fbpx
sobota, 16. januára 2021
Jose Mourinho
SITA/AP Photo/Luca Bruno
Futbal

Pochettino je out a Tottenham už trénuje José Mourinho

Cesta na vrchol býva dlhšia a oveľa náročnejšia, ako rýchly zjazd po jeho dosiahnutí. Okrem Petra Sagana a jeho kamarátov na bicykloch poznajú športovú poučku veľmi dobre napríklad aj tréneri.

Futbalový večer sa síce na Slovensku niesol v znamení konca kvalifikácie na EURO 2020, svetom otriaslo iné zemetrasenie. Tottenham Hotspur vyhodil po vyše piatich rokoch Mauricia Pochettina a ešte skôr, ako si v Anglicku osmažili ráno slaninu na vajíčka, oznámil klub angažovanie nového kouča.

Áno, Tottenham už trénuje José Mourinho.

Dokonalý Pochettino

Argentínčan šéfoval londýnskemu klubu vyše päť rokov a bol stelesnením dokonalého manažéra pre tím na ceste hore. Z priemerného tímu, ktorého maximum bola pred jeho príchodom Európska liga, urobil člena ostrovnej a Európskej elity.

Klub najlepších s najvyššími ambíciami v Premier league sa rozšíril a dnes mu nikto nepovie inak, ako Top 6 (zvyšní členovia sú dva kluby z Manchestru, jeden z Liverpoolu, Chelsea a Arsenal). Pochettino po príchode zo Southamptonu vybudoval špičkové mužstvo, ktoré vydržalo dlho pokope a stále sa zlepšovalo.

Sympatický tréner sa stal miláčikom tribún. Obdivovali atraktívny futbal plný rýchlosti a fyzického nasadenia a hráčov, ktorých videli pred očami rásť na globálne superhviezdy.

Vrchol, ktorý mohol zmiasť

Jediné, čo klubu chýbalo, boli trofeje. Nič nové pre Tottenham. Druhé miesto v ročníku 2016/17 bolo ligovým stropom, no Ligu majstrov a teda umiestnenie v najlepšej štvorke dokázal Poch uhrať štyri roky po sebe.

Magickým obdobím bola pohárová jar aktuálneho roka. Spurs sa v šokujúcich koncovkách odvetných zápasov na ihriskách Manchestra City a Ajaxu Amsterdam dostali až do finále Ligy majstrov.

V ňom sa príliš nepredviedli a prehrali s Liverpoolom 0:2. Niektorí kuvici už vtedy kuvikali, či skutočný Pochettinov vrchol neprišiel tesne pod vrcholom. Klub sa už na jar v lige trápil, skončil ledva štvrtý.

Aj leto po finále LM bolo viac turbulentné, ako pripomínajúce mužstvo odhodlané ďalej sa posúvať.

Klubová zmena

Tréner mal viacero čudných vyhlásení, okrem iných napríklad o tom, ako by z tímu odišiel, keby vtedy Ligu majstrov vyhrali. Alebo že sa necíti ako manažér, len ako tréner, keďže o príchodoch a odchodoch rozhodujú iní.

Tottenham je preslávený úspornou politikou pri prestupoch. Klubom kedysi prešli Bale aj Modrič, z ich predajov ale kupovali mladých hráčov, ktorých znova posúvali ďalej. Zo dve prestupové okná dokonca nekúpili žiadnu posilu, keď finišovali budovanie nového, krásneho, no drahého štadióna.

V lete 2019 konečne pár súcich hráčov prišlo, no pár neodišlo. Špílmacher Ericksen sa videl v Španielsku, kde nakoniec pustili Trippiera, po ktorom je na kraji ihriska diera, akú poznáme zo zápasov našej repre, keď je zranený Peter Pekarík. Ak nie väčšia.

Tottenham sa v lige trápi aj na jeseň, je nad pásmom zostupu a hoci mená hráčov sú tie isté, výsledky sú otrasné. Žiadny klub Premier league neprehral v kalendárnom roku 2019 viac zápasov, ako práve Kohúti.

Preto Pochettino skončil.

José

Z večera do rána jeho miesto zastal José Mourinho. Kontrast ani nemôže byť väčší. Miláčika fanúšikov nahrádza jedna z najnenávidenejších, najkontroverznejších osobností futbalu súčasnosti.

Majster tlačoviek a robenia si nepriateľov. Futbalový génius, alebo blázon, podľa toho, z ktorej strany sa na tenkú čiaru, po ktorej kráča, pozeráte. V porovnaní s Pochettinom je však José s troma titulmi v Premier League, ďalšími v Serie A, La Lige aj Európe určite víťazom.

Má to ale aj jedno “ale”: Mourinho bol trénerom, ktorý s mladíkmi dobyl Európu len raz. Vtedy dávno v Porte. Potom si väčšinou len vyberal čerešničky a peniaze z vrecák majiteľov klubov, ktoré ho angažovali.

Dokáže otvoriť rozpočet aj tradične sporovlivému šéfovi Tottenhamu? Znamená jeho príchod transformáciu klubu, väčšie utrácanie a overené svetové mená?

Ach, jaj

Tottenham má rekod v návševnosti na zápasoch Premier league aj Ligy majstrov v Anglicku, lebo hrával na Wembley. Po nedeľňajšom derby s Arsenalom aj na zápasoch žien, na nový štadión prišlo vyše 38-tisíc divákov. Spurs prehrali 0:2, lebo sú veci, ktoré sa na White Hart Lane nemenia.

Z večera do rána sa ale prudko zmenila osobnosť hlavného trénera A-tímu. Obľúbeného Mauricia nahradil kontroverzný José. Nie som fanúšikom abstrahovaného pragmatizmu futbalového autobusára. Ani tlačovkovej veľkohubosti, polarizujúcej fanúšikov. Budem si musieť zvyknúť, zmluvu má na tri a pol roka.

Ach jaj. Nielen, že držím palce rovnakému klubu ako poslanec, ktorého meno sa nevyslovuje. Ešte ho aj prichádza trénovať José Mourinho.