Pondelok, 22. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – Nadvláda aj bez Vlada

FOTO TASR - Ján Krošlák

Jano Kozák mladší je späť v lige. Minulý víkend ho klub ušetril porážky na Slovane, aby si ju užil v sobotu doma proti DACu. Ak mu otec pri nedeľnom obede nestihol vysvetliť stav mužstva, v tomto zápase ho spoznal dokonale. Späť na ihriská sa konečne vrátil druhý junior, Vlado Weiss. Odohral však len polčas a jeho náhradník strelil dva góly. Ono to naozaj vyzerá tak, že Slovan bez Vlada je lepším mužstvom, ako Slovan s Vladom. Vzhľadom na jeho vek a zranenia je to pre mužstvo a hráčov čakajúcich na svoju šancu asi aj dobrá správa. Pre Vlada je fajn správa zase to, že ak sa s tým náhodou rozhodne seknúť, Erik Tomáš sľubuje o rok trinásty dôchodok všetkým.

MFK Košice – FK DAC Dunajská Streda 0:3, 2632 divákov

My v Takurčitee si z výkonov Košíc veľkú srandu robiť nemôžeme, lebo vedúci je rodákom, patriotom a hrdým fanúšikom. Ale to, čo sa posledné mesiace deje v Košickej nefutbalovej aréne, to už je skôr na plač. Mužstvo sa borí s maródkou, z ktorej by sa už vybral tú svoju diagnózu nejeden hypochonder a k tomu inkasuje góly za ktoré by sa hanbil aj Vozinha z minulej sezóny.

DAC vyhral prvý ligový zápas v Košiciach v histórii klubu, Andzouana si stále drží výbornú formu a Aďove mužstvo týmto zápasom ukončilo svoju východniarsku sériu. Jano Kozák išiel do zápasu s nejakým plánom, ale keď už vám dá gól aj Goure z takej hlavičky v piatej minúte, je to silnejšie, ako vy. Centroval Andzouana, ako inak. Ten istý hráč pridal poistku o 10 minút a v druhom polčase sa DAC stiahol, aby náhodou nezranil ďalšieho Košičana. Domácim futbal bez pressingu súpera chutil, takmer aj skórovali, nebyť VARu a hlavne pravidla o ofsajde. Čo nevyšlo im, vyšlo s pomocou jemného vetra Andzouanovi, ktorý poslal za Putnockého taký banán, že v ďalšom zápase čakajme medzi troma žrďami znovu Kiru.

MFK Dukla Banská Bystrica – ŠK Slovan Bratislava 1:4, 3130 divákov

Majster to v lige klepe doradu ako nedeľné rezne a súperom nakladá ako babka vnúčencom. Mužstvo Vlada Weissa síce trápi nejaký vírus, ale aj ten padol vhod na to, aby trocha ušetril kľúčových hráčov pred domácim zápasom s Lille. Dôveru dostal aj Agbo, ktorý vytvoril zálohu s Filipom Lichým. Na ľavej obrane si prvý polčas proti Polievkovi odtrpel Lukáš Lovat a v úvode zápasu nebolo treba ani čarovnú ceruzku na to, aby človek zistil, kde majstra tlačí defenzívna topánka.

Dukla zobudila spiaci Slovan jednou fackou od Uhrinčaťa a 1:0 bolo pre hostí ešte výbornou správou. Robo si po zákroku Kašiu pýtal aj penaltu, ale Glovu by v tom momente neprehovorila ani hymna v podaní Sisy Sklovskej. Slovan nakopla spolupráca Strelca s Čavričom a polčasové striedanie. Do hry sa dostal Marcelli, ktorý po Hruškovej zbrklej rozohrávke využil výborné čítanie hry od Lichého. Slovan si potom užíval brejky a rýchlosť Tigrana s Čavričom. Pätičkou strelil gól na 3:1 Strelec a zápas uzavrel znovu Marcelli.

MŠK Žilina – FK Železiarne Podbrezová 2:1, 1999 divákov

Kto v nedeľu večer čakal obojstrannú bitku, musel zostať v prvom polčase prekvapený ako Jaroslav Hynek, keď zbadal zostavu Podbrezovej. Roman Skuhravý zápasil s tým, ako ju do zápasu poskladá a prvý polčas mu dal jednoznačne najavo, že ju netrafil ani náhodou. Žilina prvých 50 minút totálne dominovala. Strelila dva góly, jeden jej z nepochopiteľných dôvodov zobral VAR a ak by si Ludha na cestu do kabín zabalil päťku, nemohol by sa nikto čudovať.

Skuhravého partia v poslednom zápase kola pôsobila ako v relácii Utajený šéf. Na 45 minút sa chalani tvárili ako hráči Košíc. Prvý Minárikov gól bol po peknej akcii, ten druhý už si Ludha na LinkedIn nedá. Jedna vec je, že ho stopér pri malej domov pomerne pekne zašil, ale takto to fuknúť stredom ihriska po zemi, to nikdy nie je dobrý nápad. Minárik to poslal po zemi k jeho ľavej žrďke. Skuhravý cez polčas preskupil rozostavenie, ale tešil-netešil sa iba Galčík. Žilina zaslúžene.

FC Spartak Trnava – ViOn Zlaté Moravce 1:0, 3468 divákov

Kedysi si ViOn zvykol z Trnavy brať hráčov, trénerov alebo funkcionárov. Teraz mal jedinú motiváciu a to konečne vyhrať ligový zápas a zobrať si body. Na tento moment si vzhľadom na žreb pravdepodobne počká do neskorého Mikuláša, kedy doma hostí Košice. V Trnave, zraneniami oslabenej, to nevyšlo a stačil na to gól rozbehnutého muža. Azango to síce po rohu Štefánika zle trafil, ale na body to Spartaku stačilo.

Spartak v týždni postúpil v Slovnaft Cupe cez Považskú. Stálo ho to trocha nervov a zraneného Bernáta. Klub pomaly začína premýšľať nad kúpou minivanu, v ktorom by na zápasy vozil zranených hráčov. Po tomto do neho prisadne aj Martin Šulek, ktorého odpálil Gono. Futbal stále chutí Azangovi, ktorý vykrúcal obrancov a spolu s Danielom servíroval čisté šance Ďurišovi. Mišo ale ukázal, že jemu viac chutí taký ten špinavý gól. ViOn sa zmohol na jednu nechcenú žrď a so cťou odišiel späť smer Sereď.

MFK Zemplín Michalovce – AS Trenčín 0:0, 982 divákov

V Michalovciach nechali trávu podrásť tak, aby bola po plecia Martinovi Mikovičovi a tak trochu znechutili zápas hosťom. Či to bolo potrebné, je pri pohľade na ich formu, kedy si zápasy znechujucú sami, otázne. Vo svete futbalu sú zápasy, ktoré klamú telom. Človek sa môže pozrieť na výsledok a povedať si, že by radšej pozeral tlačovku Šutaj Eštoka z prázdnej hranice, ktorú celú noc prehľadávalo 27 policajtov. Ale na východe sa stal jeden zaujímavý futbal.

Nech je Peťo Struhár aký je a môže mať zaujímavé spôsoby dátovej analýzy cez telefón, ale s Michalovcami robí zázraky. Nielenže získava body, ale proti Trenčínu bolo jeho mužstvo v prvom polčase nebezpečnejšie. Je potom len otázkou kvality útočníkov, prečo svoje tutovky zakončia mimo bránu. Zo strany Trenčína sa do šancí dostával Kupusovič, ale tak nejak vystihol ofenzívnu formu jeho mužstva.

MFK Skalica – MFK Ružomberok 1:0, 871 divákov

Pozor na Skalicu, z posledných štyroch zápasov má 10 bodov, na boji o záchranu sa len smeje a dýcha na chrbát Bystrici. To, že sú jej zápasy zážitkom iným, je už vec druhá, ale Pavol Majerník vie, že v lige sa hrá hlavne na body. Na krásu má v mužstve Jana Vlaska.

V Ružomberku sa pomaly presviedčajú o tom, že futbal je pomerne jednoduchý šport. Ak predáš kľúčových hráčov minulej sezóny, odmení ťa niečím, čo práve zažívajú Liptáci. Pričom zápas v Skalici sa vyvíjal takmer podľa ich predstáv. Keď už museli merať cestu cez Strečno, začali ofenzívne, vytvárali si náznaky šancí a Šefčík by bol v zápase kopal aj 20-tisícovú strelu, aby dostal loptu do bránky. To sa podarilo iba Gabrielovi do tej vlastnej, keď si tam zrazil Smékalovu strieľanú prihrávku.