Jeden sa prehrýzol, druhý zhorel. Tretí dostane za odmenu atraktívneho súpera

Tomáš Révay Tomáš Révay 23.07.2023
FOTO TASR - Martin Baumann

Slovenské futbalové kluby majú za sebou prvé predkolo európskych pohárov.

Slovan sa prehrýzol ďalej

Slovenský majster Slovan Bratislava najprv doma remizoval s luxemburským majstrom, FC Swift Hesperange. Tréner Weiss mal pravdu, boli veľkou neznámou. Žiadne prípravné zápasy, ani štatistiky hráčov na internetoch. Prišli prekvapivo pripravení, vysunuli vysoko pressing. Nový kanadský brankár Borjan musel len loptu odkopávať. Hra na krátke prihrávky s veľkým počtom hráčov robila belasým problémy. Weissa juniora zdvojovali až strojovali, lebo Slovan má svoje zápasy na internete k dispozícii. Asi.

Odveta sa niesla v podobnom duchu ako prvý zápas. Prvý polčas bol veľmi zlý, navyše malo luxemburské mužstvo znova k dispozícii penaltu. Borjan dokázal, že bude rozdielom na bránkovej čiare, majstra podržal aj ďalšími zákrokmi. V druhom polčase Barseghyan vybojoval dve penalty pre Slovan, čo dvojzápas rozhodlo. Kapitán Weiss ml. obe vzorne premenil, prvýkrát panenkou, potom nekompromisne do ľavého horného rohu. Bolo vybavené. Dvojzápas ukázal, že Weissov Slovan aj v novej sezóne dokáže prispôsobiť svoj výkon súperovi. Lepší futbal uvidíme asi až proti súperom zvučnejšieho mena.

Treba povedať, že dôležitým pre ďalší pobyt slovenského šampióna v europohároch bolo aj rozhodnutie UEFA. Vlastne obidve: Kucka dostal po kusanci v domácom zápase dištanc len na dva ďalšie a Slovanu bola po takmer dokonanej inzultácii rozhodcu udelená iba pokuta. Disciplinárka bola až podozrivo zhovievavá.

Žilina splnila cieľ

Žilinskí šošoni mali súpera z Estónska, FC Levadia Talinn. Aj ona potvrdila, čo o nej vieme – ako veľmi pod Dubňom chýbajú skúsení hráči. Áno, oba polčasy v oboch zápasoch výsledkovo a herne zvládli, ale v dôležitých zápasoch potrebujete na ihrisku niekoho, kto vás podrží a pomôže keď sa nedarí. Levadia bola v druhom polčase v oboch zápasoch silná v pressingu, držaní lopty. Ruský krídelník Yakovlev ktorý robil veľké problémy žilinskej obrane. Veľkým výkričníkom pre Žilinu sú určite nakopávané lopty dopredu a rýchle brejky po krajoch.

Teraz príde do Žiliny belgický KAA Gent. Zďaleka najatraktívnejší a najsilnejší súper slovenských tímov v prvých dvoch predkolách.

DAC zhorel

Dunajská Streda mala po sezóne, v ktorej reálne atakovali titul veľké očakávania. Určite chceli aspoň napodobniť minulú sezónu, hrali 3.predkolo Konferenčnej ligy. Prvý zápas doma zvládli, ale už tam naznačili problémy. Gruzínske mužstvo FC Dila Gori bolo rozohratejšie a zohratejšie. Gruzínci mali veľké držanie lopty a vysoký pressing s krátkymi príhravkami trápili žlto-modrých. Individuálne kvality Andzouanu, Kalmára, Ramadana a Trusu stačili na víťazstvo 2:1.

Odveta bola pre DAC veľkou hanbou. V prvom polčase nevedeli hrať svoj štýl futbalu a iniciatívu mali domáci. Dila vyhrala 2:0, DAC neukázal takmer nič a vypadol. Šance skončili buď na brvne alebo ich chytil brankár Kucherenko, postúpilo ale zaslúžene lepšie mužstvo.

Vypadnutie v prvom predkole sa nedá hodnotiť inak, než hanbou pre ambiciózny DAC. Tréner Guľovi zrejme bude musieť vyhrať jednu z dvoch trofejí, inak v klube skončí.