Sobota, 29. jún 2024

Môžeme len hádať, ale prečo Bénes ani Suslov nehrali?

SITA/AP Photo/Petros Karadjias

Štefan Tarkovič to pred marcovým zrazom vôbec nemal jednoduché. Nevedieť, kto mu všetko príde a na ktorý zápas nie je príjemné pre žiadneho trénera.

Pripomína mi to moju situáciu z čias, keď som robil vedúceho mužstva v tretej žiackej lige u nás na dedine. V piatok večer si plánujem zostavu s variantami A, B, C aj F a na rannom sobotnom zraze musím vymyslieť post aj pre malého Jožka, s ktorým sa vždy rátalo iba do počtu. Fero totiž musí „pomáhať“ pri zabíjačke, Gusta mama nepustila, lebo má soplík a Aďo sa zúčastňuje zemiakovej olympiády, ktorú mi na štvrtkovom tréningu zamlčal. Kikovho otca sme presvedčili aspoň na prvý polčas, potom však musí chalan ísť na rodinnú oslavu.

Naša reprezentácia sa reálne zišla až na Cypre. S niektorými hráčmi sa robila taktická príprava cez videokonferenciu. Ako výhovorka nič také neobstojí. Určite nie sme európska rarita. Školáci, ktorí fungujú na dištančnom štúdiu už rok, sa môžu len pousmiať. Možno aj rozrehotať.

Nakoniec sme do prvého zápasu nemali až taký slabý výber. Prečo ale jedni hráči okúsili plody Afroditiných pastvín a druhí nie? Poďme trošku hĺbať.

Nemci

U fanúšikov rezonuje otázka, prečo, keď už sme tak veľmi túžili po hráčoch z Bundesligy, cestoval jeden len na Erasmus? Duda je líder v klube, ktorý bojuje o záchranu. Pekarík momentálne stratil miesto v základe pod novým trénerom, zraz však nikdy neodflákal.

László Bénes bol snom Gaba z našej redakcie, no aj mnohých ďalších trénerov spred televízora. V Augsburgu nastupuje do základu a jeho tím si počína lepšie, než Pekyho Hertha, či Dudov Kolín. Aké parametre potrebuje technický hráč ostrieľaný jednou z najkvalitnejších líg, aby nastúpil proti Cypru? Zvlášť, keď našej hre jednohlasne chýbala myšlienka? Já nevjem uš.

Bénes na Instagram zavesil svoj dres s tým, že musí odpovedať na otázky, či nehral kvôli zraneniu. “Som top fit,” napísal. Prečo nedostal šancu by mal vysvetľovať tréner.

Beneluxovia

S Holanďanmi a Belgičanmi v našich radoch veľká spokojnosť nebola. Boženík nevedel, kam si má nabiehať, Bero síce vypomáhal obrane, no na čiare, kde sa mal podľa predzápasového rozostavenia pohybovať, pobehoval ako moriak s pristrihnutými krídlami. Na Hrošovskom bolo vidno príliš veľa zodpovednosti, pri ktorej chyboval. Alternatíva na jeho post ale akosi nebola.

Spasiť nás mohol Groningen. Či už ten bývalý, alebo súčasný. Rusnák ale v reprezentácii naposledy podal dobrý výkon v čase, keď Igor do parlamentu ešte iba nosil hanlivé tričká a injekčné striekačky. Zároveň v jú-es-ej nehráva na krídle. Vlastne nehráva vôbec. Ak sa chcel rozbehať, mohol to spraviť až v zápase s Maltou. Prípadne ísť v Hamšíkových šľapajach. Nájsť si dočasný klub, alebo sa aj zraniť. Nie, nič zlé mu priať nechceme, no až na jeden skvelý nábeh s otrasným zakončením by to lepšie pred šestnástkou otáčal aj bager.

Rozohratý Suslov mohol byť na krídle platný viac. Proti Čechom síce reflektory nad prázdnymi tribúnami nerozjasal, no aj tak. Druhá vec, ktorá nám popri myšlienke jasne chýbala, boli krídelné nábehy. To už okrem toho, že nevychovávame útočníkov, sme prestali aj s lajnami?

Cyperčania

Úprimne, ani som nevedel, že Hubočan ešte hráva. Ani, že hrá na Cypre. Predviedol spoľahlivý výkon nemoderného obrancu, ktorý len podčiarkuje predchádzajúcu poznámku o absencii krídel.

Ďuriš by si v klube asi veľmi nepomohol, keby po faule-nefaule nacentroval v poslednej minúte zázračných hodiniek na ruke severo-macedónskeho rozhodcu na gól. Snažil sa „doma“ ukázať, no je na zamyslenie, či hráč ohrievajúci striedačku cyperskej ligy má mať také miesto v reprezentácii. Aj keď ako žolík v Belfaste poslal Slovensko na EURO.

Taliani

Škriniar si užíva návrat do zostavy budúceho majstra talianskej ligy a snažil sa vyburcovať bezvládny tím. Jeho zúfalé nábehy ale pôsobili skôr komicky. Najmä pre to, že z nich jeho vlastní spoluhráči boli viac prekvapení, než protihráči.

Kuco takisto bojoval za svoj tím, ale čo bolo veľa, to bolo málo, ba priam pánu Bohu do okien. Špílmacher z neho na staré kolená nebude.

Čechoslováci

V zápase sme mali aj Hancka, ktorý nepokazil veľa. Až na neubránenie hlavičkujúceho hráča, ktorého si podľa Merčiakových slov v Žiline pamätajú, že tam pred štyrmi rokmi hral za Kodaň v druhom predkole Ligy Majstrov. Zaiste si plesli po čele so slovami: „Jáj, tak odtiaľ ho poznám!“

Nastúpili aj Schranz a Strelec. V samom závere sme tak hrali na štyroch útočníkov. Ten z Jablonca mohol byť na pár dní slávny. Škoda, že chalani prišli až úplne v koncoch. Ich energia v zápase chýbala oveľa skôr. Až tak, že možno v stávkovej pridajú pred Maltou kurzy, či viac divákov zaspí v prvom polčase, druhom, prípadne prespí oba.

Pokutoví kopáči

Paradoxne sme v našom výbere mali až piatich hráčov, ktorí sú exekútormi pokutových kopov vo vlastných kluboch. Duda, Kuco, Hancko, Rusnák, Greguš. Ak som na niekoho zabudol, ospravedlňujem sa. Na rozstrel sme teda pripravení dobre. Škoda len, že sa do penaltovej lotérie dostaneme tak raz za tridsať rokov. A tá posledná príležitosť bola len nedávno. Každopádne by asi mali chalani vpredu viac padať. Nie však tak, ako Robo Mak.

Kto tam ešte bol?

Hoci sa zdalo, že si Dúbravka zbytočne zabalil do príručnej batožiny flakónik so sprchovým gélom, v závere sa predsa len zapotil a podržal tím na výbornú. Obrannú fázu sme mali až na zbesilé záverečné minúty celkom prepracovanú. Hejtery budú hejtovať, ale Valjent teraz nechýbal. Vavro už vôbec. Meno maďarského zázvoru radšej ani nespomeniem.

Hypotézy

Po bitke je každý tréner Slovenska. Po výkone na Cypre pochopiteľne panuje nespokojnosť verejnosti. Aspoň na chvíľu sme ale myšlienkami odbočili od ďalších negatív spojených s pandémiou a vládnou krízou.

Alebo ani nie.

Tréner Tarkovič sa spoľahol na skúsenosť a osvedčených hráčov. Súhlasím, reprezentácia nie je prehliadka Miss Slovensko. Kvalitu a aktuálnu formu nahrádzajú skúsenosti, chémia a typológia hráčov. Boli sme v minulosti svedkami, že hráči, ktorí nedostávali šance v kluboch, alebo mali iný herný výpadok, boli pre reprezentáciu naďalej platnými.

V stredajšom zápase sme toho ale svedkami neboli. Výhovorky, že mužstvo bolo málo spolu, neobstoja. Kvalifikácia je rýchla a krátka a my ťaháme za kratší povraz hneď od úvodu. Potreba zariskovať a rýchlejšie zareagovať bila do očí už po prvej pol hodine. Fádny obraz hry sa nezmenil ani po polčase, ani po hodine hry a vlastne ani do konca.

Ak neuvidíme proti Malte oživenie, sme tam, kde sme boli pred rokom. A tam byť nechceme.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera