Štvrtok, 27. jún 2024

Here We Go: Slávny Fabrizio Romano trávi na mobile celý deň. Život mu zmenili Icardi a Fernandes

Ján Janočko Ján Janočko 28.06.2023
Foto: TASR/AP Photo/Armando Franca

“Najviac ma teší, keď svojou správou poteším fanúšikov, keď sa tešia z nového hráča alebo predĺženia zmluvy. Je to mimoriadna pocta, keď sa ľudia takto cítia,” prezradil v rozhovore pre Flashscore hviezdny novinár Fabrizio Romano. Jeho príspevky na sociálnych sieťach sú dnes rovnako dôveryhodné, ako fotka hráča s dresom nového klubu. Ako sa dostal do tejto pozície a od ktorých klubov očakáva najväčší posun v budúcej sezóne?

Legendou v tridsiatke

Má len 30 rokov, no vďaka svojim schopnostiam a informáciám, ktoré odovzdáva, je globálnou hviezdou. Niektorí ho milujú, iní ho neznášajú. O tom, že Fabrizio Romano púta pozornosť futbalového sveta, však nemôže byť ani pochýb. 

“Nikdy sa nezamýšľam nad tým, koľko zdrojov mám, alebo či by som si ich nemal zaobstarať viac. Jednoducho to nechávam plynúť, jeden deň za druhým. To je moje tajomstvo. Stretávam sa s novými ľuďmi, spoznávam, udržiavam kontakt s osobami, ktorých poznám už pätnásť rokov. Trik spočíva v prirodzenom rozširovaní siete, nedá sa to naplánovať,” hovorí Fabrizio Romano s úsmevom. Popri rozhovore, ktorý robí, mu však zrejme unikajú niektoré dôležité informácie. Sám priznáva, že je šanca, že práve počas necelej polhodiny mu ujde nejaký prestup.

Neraz má informácie skôr, než všetci ostatní. Práve “potvrdenie Romanom” je často definitívou pre fanúšikov, ktorí s napätím čakajú na ten-ktorý príchod do ich milovaného klubu. Sám hovorí, že budovanie siete kontaktov nie je vždy úplne cielené. “Určite si nehovorím, že sa dnes musím stretnúť s niekým z Realu alebo Chelsea. Jednoducho už niekoho poznám a ten ma môže posunúť k niekomu ďalšiemu, je to trochu domino,” vysvetľuje renomovaný žurnalista. Podľa jeho slov je každý kontakt, ktorý si uloží do mobilu rovnako cenný, ako tie predchádzajúce. “Snažím sa udržiavať dobré vzťahy s agentmi menej známych hráčov aj s tými, ktorí zastupujú veľké hviezdy. U mňa je to rovnaké, každému volám, rozprávam sa s ním. Úprimne povedané, najväčšie novinky, ku ktorým som prišiel, boli vždy z menších zdrojov. Preto si vážim každého v sieti svojich kontaktov.”

Život mu zmenili Icardi s Fernandesom

Práve zameranie sa aj na menšie zdroje pomohlo posunúť jeho meno medzi tých najlepších. Nakopol ho Icardiho odchod do Talianska, ale aj presun Bruna Fernandesa do Manchesteru United. V prvom prípade ho kontaktoval málo známy agent a on dal šancu tejto príležitosti, ktorá sa, napohľad, nezdala byť obrovskou. V druhom prípade si napriek špekuláciám počkal na správny moment a definitívne potvrdenie odchodu portugalského reprezentanta na Britské ostrovy. Aj vďaka tomu si získal rešpekt sledujúcich. 

Každý takýto status či tweet, ktorý zverejní, je zároveň terčom tisícok komentujúcich. Kým dostáva vtipnú či sklamanú odozvu na dianie v kluboch, je všetko v poriadku. Romano však hovorí, že aj na internete musia byť nejaké medze. “Ak ľudia hovoria, že Fabrizio dostáva peniaze od agenta, od klubu, od hráča, od rodiny, od prezidenta – to je niečo, čo nebudem nikdy akceptovať. Nemôžem rešpektovať, že niekto nezverejní svoju tvár, nemá žiadny dôkaz, neuvádza svoje meno, príde na internet a povie, že dostanem peniaze od ľudí vo futbale, pretože toto je neprijateľné. Existujú limity, ktoré nemajú byť prekročené,” hovorí Fabrizio na adresu hejterov.

A čo na jeho prácu hovoria v tímoch? “Niektoré kluby sú spokojné, iné menej”, hovorí Talian a dodáva, že im úplne rozumie. Dodáva však, že rýchlosť a pravdivosť podávaných informácií sú jeho prioritov. Ostatne, práve to sú ingrediencie, vďaka ktorým sa stal rešpektovaným a citovaným žurnalistom.

Od koho čaká veľké veci?

Muž, ktorý má z novinárov azda najviac informácií o prestupoch na svete, očakáva v budúcej sezóne veľké veci od Liverpoolu či Dortmundu – napriek tomu, že Jude Bellingham, najväčšia hviezda tímu, je už preč. Zaujímavý je preňho napríklad aj čierny kôň poslednej sezóny Premier League. “Je veľa klubov, ktoré možno nie sú také veľké, ale sú vždy dobre vedené. Myslím si, že dokonalým príkladom je anglický Brighton. To, čo robia, je naozaj výnimočné. Majú veľmi jasnú štruktúru, jasnú stratégiu, top manažéra. Majiteľ je veľmi seriózny, keď je treba predať hráčov. Pri rokovaniach je vždy tvrdý, preto si myslím, že sa tento typ stratégie vyplatí,” hodnotí Fabrizio. Čo sa týka veľkých transferových turbulencií, očakáva ich aj od Chelsea.

Práve v týchto dňoch si rodina Fabrizia veľmi neužije. Spí minimálne a jeho spánkový cyklus či denný režim sú… Slušne povedané nepravidelné. Aj o tom hovoril v rozhovore, ktorý si môžete pozrieť na tomto linku.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera