Nedeľa, 30. jún 2024

Na vlastné buľvy: Malé veľké derby o stred Považia

Foto Lenka Ondrašková

Beluša a Púchov. Rivalita, ktorú azda môžete nájsť v každom druhom okrese. Jediné mesto v danom územnom celku a jeho najväčšia dedina. Na Veľkonočnú nedeľu na seba natrafili v zápase tretej ligy. Prvýkrát išlo skutočne o niečo. Čas bol na to priam ideálny. Všetci Bratislavčania boli doma. Vrátane mňa. Prišiel som sa samozrejme pozrieť.

Musím sa priznať, že v článku budem ako Belušan a bývalý funkcionár nášho obecného klubu mierne zaujatý. Aby mi to potom nikto nemusel vyhadzovať na oči.

O čo sa hralo

TJ Kovo Beluša mala po predchádzajúcej sezóne vypadnúť do štvrtej ligy, no zhodou náhod (vďaka odhláseniu dunajskostredského béčka) sa v trojke udržala, prekopala káder, v ktorom neostal kameň na kameni a mladíci z Dubnice a okolia za ňu hrali počas sezóny tak fantasticky, až sa dostali na vedúcu priečku.

MŠK Púchov si po účinkovaní v najvyššej súťaži, v ktorej dosiahol oveľa viac, než mnohé tradičné veľké kluby na Slovensku, preskákal potulky po „kanáloch“, až pod značkou mestského klubu, ktorý si zachoval niekdajšie červeno-čierne sfarbenie, dosahuje dobré výsledky v rovnakej lige, ako jeho súper z nedele.

Prvýkrát sa tieto dva najväčšie územné celky púchovského okresu stretli v zápase, v ktorom išlo o niečo. Vyše šesť stoviek divákov malo byť svedkami súboja o prvú priečku medzi 43-bodovou Belušou a 40-bodovým Púchovom.

Atmosféra

Napriek tomu, že prišlo množstvo divákov z blízkeho i ďalekého kraja, uvoľnila sa trávnatá plocha na parkovanie vedľa štadióna u miestneho súkromníka, vybralo sa viac peňazí na vstupnom aj v bufetoch, než v pohárovom zápase s Dunajskou Stredou, atmosfére niečo chýbalo. To niečo bolo fandenie. Prišlo síce veľa divákov, skautov, záujemcov a vplyvných ľudí, no pramálo fanúšikov.

Aj hráči hrali v určitom kŕči, čo mohlo byť následkom práve chladného prijatia spod tribún a spoza brány. Navyše, ihriskom sa niesol určitý tieň nevraživosti. Nie priamej, útočnej, akú by ste poznali zo zápasov Slovana s Trnavou. Bolo to skôr dusno, aké by ste vedeli vnímať v zápase Bratislavy a zvyšku Slovenska. Skrátka prišli mešťania, ktorí nie sú ničím výnimoční, iba ak tým, že žijú v meste a súperom im boli dedinčania, ktorí im závidia ani sami nevedia čo.

Zápas

Na oboch stranách sa predstavili hráči, ktorí si pamätajú remízu s Barcelonou. Nič si ale nedarovali. Kamaráti pred aj po, no v zápase rivali ako sa patrí. Akurát, že kvalita na ihrisku chýbala. Oba tímy akoby mali zviazané šnúrky na kopačkách a nepresnosť bola častejšie badateľná, než by sa patrilo.

Najslabším článkom napriek všetkému bol rozhodca. Očakávali by sme, že tento údajne najlepší rozhodca ZSFZ povedie stretnutie k niečomu výnimočnému. Pískal ale veľmi zle. Objektívne povedané, zle na obe strany. Subjektívne, že výrazne poškodil Belušu. V 40. minúte sa belušský hráč v protiútoku rútil na bránu a bol zrámovaný obrancom Púchova. Ak tam niekto nevidel faul, bol to hlavný arbiter. Neodpískal s údajným odôvodnením, že ak by odpískal, musel by vytiahnuť červenú kartu. Je vraj lepšie v takomto dôležitom súboji sporný moment neodpískať, než odpískať. Smutné.

Zápas bol pre našincov taký dôležitý, že bol streamovaný cez Youtube. Inkriminovaný moment si môžete pustiť z videozáznamu v čase 53:25.

Vo vyrovnanom dueli Matador MŠK chytil opraty do svojich rúk na začiatku druhého polčasu a jedinou strelou do priestoru troch žrdí sa ujal vedenia. Beluša svoj následný tlak do vyrovnania nepretavila. Gól by asi nedala ani ak by vynechala pondelkovú šibačku.

Záverom

Púchov na body dorovnal Belušu. Skóre má o dva góly slabšie, no po jesennom víťazstve 4:1 má o poznanie lepší vzájomný zápas.

Derby ako také sa nehodnotí jednoducho. Zápas upracovaný, ktorý s úrovňou ligy nekorešpondoval, arbiter s množstvom nepresností, ktoré vyvolávali zbytočné vášne na oboch striedačkách, diváci nesúrodí, s absenciou zápalu pre dôležitosť duelu, celkový dojem tak napriek snahám usporiadateľov vyznel podpriemerne.

Samozrejme, ani jedno z mužstiev sa netvári, že by sa hrnulo do druhej ligy. Načo aj? Peniaze na stromoch nerastú a na nevyhnutné úpravy štadiónov a kádrov by sa muselo vynaložiť množstvo úsilia. Ktokoľvek by ale získal titul, pravdepodobne by do toho išiel. Ostáva sedem zápasov…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera