Nedeľa, 26. máj 2024

Pondelkové Tréneroviny – O lige po lige

SITA/Alexandra Čunderlíková

Ruku hore a potom do cirkulárky ten, kto si myslí, že ligu vyhrá niekto iný, ako Slovan. Kmotríkova partia hnuteľného majetku rozbila ligu ako Matovič Ficovu tlačovku a ak by jej pribalili trofej už pod stromček, nikto by sa nerozčuľoval. Aspoň by v TA3 mali polroka na prípravu celovečerného dokumentárneho filmu. Ono sa vlastne čaká už len na to, či to bude pre Slovan double a v akej zostave dohrajú sezónu.

Zvyšok ligy bojuje o miesta zaručujúce aspoň jeden výlet za hranice Slovenska, respektíve o záchranu. Tak sa pozrime, ako sa komu darilo.

ŠK Slovan Bratislava

Najlepší útok, obrana, strelec ligy a náskok taký veľký, že zaňho na Slovensku môžeme rozostavať a potom nedokončiť aspoň dva tunely. Leto síce pre Slovan začalo hanbou v Čiernej hore, ale postup do skupiny Európskej ligy zalepil oči aj mladému Ivanovi.

Ševela si síce balil gél na vlasy, ale na scénu prišiel Jano Kozák mladší. Jeho povestná šušťáková súprava priniesla belasým šťastie, zoberie si ju asi aj na Ples v opere. Zidanovský model trénerov, keď sa na lavičku postupne dostávajú bývalé futbalové hviezdy funguje aj v Slovane. Ale bez urážky, tak nabitý káder by do cieľa dotiahol aj Karol Marko.

Ide zima a bude sa predávať, DPHčkarom už tečú sliny. Šporar s Greifom ligu už prerástli, ale asi nebudú jediní, kto si užije jar mimo Slovenska. Najväčšia škoda pre Slovan je ale to, že rozhodnutá liga nepriláka do hľadiska toľko divákov.

MŠK Žilina 

Šošoni sa bijú o druhé miesto a titul toho najlepšieho za Slovanom. Mali výborný štart do sezóny, ale doplatili na neskúsenosti kádra s vekovým priemerom nižším ako majú deti Borisa Kolára.

V bráne dominoval Holec, najviac kriku sa však strhlo okolo Boženika. Tomu dal Antošík nakoniec aj nútenú dovolenku a všetci normálni fanúšikovia veria, že sa nezašije niekde v Turecku alebo Rusku. Bez týchto opôr sa dá očakávať mierny jarný pád.

Dunajská Streda

Na Žitnom ostrove zažili najprv turbulentné leto, aby naňho nadviazali aj počas sezóny. Bayove góly nedokázal nahradiť nikto, o miesto v tíme prišiel po Pačindovi, Ljubičičovi aj Koštrna. K tomu dvakrát zranený Kalmár a tak ani tento rok žlto-modrí nemôžu útok na titul myslieť vážne.

Hyballa sa na prekvapenie mnohých odborníkov na srdcovo-cievne ochorenia dožil ďalších Vianoc a ako vieme zo zápasu storočia Hyballa vs. Kozák, strávi ich doma v Nemecku a je to prvý Nemec, ktorý vyhral Belator. Na jar príde skúsiť vyhrať pohár, ktorý sponzoruje jeho šéf a dostať sa pred Žilinu.

MFK Ružomberok

Prekvapením sezóny je mužstvo z Liptova. Odmena za každovíkendové zápchy ťahajúce sa od Ivachnovej až po Trenčín prišla ku koncu sezóny. Napriek tomu, že doma oranžoví vyhrali iba jeden jediný zápas. To nebývalo po minulé roky zvykom. Potešila aj trpezlivosť domáceho vedenia s trénerom Hasprom a asistentkou Katkou Hasprovou.

MFK Zemplín Michalovce

Druhé veľké prekvapenie je piate miesto klubu, ktorý dlho za odvolaným trénerom Šoltisom neplakal. Jozef Majoroš naštartoval ku koncu zimy sériu troch víťazstiev, ktoré robia rozdiel. Mužstvo ťaží aj z domácej sily. Predsalen, vycestovať do Michaloviec je niekedy ťažšie ako dopozerať diskusnú reláciu medzi Kotlebom a Dankom. Svoje o tom vie autobus hráčov DAC a Dominik Kružliak.

FC Spartak Trnava

Letné výkony nového kádra sľubovali veľa. Hráčske nasadenie ako na výročnej schôdzi OVB dokázalo doma ničiť každého súpera. Len v tej lige sa to nejak zasekávalo, aj keď herný prejav sa od doby temna pod Látalom výrazne zlepšil. Kým Radek dokázal doma brániť aj za stavu 0:1, Chéu by najradšej v obrane nechal len Mitreu. V útoku to ale nepadalo tak, ako by malo a vzadu to zase spadlo z každej pološance. V zime sa bude zase trochu vetrať, na jar čaká Spartak tažký boj o TOP 6.  

ViOn Zlaté Moravce

Večný kandidát na zostup začal miešať karty a Praženica právom myslí na TOP 6. V lete z Trnavy pobrali, čo sa dalo a hlavne duo Sloboda – Jarovič prináša body. Lenže zima bola v Zlatých Moravciach vždy taká, že čo vedelo loptou trafiť R1-ku, odišlo preč a na jar sa len zachraňovalo. Až čas ukáže, či to bude tento rok inak.

AS Trenčín

Už snáď poslednú sezónu dohráva AS v úlohe bezdomovcov. Myjava klubu šťastie nepriniesla, preto je v tomto roku doma na umelke v Žiline. Sezóna začala návratom starých známych tvárií, ako Koolwijk, Depetris alebo Van Kessel. Ale nebolo to ono, na čo doplatil tréner Kohler. Nahradil ho Noro Hrnčár, ale zatiaľ je to len ôsme miesto. Na jar bude už o vysnívanú TOP 6 bojovať bez Kleščíka so Skovajsom. Ale pre niekoho to je asi taká strata, ako keď Twiinsky ohlásili koniec.

FK Senica

Keď mala Senica za 9 zápasov na konte len 5 bodov, vyzeralo že si Ščasný zavinšuje šťastné a veselé ako nezamestnaný. Ale ešteže sa ako väčšina kolegov môže vyhovoriť na to, že k mužstvu prišiel neskoro, boli len dva dni na prípravu a spoznanie. Senica sa potom rozbehla a pri troche predstavivosti myslí na hornú šestku.

Sereď

V prvej sezóne sa Sereď dostala do TOP 6, tento rok už regulérne bojuje o záchranu. Nepomôže ani fakt, že horalkami toto mesto vykrmuje celé generácie. A ani zmena domáceho štadióna z Nitry na Národný náhradný štadión v Myjave.

Po poslednom zápase sa na to vykašlal aj tréner Vojneski. Ťahal 4 polomáčané prehry po sebe a pravdepodobne by si behom pár dní aj tak našiel od šéfov tú najkrajšiu SMSku. Stihol aspoň povedať, že hráči nemajú kde trénovať a ani si čo obliecť. Zlá finančná situácia mi v súvislosti s klubom, ktorý nemá štadión a na jeho zápasoch je menej ľudí ako v jednom autobuse do Mlynskej doliny, nejde do hlavy.

FC Nitra

V Nitre začali sezónu s tým, že im dokáže pomôcť len Vilo Rozboril. Ihneď si obsadili predposlednú priečku v tabuľke a vyzeralo to tak, že cesta vyššie je nemožná. Potom sa ale žezla chopil Gergely Geri, góly začal strieľať Ristovski a päťčlenná obrana s brankárom Šipošom funguje dobre. Ale aj tak Nitru nečaká nič iné, ako boj o titul a snaha prejanať prázdne miesta na štadióne. Pretože tých je viac ako dosť.

FK Pohronie

Ak sa pýtate, čim obohatil ligu nováčik tento rok, odpoveď sa hľadá ťažšie, ako čerstvé rožky počas štátneho sviatku. Ale narozdiel od Serede mal klub aspoň svoj štadión. Posledné miesto a domáce víťazstvo až v poslednom kole. K tomu avizovaná prerábka kádru v zime. Odíde Vantruba a s ním aj ďalších 8 hráčov, príde hocikto a veľa z nich bude z Afriky. To je ten avizovaný príval imigrantov?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera