Škriniara. Prví dvaja nominovaní boli dlhé roky oporami v reprezentácii, a Milan Škriniar v nej takpovediac začína, ale… hoci jeho forma v posledých týždňoch klesla, stále je to meno svetového významu a veríme, že z neho bude päťhviezdičkový obranca.

Opäť tu máme aj skupinu hráčov, ktorí sa síce nedostali na lavičku náhradníkov, ale spravili veľa pre národný tím: Marián Zeman, Rado Zabavník, Marek Čech, Vraťo Greško, Roman Kratochvíl, Tomáš Hubočan a ďalší.

Stredopoliari

Karhan – Dubovský – Hamšík – Moravčík

Nepoznáme žiadneho slovenského futbalistu, ktorý by dokázal zo zostavy snov vytlačiť niekoho z tejto štvorice. Najbližšie k tomu má asi Stano Lobotka, ale ten má ešte vlastne takmer celú kariéru pred sebou.

Miro Karhan bol dlhé roky defenzívnym štítom reprezentácie. Prvé minúty v dospelej kategórii nabehal v rodnej Trnave, ktorú po piatich rokoch vymenil za Betis Sevilla v La Lige. Najväčšiu slávu však zažil v Bundeslige, kde si obliekal dresy Wolfsburgu a Mainzu. Na sklonku kariéry vrátil všetko požičané rodnej Trnave. Nebolo mu súdené zahrať si na MS, keď sa chvíľu pred šampionátom zranil. Do Afriky ho však tréner Weiss zobral ako diváka. Ďalšou škvrnou boli jeho konce v reprezentácii a v Trnave. Osobnosť jeho formátu by si zaslúžila ovela dôstojnejšiu rozlúčku.

Čo by bolo keby Dubovský nešiel do Thajska? Koľko jeho rekordov by dodnes ostalo neprekonaných a nedosiahnuteľných? Bol to jeden z najlepších slovenských futbalistov všetkých čias. Žiaľ, Peter Dubovský tragicky zahynul v roku 2000 vo veku 28 rokov.

Ďalšieho hráča zálohy preslávil typický účes, vďaka ktorému ho poznajú všade na svete. V Neapole ho majú za princa, pretože iba jeden môže byť kráľ: Maradona. V reprezentácii sa dlho hľadal. Tréneri mu nevedeli nájsť správne miesto a bol kritizovaný ak nepredvádzal rovnaké výkony ako v Neapole. Potom však prišiel zvrat a posledné roky nepoznáme dôležitejšieho hráča v národnom tíme. Rekordér v počte zápasov a gólov. Marek Hamšík.

Štvrtým do partie je Ľubo Moravčík. Známy vo Francúzsku, nesmrteľný v Škótsku. Fantastický driblér, strelec a exekútor priamych kopov. Je považovaný za predchodcu Dubovského a Hamšíka.

Na striedačku sme sa rozhodli nominovať Róbera Tomascheka a k nemu Stana “Dobre ši zrobil” Šestáka ako hráča, ktorý nie je ani stredopoliar ale ani typický útočník.

Na našu súpisku sa žiaľ nedostali hráči ako Igor Demo, Vladimír Janočko, Marek Ujlaky, Attila Pinte, Ján Kozák ml., Miňo Stoch, Vladko Weiss ml., Juraj Kucka a Stano Lobotka.

Útočníci

Szilárd Németh – Róbert Vittek

Toto bol najtvrdší oriešok zo všetkých. Vybrať z trojice Németh, Vittek a Mintál len dvoch hráčov, to boli dlhé minúty rozhodovania.

Szilárd Németh bol jedným z našich najefektívnejších útočníkov. Dal 22 gólov v 58 zápasoch. Zahral si v Premier League a dlho držal rekord v počte strelených gólov v reprezentácii.

Predbehol ho práve Róbert Vittek. Mnohí nad ním lámali palicu, keď ho v zápasoch často nebolo vidno. Zažiaril však v Afrike na majstovstvách sveta. Dal štyri góly, dva Taliansku v najslávnejšom zápase novodobej reprezentácie. Vedel potiahnuť v rozhodujúcich chvíľach. Jeho gólostroj sa zastavil na čísle 23 v 82 zápasoch.

Pôvodne sme zamýšľail postaviť na úkor Vitteka Mareka Mintála. Telovýchovný vedúci však zasiahol a vytiahol argument s Južnou Afrikou. Obávaný fantóm teda na svoju príležitosť čaká na striedačke. Žiaľ, zdravie mu v kariére veľmi neprialo. V reprezentácii odohral “iba” 45 zápasov a strelil v nich 14 gólov. Stal sa však kráľom strelcov Bundesligy. Podobného nemáme ani vo výhľade.

Bodaj by sme takéto útočné esá mali aj v súčasnosti. Zatiaľ kým čakáme, chceme spomenúť aj ostatných známych strelcov, akými boli Jaroslav Timko, Jozef Majoroš, Róbert Semeník, Tibor Jančula, Martin Jakubko, Filip Hološko, Adam Nemec a mnohí ďalší.

Veríme, že ste sa dočítali až sem. Ostáva teda už len jedna otázka. Kto by bol kapitánom najlepšej slovenskej jedenástky?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera