Nedeľa, 19. máj 2024

Rovnaký tréner, iní hráči, vyhovára sa Mourinho. Bývalý autobusár už ale nie je schopný pred bránku postaviť ani kolobežku

SITA/Dan Mullan/Pool via AP

Keď váš klub trénuje José Mourinho, musíte sa pripraviť na opakujúce sa návaly emócií všetkého druhu. Fanúšikovia Tottenhamu práve zažívajú frustráciu, ktorú poznajú priaznivci každého tímu, ktorý na chvíľu zveril hráčov do opatery charizmatického Portugalčana.

Mourinho sa v Londýne urputne snaží dokázať, je stále The Special One. Na chvíľu sa Spurs pod jeho vedením darilo, tím demontoval Manchester United na jeho ihrisku 6:1 a strávil krátky čas aj na čele tabuľky Premier league. Po remíze v nedeľu na ihrisku Newcastle United sa však Tottenhamu nepodarilo dotiahnuť na štvrtú Chelsea a José sa začal znova vyhovárať.

Redaktorka BBC sa ho opýtala, čím to je, že sa jeho mužstvu nedarí udržať vedenie, keď bol práve tým kedysi preslávený. Odpovedal stroho: “Rovnaký tréner, iní hráči.” Nie, keď mužstvo nedotiahne ďalší dobre rozohraný zápas k víťazstvu, určite to nie je jeho chyba.

Pätnásť zbytočne stratených bodov

Ako pripomína BBC, Tottenham už v aktuálnej sezóne stratil pätnásť (slovom 15) bodov v posledných desiatich minútach zápasov. Najviac spomedzi všetkých tímov Premier league. Legendárne boli viaceré domáce straty na novom, hoci prázdnom, štadióne.

Napríklad Newcastle United sa zmohli na prvú strelu na bránku z penalty v nadstavenom čase a vyrovnali ňou na 1:1, keď Spurs zahodili šancí na celý mesiac. Alebo neskutočný zápas proti West Hamu United. Vtedy bolo desať minút pred koncom 3:0, Lanzini trafil vyrovnávajúci v čase 90+5 strelou, ktorú už v živote nezopakuje.

Keby nestratili ani jeden z bodov, ku ktorým mali nakročené, boli by Spurs v tabuľke druhí so štvorbodovým náskokom na United. Keby z pätnástich, ktoré Kohútom uleteli z pazúrov získali desať, boli by v pohode tretí. Ešte keby ich získali čo len päť, mali by k dobru na štvrtom mieste tri bodíky.

Štvrté miesto je to, ktoré v Premier league chcú všetci z top šiestich, siedmich mužstiev. Po sobotňajšom výbuchu Chelsea proti West Bromu sa Spurs mohli na rivala z Londýna dotiahnuť, namiesto toho stále dva body na dôležité miesto v tabuľke strácajú.

Pre Tottenham je Liga majstrov kľúčová z viacerých dôvodov. Drahý štadión treba splácať a napríklad zápasy Európskej ligy na jeseň, keď už bude znova normálne chodiť na futbal, davy divákov neprilákajú. V tíme navyše treba udržať Harryho Kanea. Či sa vám jeho štýl hry páči, alebo nepáči, chlap dáva góly ako na bežiacom páse a hrajuškať sa v Európskej lige je pod jeho úroveň. V aktuálnej sezóne sa podieľal už na 45 (29 gólov a 16 prihrávok), takú produktivitu chce mať v tíme každý.

Liga majstrov je cieľ, ktorý sa Mourinhovi jednoducho musí podariť dosiahnuť.

Ďalšia hlúpa strata

V nedeľu síce Newcastle po polhodine strelil prvý gól, dva zásahy Kanea krátko potom otočili momentum a chod zápasu. V druhom polčase Spurs relatívne kontrolovali hru, hoci každý útok súpera smrdel šancou a dôveru v schopnosť Tottenhamu nedostať gól celých 45 minút má málokto. Lepšie je ich čo najviac streliť, čo sa nepodarilo. Najmä brejk troch na jedného spackali v žltých dresoch hrajúci Londýnčania priam ukážkovo.

Logicky pár minút pred koncom pri jednom z nájazdov domácich obrana zazmätkovala, ako len obrana Tottenhamu zazmätkovať vie. Chybu urobili všetci štyria, ktorí boli v tom čase na ihrisku. Tanganga, Regulion, Rodon aj Sanchez. Joe Willock skrumáž zakončil vyrovnávajúcim gólom a bolo po ďalšej výhre.

Najproblematickejšia formácia Spurs je záhadou aj pre odborníkov. Mourinho nedokáže zo skupiny hráčov, ku ktorým treba pripočítať Aldeweirelda, Bena Daviesa, Dohertyho, či Diera poskladať obranu, ktorá nebude kopiť chybu na chybu. Preč sú časy, kedy sa jeho hernému štýlu hovorilo, že parkuje autobus. Tento José Mourinho nevie pred bránku spoľahlivo postaviť už ani kolobežku.

Stále si však v médiách, ktoré ho mimochodom neprestali zbožňovať, ide svoje. Namiesto toho, aby zobral kritiku na seba, obviňuje hráčov už aj za svoje šedivé vlasy.

Životný cyklus Josého Mourinha

Hovorievalo sa, že životný cyklus Josého Mourinha je dopredu daný. Veľkolepý (rozumej veľkohubý) nástup, v druhej sezóne aspoň jedna trofej a potom viac-či menej rýchly úpadok. Čím je Portugalčan, ktorý sa preslávil prekrásnou jazdou s FC Porto za víťazstvom v Lige majstrov a troma titulmi s Chelsea starší, tým sa jeho životný cyklus v klube, ktorý práve trénuje, skracuje.

Namiesto vlny trofejí a veľkých výsledkov prichádzajú už len vlnky a záchvevy. Ako v aktuálnej sezóne s Tottenhamom – týždeň, či dva na čele tabuľky, sem-tam výhra nad jedným z klubov zo skupiny najlepších. Čoraz častejšie sú mdlé výkony napriek priehrštiu ofenzívneho talentu aj zbabrané konce zápasov znamenajúce straty bodov, ktoré fanúšikovia len ťažko rozdýchavajú.

Je jasné, že ani José Mourinho nebude trénerom Spurs večne. Asi ani príliš dlho. Ešte je ale skoro na vyhadzov, ešte by to stálo desiatky mliónov libier, hoci na twittri už existuje hešteg #MourinhoOut. Priaznivci Tottenhamu nemajú na výber, musia to s Portugalčanom ešte nejaký čas vydržať.

A s pokojným svedomím ho obviňovať za pribúdajúce šediny.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera