Sobota, 18. máj 2024

Pochettino je out a Tottenham už trénuje José Mourinho

SITA/AP Photo/Luca Bruno

Cesta na vrchol býva dlhšia a oveľa náročnejšia, ako rýchly zjazd po jeho dosiahnutí. Okrem Petra Sagana a jeho kamarátov na bicykloch poznajú športovú poučku veľmi dobre napríklad aj tréneri.

Futbalový večer sa síce na Slovensku niesol v znamení konca kvalifikácie na EURO 2020, svetom otriaslo iné zemetrasenie. Tottenham Hotspur vyhodil po vyše piatich rokoch Mauricia Pochettina a ešte skôr, ako si v Anglicku osmažili ráno slaninu na vajíčka, oznámil klub angažovanie nového kouča.

Áno, Tottenham už trénuje José Mourinho.

Dokonalý Pochettino

Argentínčan šéfoval londýnskemu klubu vyše päť rokov a bol stelesnením dokonalého manažéra pre tím na ceste hore. Z priemerného tímu, ktorého maximum bola pred jeho príchodom Európska liga, urobil člena ostrovnej a Európskej elity.

Klub najlepších s najvyššími ambíciami v Premier league sa rozšíril a dnes mu nikto nepovie inak, ako Top 6 (zvyšní členovia sú dva kluby z Manchestru, jeden z Liverpoolu, Chelsea a Arsenal). Pochettino po príchode zo Southamptonu vybudoval špičkové mužstvo, ktoré vydržalo dlho pokope a stále sa zlepšovalo.

Sympatický tréner sa stal miláčikom tribún. Obdivovali atraktívny futbal plný rýchlosti a fyzického nasadenia a hráčov, ktorých videli pred očami rásť na globálne superhviezdy.

Vrchol, ktorý mohol zmiasť

Jediné, čo klubu chýbalo, boli trofeje. Nič nové pre Tottenham. Druhé miesto v ročníku 2016/17 bolo ligovým stropom, no Ligu majstrov a teda umiestnenie v najlepšej štvorke dokázal Poch uhrať štyri roky po sebe.

Magickým obdobím bola pohárová jar aktuálneho roka. Spurs sa v šokujúcich koncovkách odvetných zápasov na ihriskách Manchestra City a Ajaxu Amsterdam dostali až do finále Ligy majstrov.

V ňom sa príliš nepredviedli a prehrali s Liverpoolom 0:2. Niektorí kuvici už vtedy kuvikali, či skutočný Pochettinov vrchol neprišiel tesne pod vrcholom. Klub sa už na jar v lige trápil, skončil ledva štvrtý.

Aj leto po finále LM bolo viac turbulentné, ako pripomínajúce mužstvo odhodlané ďalej sa posúvať.

Klubová zmena

Tréner mal viacero čudných vyhlásení, okrem iných napríklad o tom, ako by z tímu odišiel, keby vtedy Ligu majstrov vyhrali. Alebo že sa necíti ako manažér, len ako tréner, keďže o príchodoch a odchodoch rozhodujú iní.

Tottenham je preslávený úspornou politikou pri prestupoch. Klubom kedysi prešli Bale aj Modrič, z ich predajov ale kupovali mladých hráčov, ktorých znova posúvali ďalej. Zo dve prestupové okná dokonca nekúpili žiadnu posilu, keď finišovali budovanie nového, krásneho, no drahého štadióna.

V lete 2019 konečne pár súcich hráčov prišlo, no pár neodišlo. Špílmacher Ericksen sa videl v Španielsku, kde nakoniec pustili Trippiera, po ktorom je na kraji ihriska diera, akú poznáme zo zápasov našej repre, keď je zranený Peter Pekarík. Ak nie väčšia.

Tottenham sa v lige trápi aj na jeseň, je nad pásmom zostupu a hoci mená hráčov sú tie isté, výsledky sú otrasné. Žiadny klub Premier league neprehral v kalendárnom roku 2019 viac zápasov, ako práve Kohúti.

Preto Pochettino skončil.

José

Z večera do rána jeho miesto zastal José Mourinho. Kontrast ani nemôže byť väčší. Miláčika fanúšikov nahrádza jedna z najnenávidenejších, najkontroverznejších osobností futbalu súčasnosti.

Majster tlačoviek a robenia si nepriateľov. Futbalový génius, alebo blázon, podľa toho, z ktorej strany sa na tenkú čiaru, po ktorej kráča, pozeráte. V porovnaní s Pochettinom je však José s troma titulmi v Premier League, ďalšími v Serie A, La Lige aj Európe určite víťazom.

Má to ale aj jedno “ale”: Mourinho bol trénerom, ktorý s mladíkmi dobyl Európu len raz. Vtedy dávno v Porte. Potom si väčšinou len vyberal čerešničky a peniaze z vrecák majiteľov klubov, ktoré ho angažovali.

Dokáže otvoriť rozpočet aj tradične sporovlivému šéfovi Tottenhamu? Znamená jeho príchod transformáciu klubu, väčšie utrácanie a overené svetové mená?

Ach, jaj

Tottenham má rekod v návševnosti na zápasoch Premier league aj Ligy majstrov v Anglicku, lebo hrával na Wembley. Po nedeľňajšom derby s Arsenalom aj na zápasoch žien, na nový štadión prišlo vyše 38-tisíc divákov. Spurs prehrali 0:2, lebo sú veci, ktoré sa na White Hart Lane nemenia.

Z večera do rána sa ale prudko zmenila osobnosť hlavného trénera A-tímu. Obľúbeného Mauricia nahradil kontroverzný José. Nie som fanúšikom abstrahovaného pragmatizmu futbalového autobusára. Ani tlačovkovej veľkohubosti, polarizujúcej fanúšikov. Budem si musieť zvyknúť, zmluvu má na tri a pol roka.

Ach jaj. Nielen, že držím palce rovnakému klubu ako poslanec, ktorého meno sa nevyslovuje. Ešte ho aj prichádza trénovať José Mourinho.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera