Pondelok, 15. apríl 2024

Boka alebo Flu? Maracaná je pripravená na korunováciu nového kráľa

Former Skyblue Former Skyblue 03.11.2023
Finále Copa Libertadores TakUrčitee

Keď zajtra dopozeráte šláger nemeckej Bundesligy Dortmund – Bayern, prepnite na finále Copa Libertadores. Vyvrcholenie juhoamerickej obdoby európskej Ligy majstrov sľubuje futbalovú fiestu. Navyše sa odohrá na ikonickej Maracane.

Stretne sa v ňom „domáce“ Fluminense a argentínska Boca Juniors. Atmosféra v oboch táboroch je už v týchto hodinách vybičovaná na maximum, juhoamerické médiá chrlia prognózy a všetky zaručené novinky z oboch táborov od rána do večera. Pre modro – žltú Boku by to bol siedmy triumf, pre Flu historicky prvý. Klub v zeleno – bordových pruhovaných dresoch už raz siahal po trofeji, ale proti bol ekvádorský LDU Quito. Bolo to 2. júla 2008, arénou bola aj vtedy Maracaná a pri gólovo vyrovnanom skóre lepšie triafal z bieleho penaltového bodu súper z Ekvádora. Zajtra budú mať teda Brazílčania šancu na reparát.

Mimochodom, tohtoročné finále bude iba piatym v poradí, ktoré sa odohrá na jeden zápas vo vopred vybranom finálovom dejisku. Náhoda tak zariadila, že Fluminense bude mať pri druhom pokuse získať trofej de facto domáce prostredie. Do roku 2018 sa ešte hralo na dva zápasy (doma – vonku), zmena nastala v roku 2019. Odvtedy v štyroch sólo finálových zápasoch triumfovali iba Brazílčania (po dvakrát Flamengo a Palmeiras). Bude tradícia pokračovať aj zajtra večer?

Rekordéri z Avellanedy

Prvý ročník (pôvodne) juhoamerického pohára majstrov sa odohral v roku 1960 a prvým triumfátorom bol Peňarol Montevideo, ktorý si prvenstvo zopakoval aj o rok. Následne nastúpil na trón Pelého Santos. Ak by ste si neotvorili wikipédiu a mali by ste odpovedať na otázku, ktorý klub získal najviac trofejí, zrejme by ste vsadili na „ťažké váhy“ z Argentíny (Boca Juniors alebo River Plate) či Brazílie (Flamengo). Rekordérom je však Independiente, ktoré ako jediné má na konte sedem titulov. Práve Boka sa teda môže v sobotu dostať na delené prvé miesto. Pravdou tiež je, že posledný triumf  červeno – modrých „,milionarios“ z buenosaireskej štvrte Avellaneda je z roku 1984. Svoj vrchol prežívali v prvej polovici 70. rokov, keď v rokoch 1972 – 75 ho vyhrali štyrikrát za sebou. Lenže časy Bertoniho, Bochiniho, Sá, Balbuenu či Pavoniho, zdá sa, nenávratne odvial čas…

Medzi víťazmi za vyše šesť dekád existencie tejto súťaže nájdeme aj pre väčšinu Európanov nečakané značky. Okrem už spomínaného ekvádorského LDU Quito sem možno zaradiť najmä kolumbijský Once Caldas (2004) či jeho krajanov z Atlético Nacional Medellín, ktorí dokonca triumfovali dvakrát (1989, 2016). To taká Olimpia Asunción z Paraguaja je so svojimi tromi prvenstvami (1979, 1990, 2002) už dokonca v závese za mogulmi juhoamerického klubového futbalu.

A prečo pôvodne juhoamerického? Lebo časom dostali možnosť zapojiť sa aj kluby zo Strednej Ameriky. A mexické Tigres (UANL) či Guadalajara dokonca tak dobre, že si už zahrali aj finále…

Penaltoví šampióni

Z dvojice zajtrajších súperov zvládol náročnú cestu do finále lepšie Fluminense. Triasol sa iba v poslednom zápase základnej skupiny, kde potreboval v derniére neprehrať. Napokon ukopal potrebný bod za remízu 1:1 proti peruánskemu Sportingu Cristal. Vo vyraďovacej fáze nechal postupne za sebou Argentinos Juniors, Olimpiu Asunción a v semifinále Internacionál Porto Alegre.

Boka mala opačnú cestu – vcelku prijateľnú skupinu, ale potom postup cez tri vyraďovacie kolá vždy na penalty! Takto zostali postupne na jej štíte Nacional Montevideo, Racing Buenos Aires a v semifinále aj brazílsky Palmeiras. Vyčerpali si Argentínčania penaltové šťastie už pred finálovými bránami?   

Skúsenosti hovoria pre Boku

A aké sú prognózy pred zajtrajším zápasom? Komentátori vyzdvihujú skúsenosti Boky, najmä silný stred poľa a ich trpezlivosť – kúskovať hru a čakať na svoju šancu. V najhoršom prípade, na penalty. Ich hrdinom je brankár Sergio Romero, ktorý ich svojimi zákrokmi posunul až do finále. Lenže teraz prichádza na miesto, ku ktorému ho viažu neblahé spomienky. V roku 2014 tu prehral spolu s Messim finále MS proti Nemecku, keď ho v predĺžení prekonal Götze a rozhodol o titule pre Európanov.

V obrane však bude žltomodrým citeľne chýbať Marcos Rojo, ktorý sa vyčervenil proti Palmeirasu v semifinále. Zastúpi ho zrejme Paraguajčan Bruno Valdez, ale ten už v tomto roku tiež dvakrát predčasne opúšťal trávnik, lebo je citlivý na rýchlosť a tomuto pokušeniu určite neodolá ani tréner Fluminense Fernando Diniz. Či už postaví na hrot hrdinu posledných duelov Argentínčana Germana Cana alebo 21-ročného domáceho mladíka Johna Kennedyho, v oboch prípadoch rýchlonohé gazely.

Iba gól na zápas

Najväčším triumfom Boky v ofenzíve má byť 36 – ročný Uruguajčan Edinson Cavani, ktorého bližšie predstavovať netreba. Jeho gól v odvete proti Palmeirasu mal cenu zlata. A zaujala aj jeho spolupráca s mladou ryšavou kométou stredovej formácie, iba 19 – ročným Valentinom Barcom. Jeho útočné snahy bude zo zálohy pravdepodobne sanovať aj dvojica Fernandezovcov – Ignacio a Guillermo. A veru bude treba, lebo Boka dala v 12 zápasoch Copa Libertadores iba 12 gólov a jej najlepším strelcom je pravý bek, Peruánec Luis Advincula…

V bordovo – zelených farbách je okrem spomínanej útočnej dvojice ťahúňom Kolumbijčan Jhon Arias a na svojej strane si to ešte aj v 35 rokoch obehá navrátilec Marcelo, ktorý strávil 16 sezón v Reale Madrid.

Dočkajú sa konečne aristokrati?

Ofenzívna sila je podľa prognóz zasa na strane Fluminense, ktoré sa určite bude snažiť udávať tón zápasu, ale posledný krok pred historickým momentom býva najťažší a to im môže zväzovať nohy. V každom prípade v klube, ktorý vypísal svoj rodný list už pred 121 rokmi, považujú za svoju povinnosť zúročiť druhý mečbal a konečne umiestniť najcennejšiu juhoamerickú trofej do aristokratického pavilónu svojho vlastného štadióna Laranjeiras. Proti okrem hráčov žlto – modrých budú aj tisícky fanúšikov z Buenos Aires, ktorí smerujú na svojich často obitých autách ku Copacabane a chystajú sa tu rozložiť svoje kempingové stany (alebo sú už tam).

Maracaná, ktorej po OH v roku 2016 hrozil kvôli vysokým nákladom smutný osud, je opäť v dobrej kondícii a pripravená na veľký brazílsko – argentínsky súboj. Priamy prenos vysiela v sobotu od 20:45 hod. Nova Sport. 2.  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera