Štvrtok, 23. máj 2024

Na vlastné buľvy z Košíc: Ako bolo na počiatku, nech je až do konca

Ján Janočko Ján Janočko 30.07.2023
FOTO TASR/František Iván

Aj napriek voľnu, na ktoré som sa tešil viac, než teplomil na dovolenku na Rodose, som zacítil vôňu futbalu. Práca počká, Niké liga nie, povedal som si, a už som otravoval Telovýchovného vedúceho, nech ma akredituje na prvé kolo. I spomenuli si v Košiciach na moju ostatnú návštevu na jeseň minulého roka a povedali si: “No dobre, ešte raz ho k nám pustíme”. Dámy a páni, vitajte pri reportáži zo zápasu medzi Košicami a Slovanom. A ak by nebolo jasné, hovoríme o futbale.

Pod novým hazardným názvom a s novým logom začala najvyššia slovenská futbalová súťaž ďalší ročník. Ako je u nás v posledných rokoch zvykom, nováčik hráva prvé kolá doma s majstrom a ako je u nás v posledných rokoch zvykom, majstrom je Slovan. Ako bolo osem rokov na východe prianím, nováčikom sa stali Košice.

Privítanie v KeFe

Kým som v Košickej futbalovej aréne nebol, vyrástli tu dve nové tribúny, hoci ešte nie sú dokončené. Pre fanúšikov so slabšou imunitou je tu teda informácia, že už vás tak neprefúkne, ako v minulosti. V prvom polčase zažilo hľadisko za domácou bránou kontrolný deň, niekoľko pokusov mierilo na SBSkárov v dierach, ktoré znamenajú budúce vchody. Futbalisti sa zastreľovali.

Sobota bola v Košiciach veľkým sviatkom, a keď som na jeseň odolal, tentoraz som už nie: spravil som si fotku s tunajším maskotom. Je to tiger v kopačkách, do ktorých by sa zmestili nohy polovice jedného mužstva. Sviatok bol cítiť zo zhustenej belasej farby na tričkách v centre a tiež z inflačného počtu policajtov. Čím som bol k štadiónu bližšie, tým bol ich počet na meter štvorcový vyšší.

Treba povedať, že Slovan neprišiel v plnej sile, čo však plné bolo, to boli sedačky. V priebehu týždňa tak bola KeFA už po druhýkrát vypredaná. Prvýkrát sa to podarilo futbalistom ukrajinského Dnipra v Lige majstrov. Na také niečo si už nepamätajú ani pamätníci, ktorí zažili časy, keď bol Ružomberok jedna dedina, Ličartovce splynuli s metropolou východu, súčasný náhradný brankár Putnocký domácich “ten človek”, alebo keď Ruslan Ľjubarskij strieľal na predzápasových tréningoch smerom na mullet Laca Molnára.

Liga, vitaj v Košiciach!

Do úvodného chorea sa zapojila celá dlhá neVIPková tribúna s modro-žltou kombináciou farieb, nechýbal dym a dokonca ani hymna. Tú pre klub zložil človek, ktorý má podľa tunajšieho hlásateľa viac povolaní, než Jára Cimrman skrížený s algebrou pre vysokú školu. Áno, hovorím o Ondrejovi Kandráčovi. Melódia piesne bola pomerne chytľavá, aj to v nej buchotalo, aj niektoré motívy zneli tak, že si ich človek celkom ľahko zapamätá. Takže v tomto smere asi v poriadku.

Zaujalo ma, že komentátorské duo sedelo na vysokých stoličkách. Ak by ich počas zápasu stihol ostrihať barber, nikto by si nevšimol nič podozrivé. Mimochodom, včerajší duel spolukomentoval Stanislav Šesták, kandidát na poslanca parlamentu. Ak ma moje informácie neklamú, v ďalšom kole sa pridajú na rôznych štadiónoch Dušan Galis, Dušan Tittel, Ľuboš Micheľ aj Romana Tabak. Aby nikto nemohol protestovať.

Keď už sme pri prominentoch, zápas si nenechali ujsť Michal Chovan, kapitán hokejových majstrov, Gabriel Spilar, Vladimír Dravecký, Ján a Ivan Kozákovci, dokonca ani Kováčik (ale nie ten z Podbrezovej). Nechýbali tradičné prekrikovačky divákov, hoci v hluku hudby z reprakov pred zápasom trochu zanikali.

Bez gólov, ale so zápalom

Prvý ligový futbal novej sezóny mal vysoké tempo. Ani jeden z tímov nechcel, aby sa zápas skončil 0:0. V takej atmosfére si nikto nedovolí hrať nudný futbal a na bezgólovú remízu sa hrať nedá. Ako to tak občas chodí, bezgólová remíza napokon naozaj aj bola. V zápase riešil VAR penaltu, za ktorú by som dal ruku (niekoho iného) do ohňa. Riešili sa aj rasistické pokriky, ktoré zrušil dohovorom kapitán domácich Pačinda.

Žiadne výraznejšie bezpečnostné, ani futbalové incidenty sa neudiali. Obmenený Slovan dal šancu aj menej hrajúcim tváram. 15-eurové vstupné síce nebolo lacné, za pohľad na Marcelliho výkon v drese Slovana však stálo. Kto prišiel, neľutoval, a to hovorím ako milovník ligových aj neligových gólov.

Skvelý zážitok ešte umocnil večerný výkop a všadeprítomná eufória. Verím, že v Košiciach na nej postavia základ pre dobrú jeseň – najmä z fanúšikovského pohľadu. Druhé najväčšie mesto Slovenska si to po dlhej pauze zaslúži.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera