Piatok, 19. apríl 2024

Hapalova nová repre

SITA

Našu futbalovú reprezentáciu čaká na budúci mesiac začiatok kvalifikácie na Majstrovstvá Európy a po dlhých rokoch pôjdeme do bojov o veľký turnaj s novým tímom. Prestavbu mužstva začal už Ján Kozák, ktorý síce postupne priviedol nové mená, základnú jedenástku však menil len sporadicky. Pavel Hapal ukáže proti Maďarsku novú repre. Vďaka dobrovoľnému koncu štyroch bývalých opôr sokolov asi o čosi skôr, ako pôvodne plánoval.

Kozák veril svojim

Pokiaľ neprišlo zranenie, alebo iné dôvody, videli sme počas éry Jána Kozáka na ihrisku behať zväčša tých istých hráčov. Dokonca aj striedania sa väčšinou dali hravo natipovať. Aj Stano Lobotka dostal šancu až po skvelých ME v Poľsku. Môže sa to javiť ako tvrdohlavosť bývalého trénera, ten však veril tímu, ktorý mal výsledky.

Po Kozákovom konci a angažovaní Pavla Hapala sa očakávala väčšia odvaha pri nasadzovaní mladých hráčov do ostrých zápasov, čo sa v Lige národov na jeseň minulého roka aj potvrdilo.

Koniec jednej éry

Pavel Hapal chcel stavať na osvedčenej kostre tímu, ktorú by vhodne doplnil mladšími spoluhráčmi. Ukončenie reprezentačnej kariéry Škrtela, Nemca a Hubočana však veci posunulo rýchlo vpred. Dnes, dva týždne pred prvou nominačnou tlačovkou na zápas kvalifikácie proti Maďarsku Hapal nemá moc na výber. Okrem trucujúceho Vlada Weissa skončili ďalší traja členovia úspešnej generácie, čo vlastne predstavuje definitívny koniec jednej výnimočnej éry.

Aj keď v tíme zostalo niekoľko starejších, národná reprezentácia už nikdy nebude taká, ako predtým.

Koho odchod najviac pocítime?

Naša repre dlhé roky ťažila zo stopérskeho dua Ján Ďurica a Martin Škrtel, pred ktorým mali rešpekt aj najsilnejší súperi. Množstvo vyhratých súbojov v šestnástke, hlavičiek, neľútostných šmýkačiek. Súperovi útočníci sa presadzovali len veľmi ťažko. Po konci Jána Ďuricu sa očakávalo, že Škrtel ako skúsený, všetkými masťami namazaný hromotĺk v kombinácii s rozohrávkou a pozičnou hrou Škriniara, bude ešte veľa sezón oporou ďalšej silnej dvojice. Hoci mnohí možno nebudú súhlasiť, kapitána tímu Slovenska bude ťažké nahradiť.

Aj keď má a mal svoje nedostatky (napríklad v disciplíne na ihrisku), v reprezentácii išiel vždy na dve kyslíkové nádrže. Väčšinou podával stabilné a kvalitné výkony a jeho strata bude asi najciteľnejšia.

Milan Škriniar je mladý a chce ho Barcelona (asi), ale chýb kopí, viac než by sme čakali. Napríklad góly od Čechov v Lige národov pramenili práve po chybách v zadných radoch, akých sme sa predtým zvykli vyvarovať. Na uvoľnenú pozíciu je horúcim kandidátom Denis Vavro, stabilný člen základnej jedenástky FC Kodaň. Šance má aj Ľubomír Šatka (ak medzitým nedostane chuť na pizzu). Alternatívou môže byť Branislav Niňaj z holandskej Eredivisie.

Nová stopérska dvojica však bude potrebovať určite čas a trpezlivosť fanúšikov, kým svojich overených predchodcov výkonnostne dobehne. Ak vôbec.

Ktoré ďalšie kone?

Najideálnejšie zloženie máme v zálohe. Marek Hamšík našťastie bude dochádzať aj z Číny, Pavel Hapal zatiaľ nemusí hľadať akútne alternatívy. Ak Škrtela nahradiť ťažko, Marek by bol (a neskôr aj bude) nenahraditeľný.

Smerom dopredu má poruke hráčov ako Duda, Lobotka, Kucka, Mak, Stoch, Bero, Rusnák. Mladosť, kvalitu, dravosť aj skúsenosť. Tréner má z čoho miešať útočné diagonály.

Horšie to je v krídelných priestoroch. Moderných krajných obrancov veľa nemáme a ak máme, v kluboch nehrávajú. Kozák staval na Hubočanovi, prerobenom stopérovi, ktorý ale nikdy nesklamal. Aj on vyzlečením národného dresu vyriešil dilemu za Hapala. Hancko však vo Fiorentine nastupuje tak málo, že sa mu po zápasoch ani neoplatí prať dres. Róbert Mazáň vo Vigu dres ani nemusel obliekať, uvidíme čo prinesie jeho hosťovanie v Benátkach. Peter Pekarík v Herthe sedáva. Martin Valjent, ktorý hrával na jeho poste v mládežníckych výberoch, hosťuje na Mallorce v druhej španielskej lige. Lukáš Haraslín, ďalší Hapalov kôň, si pýta nomináciu z Legie Gdaňsk a môže rozšíriť konkurenciu u krídelných záložníkov. Aj Stoch s Rusnákom a Makom potrebujú konkurenciu.

A kto do útoku?

Posledným je post, ktorý nás trápi asi od čias Jozefa Golonku. Adam Nemec by tak či onak postupne viac vysedával na lavičke náhradníkov. Pavel Hapal v prvých zápasoch veril Adamovi Zreľákovi, ktorý pravidelne nastupuje v Norimbergu aj pod vedením Mareka Mintála. A čo Pavol Šafranko, ktorý dáva góle v druhej škótskej lige? Samuel Mráz zo Serie B? Rohožník zo Žiliny? Hmm. Chcelo by to nejaké útočné kladivo typu Mandžukiča. Takého žiaľ nemáme.

Slovensko varí z toho, čo má. Mnohí volali po generačnej obmene, ale nie na každý post exituje náhrada rovnakej kvality. Mladí nemajú skúsenosti, mnohí nemajú ideálne klubové pôsobiská. Potrvá istý čas, kým tím pod vedením Pavla Hapala nájde svoju tvár.

Možno aj na úkor výsledkov.

Veríme však, že v tohtoročnej kvalifikácii budeme bojovať o postup na EURO do posledného zápasu. A ak nie, že sa fanúšik neodvráti chrbtom. Žiadna generačná výmena, pokiaľ nie ste Španielsko, nie je bezbolestná. Holanďania by vedeli rozprávať.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera