Štvrtok, 23. máj 2024

Liverpoolská pečať Jürgena Kloppa

Ján Janočko Ján Janočko 23.11.2019
SITA/AP Photo/Jon Super

Na začiatok si povedzme úprimne a priamo, ťažko je Kloppa neznášať. Väčšina ľudí má vysmiateho nemeckého pánka v šiltovke rado, a ak nie, tak im aspoň neprekáža. Teda, jedine ak by mu závideli ten žiarivý úsmev, ako z reklamy na zubnú pastu.

O tom, že kam Kloppova noha (a šiltovka) vkročí, tam po sebe zanechá čosi špeciálne, azda netreba nikoho presviedčať. Výraznú stopu zanechal v Mainzi, ešte výraznejšiu v Dortmunde a o čosi podobné sa pokúša v Liverpoole. 

Rodgers out

Pamätám si to, akoby to bolo včera. Začiatok októbra, rok 2015. Liverpool v mestskom derby remizuje s Evertonom, nevýrazný výkon ma nechal opäť v smútku a tak si ako darček k narodeninám prajem, aby Brendan Rodgers skončil na lavičke Liverpoolu. A on aj skončí, a keď sa o tom dozvie v štúdiu Thierry Henry, od samého šoku položí ruku na Jamieho Carraghera.

V strede sezóny hľadať nového trénera, to je taká dosť biedna situácia, ani si to mužstvo nevyskladal, len zaňho musí prevziať zodpovednosť. Už v momente, keď sa oznámilo, že Rodgers dožul na lavičke na Anfield road posledný balíček známych žuvačiek a konečne už nebudeme čítať o tom, ako mužstvo, ktoré dostalo “na budku” u úplného outsidera, ukázalo charakter, dúfal som. Dúfal som, že sa Liverpoolu ujme Klopp.

Lenže nemecký čávo mal dofču. Tvrdil, že ročnú, a ako povedal jeden pán v známom videu: „Hm, to mi nejako nevychádza.“ A napriek tomu som dúfal, pretože mi bolo jasné, že málokto by Liverpoolu sadol tak, ako Klopp. Srdiečko v hre, boj za kolektív, vypustenie duše na ihrisku a vedomie, že hoci klub nemá najlepších hráčov na svete, stále ich budú fanúšikovia milovať, ako keby nimi boli. To sú hodnoty, ktoré charakterizujú aj Liverpool, aj Kloppa. Čiže, z logického hľadiska mi moja teória sedela, z matematického nie.

Klopp in

Ale z matematiky som bol skôr priemerný žiak a študent, preto Klopp podpísal na Britských ostrovoch kontrakt. No dobre, možno nie kvôli mojim študijným výsledkom, ale stalo sa. Dovolenku zrušil a ešte skôr, než sa ukázal fanúšikom, sa už pomaly učil slová klubovej hymny You’ll never walk alone.

A že vie minimálne názov, si uvedomili fanúšikovia v jednom z prvých zápasov pod jeho vedením. Liverpool prehral doma s Crystal Palace, domáci priaznivci húfne odchádzali ešte pred záverečným hvizdom a Jurgen neskôr povedal, že sa cíti sám. No, a to zabolelo.

Čarovný strih

Odvtedy už nejaký ten mesiac ubehol. Po futbalovej stránke je Liverpool úplne inde. Na míle vzdialený stavu, keď Klopp klub v roku 2015 preberal. V útoku má hráčov, ktorí stávkovým kanceláriám ťahajú kurzy na strelcov do absurdne nízkych čísel. K statusu hviezd im pridal predponu „mega“.

Zo zálohy urobil viac či menej sa striedajúce trio makačov, ktoré síce nemá Iniestovské parametre, ale svoju vysoko nadpriemernú prácu si odrobí. No a obrana – k najpálčivejšiemu problému sa postavil trojitým spôsobom. Z tých, ktorí už v klube boli, urobil kvalitných obrancov schopných odohrať slušné (a miestami vynikajúce) zápasy. K nim dokúpil pár (na aktuálne pomery) lacných posíl a napríklad taký Robertson dnes patrí medzi britskú a zrejme aj svetovú špičku na kraji obrany. No a potom ešte rozbil prasiatko a kúpil Van Dijka a Alissona, aby aj vďaka nim vyhral Ligu majstrov.

Lacné nákupy sa mu niekoľkonásobne vyplatili, drahé nákupy splatil trofejou z júna tohto roka. 

Fungovalo by to aj inde?

Nejeden Martin Nikodým by mohol položiť otázku za milión – či by to fungovalo aj v inom klube. Bez Kloppa? To by podľa mňa nevedel ani Vlastík Plamínek skrížený s Nostradamom a Babou Vangou.

Tak dobre fungujúci stroj, akým je dnes Liverpool, by však bolo ťažké skonštruovať v iných podmienkach.

Skutočným kľúčom mentalita

A teraz to najdôležitejšie. Zlepšená obrana, kvalitná záloha, fantastický útok – to všetko dnes Liverpool má, no Klopp dal tímu ešte čosi vzácnejšie – víťaznú mentalitu.

Zdecimovaný fanúšikovia pozerajúci do zeme pri otázkach o víkende zrazu dostali chuť konverzovať s kolegami či spolužiakmi. Veční pesimisti, ktorí už aj rezignovali na pranie dresu v rukách a šupli ho do práčky s tým, že zvládnu, ak sa im meno hráča odtrhne zrazu opäť dodržiavajú pokyny na štítku. Partie fanúšikov, ktorí si na seba nevedeli nájsť čas dnes spoločne sedia pred telkou a čumia do mobilov. A fandia, samozrejme.

Klopp efekt pôsobí spôsobom nevídaným a príjemným. Hádky s manželmi a manželkami sú odrazu zvládnutelnejšie. Zrušené Take me out už nechýba ani skalným fanúšikom a najväčším šelimčkám. A čarovné večerné budenie susedov pri výkriku po každom góle je späť.

Víťazná mentalita Liverpoolu je návrat k indentite, ktorú fanúšikovia Liverpoolu hľadali viac, než človek, ktorý zabudol PIN a hľadá PUK kód. Keď tím okolo kapitána Hendersona v 90. minúte prehráva, jeho fanúšikovia si akurát vykladajú nohy. Lebo vedia, že sa dočkajú ešte minimálne dvoch gólov. Náročné zápasy zvládajú, hoci nie sú opticky lepším mužstvom. Lenže o to predsa ani nejde. Ide o to, že viera vo svoje schopnosti je niekedy viac, než ten najsilnejší káder či najsrdnatejší (juj, to je slovo!) súper.

Koniec je blízko?

Nedávno sa Klopp vyjadril, že už v Anglicku nechce dlho ostať. Počasie mu vraj nevyhovuje. A potom zasa povedal, že si len robil srandu. A Klopp si robí srandu často. Kým nepríde na pozdvihnutie tímového ducha a pozdvihnutie kútikov úst všetkým priaznivcom. Na to momentálne nie je úspešnejšieho a lepšieho protagonistu.

Vytasiť biely úsmev, obliecť šušťákovú súpravu, nasadiť okuliare, šiltovku, dávku emócií a bezprostrednosti. Ide sa bojovať za Liverpool, klub, ktorý „nezmazateľne opečiatkoval“ nemecký The Normal One.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera