Nová doba. Gól už nebude platiť za dva?

SITA/AP Photo

Naša spoločnosť prešla postupne rôznymi obdobiami. Od staroveku cez stredovek, novovek až po súčasnosť. Každú etapu charakterizovali rôzne umelecké štýly. Románsky sloh, barok, rokoko, romantizmus alebo realizmus. Rovnako je na tom aj UEFA. V európskej futbalovej únii sa zasekli niekde v období romantizmu, v ktorom snívali napríklad o nájazdoch na bránu. Vyzerá to konečne tak, že prišiel posun aj v Bazileji.

Gól už bude naozaj gól. Nie dva góly

V sídle futbalovej asociácie sa prehupli do doby modernej. Po pustení systému VAR do Ligy majstrov, sa chystá ďalšia zmena v pohárovej Európe. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa vlastne gól strelený na ihrisku súpera počíta za dva?

Iste, v dobách keď kopnutie do lopty vyzeralo ako kopnutie do medicinbalu, to malo asi zmysel. Gól je ale aj tak len jeden gól. Nie dva góly. Ani komentátor nekričí pri strelenom góle na ihrisku súpera góóóly. Ale góóól!

Keď sme hrali futbal pred panelákom, alebo pred cudzím panelákom, vždy sme počítali len jeden gól. Samozrejme, platili detské pravidlá ako „tri rohy a gól“, alebo dekobrankár, ktorý mohol loptu chytať aj v bráne aj v poli. A to sme niekedy hrali naozaj v skutočnom poli. Prípadne mali slabší náskok 5:0 a hrali sme do desať.

Predstavme si situáciu, ak by podobné pravidlá platili aj vo veľkom futbale.

• Gól hlavou sa počíta za dva

• Jasličky brankárovi za dva

• Gól pätičkou za dva

• Gól pätičkou a jasličky brankárovi za štyri

• Ronaldov gól z penalty za 0,5 gólu

• Gól z priameho kopu po faule na Neymara za 0,2 gólu

Všetko sú to rovnaké nezmysly, ako góly na ihriskách súperov. Tým, že futbal sledujeme odmalička, sme to ale brali ako holý fakt. Bez nejakého zamyslenia sa. Futbal je totiž asi jedna z najkonzervatívnejších hier a svoje základné pravidlá mení tak často, ako panic milenky. Nehovoriac o tom, že v počítaní gólov v pohárovej Európe majú naše nežné polovičky ešte väčší zmätok, ako v ofsajde.

A komu tým prospejete?

UEFA avizovanú zmenu ešte neschválila, ale najlepšie sa šije ihlou, kým je ešte horúca. Pravidlo o dvoch góloch dostáva mnohokrát do nevýhody domáce tímy, ktoré na domácom ihrisku bránia aj posledné párky v stánkoch a vonku idú hrdinsky streliť jeden dvojgól. Do nevýhody sa dostáva domáce mužstvo v prípade predĺženia, pretože každý ďalší inkasovaný gól je smrteľný. Takto sa budeme môcť tešiť na otvorenejšie partie doma aj vonku a viaceré predĺženia a penaltové lotérie.

Z pohľadu opačného, história pamätá aj na krásne obraty, kedy domáci tím musel streliť za pár minút aj tri góly. Alebo bláznivé #čotišibe zvraty behom chvíle, kedy jeden postupoval a zrazu druhý a zrazu opäť prvý. Istú nevýhodu teda zmena pravidla má. Kým dnes prichádza k predĺženiu len pri rovnakom skóre v oboch zápasoch, po novom sa tak bude diať častejšie. Možno hrozí viac kalkulovania a tuhší betón, pokiaľ bude na predĺženie vymaľované už po prvom polčase.

Každá zmena si nájde svojich zástancov aj odporcov. Stále je však gól jeden a nie dva. Stále. Je vôbec nejaký šport kde vládne podobné pravidlo? Dva koše? Dve hokejky? Dve šípky?

Aj keď futbal tlačí topánka niekde inde a odstránením pravidla o góle na ihrisku súpera UEFA nezmení svet a ani futbalových simulantov, novinka môže priniesť čerstvý vietor. A možno o ďalších sto rokov príde vynútená revolúcia, ktorú budeme sledovať ako vo filme Atlas Mrakov. Filmujúcich hráčov budú z ihriska vyvážať roboty na lietajúcich nosidlách rovno na cintorín.

Liga šampiónov

Dnes sa rozbieha playoff Ligy majstrov. Šláger sa hrá v Manchestri, kde prídu Parížania. Okrem nich tento týždeň kope Porto v Ríme proti AS, Dortmund na pažiti Wembley proti miestnym Kohútom a Real v Amsterdame.

Komu pomôže gól, ktorý sa bude ešte stále počítať za dva?