Sobota, 25. máj 2024

Má len sedemnásť a už debutoval ako kapitán. V Trnave znova oslavujú meno Marek Ujlaky

Na priezvisko Ujlaky v Trnave nedajú dopustiť. Legendárny Marek Ujlaky bol produktívnym stredopoliarom. Cez víkend debutoval za Spartak jeho sedemnásťročný syn Marek.

Trnava v sobotu zvíťazila doma nad Zlatými Moravcami 3:0. Tri minúty pred koncom riadnej hracej doby poslal tréner Michal Gašparík na trávnik dovtedy neznámu tvár. Mladučký Marek Ujlaky nahradil Jána Vlaska, od ktorého dokonca prevzal kapitánsku pásku.

Debut s páskou na ruke

Pocity boli neopísateľné. Debutoval som za Spartak, k tomu s kapitánskou páskou na ruke. Keď som bol malý chlapec, sníval som o tom. Stalo sa to a som šťastný, že mi tréneri dali šancu k prvým minútam. Ubehlo to veľmi rýchlo, ale veľmi som si to užil,“ uviedol v našom rozhovore Marek Ujlaky.

V poslednej minúte podčiarkol trnavské víťazstvo Brazílčan Saymon Cabral. Gól so spoluhráčom oslavoval priamo na trávniku tínedžer Marek Ujlaky. Emócie boli niekoľkonásobne silnejšie, lebo bol v pozícii kapitána tímu, k čomu mu pomohlo interné pravidlo zo šatne.

Tréner na začiatku svojho pôsobenia v klube povedal, že kapitánom tímu bude vždy Trnavák. Nevedel som, že Ján Vlasko bol počas striedania na ihrisku posledným Trnavčanom. Keď opúšťal ihrisko spýtal sa, komu má dať pásku a povedali, že ju má nechať mne,“ vysvetlil.

Marek Ujlaky mladší debutoval vo veku 17 rokov, 4 mesiace a 7 dní. Jeho otec bol kedysi pri premiére takmer o dva mesiace starší.

Postrach brankárov

Starší Marek bol postrachom brankárov, hoci bol stredopoliarom. V trnavskom drese odohral v lige 366 zápasov a strelil 87 gólov. Po ikonickom Jozefovi Adamcovi je druhým najlepším strelcom v histórii klubu. Majstrovský titul nezískal, no v roku 1998 oslavoval celkový triumf v Slovenskom pohári a Superpohári. Syn po ňom zdedil talent, ale vyprofiloval sa na stopéra.

Kvôli otcovi som s futbalom začal, on ma k nemu priviedol. V mladosti bol pre mňa veľkým vzorom a vždy bude mojou inšpiráciou. Vnímam ten tlak, keďže otec bol jedným z najlepších ofenzívnych futbalistov Trnavy. Ja som úplne iný typ. Budem sa snažiť, aby som patril k najlepším defenzívnym hráčom,“ povedal.

Pred pár rokmi pritom hrával v kategórii starších žiakov šiestu ligu za obec Zeleneč.

V Zelenči sa stal futbal mojim životom. Strávil som na ihrisku každý deň od pondelka do nedele. Mal som dve sezóny, kedy sa mi aj darilo gólovo. Prišiel som na skúšku do Trnavy do ročníka U15. Tréner Roman Hudec mu zobral a odvtedy som v Trnave,“ opísal 181 centimetrov vysoký zadák. 

Hrdý otec

Cieľom mladunkého futbalistu je udržať sa na súpiske a postupne zabojovať o ďalšie štarty a väčšiu minutáž.

Budem na sebe ešte viac trénovať a pracovať. Myslím si, že mojou prednosťou je hra v defenzíve. Potrebujem zlepšiť rozohrávku a techniku. Verím, že o pár rokov sa dostanem do základnej zostavy Spartaka a budem v nej čo najdlhšie,“ zaželal si.

V trnavskom tíme je niekoľko skúsených borcov, srdciarov a autorít. Napríklad Dobrivoj Rusov, Ján Vlasko či Martin Mikovič.

Najprv som sa s nimi bál hrať, cítil som veľký rešpekt. Po pár dňoch som sa osmelil, rozohral sa a už je to veľmi dobré. Martina Mikoviča poznám dlho. Vždy mi pomáha, za čo mu ďakujem,“ uviedol.

Marekov otec po kariére pôsobil v Spartaku ako vyhľadávač talentov aj vo funkcii vedúceho mužstva druholigovej juniorky. Aktuálne sa vo futbalovom prostredí nepohybuje. Pracuje v Rakúsku. Na svojho syna je veľmi hrdý. Na klubovom webe mladší Marek priznal, že otec mal po jeho debute slzy v očiach. Často rozoberajú futbalové témy?

Telefonujeme si každý deň. Keď príde cez víkend domov, sadneme si a rozprávame sa, aký bol celý týždeň. Debatujeme o futbale aj celkovo o živote. Na debut ma nepripravoval. Vždy mi hovoril, že môj čas príde a ja si to užijem. Čo povedal, to sa stalo,“ prezradil trnavský tínedžer pre náš web.

Pozoruje najlepších

Snažím sa sledovať čo najviac stredných obrancov, akými sú napríklad Sergio Ramos alebo Virgil van Dijk. Od každého stopéra sa snažím čosi odpozorovať. Aj od Milana Škriniara. Zo slovenskej ligy prišiel do Talianska a bojuje o titul. Verím, že sa mu ho podarí získať,“ doplnil.

Vo voľnom čase rád chodí do prírody, užíva si rodinu, počúva hudbu alebo si zahrá na konzole virtuálny futbal.

Radšej sa budem venovať tomu normálnemu futbalu. Chcem na sebe pracovať čo najviac a trénerom dokázať, že patrím do tímu,“ hovorí.

Po premiérovom štarte za Trnavu sa pochopiteľne rozšíri na sociálnych sieťach jeho ženské publikum.

Frajerku nemám, ani to zatiaľ neriešim. Chcem sa venovať futbalu. Na také veci som ešte mladý,“ zasmial sa na záver. 

Tomáš Kotlárik/redaktor RTVS
Foto: Lukáš Grinaj/FC Spartak Trnava

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera