fbpx
streda, 27. januára 2021
Boženík Žilina
SITA
Futbal

Semifinále národného pohára: Kto sa pozrie do Nitry?

Dnes sa na štadióne pod Dubňom začína semifinále Slovnaft Cupu, edícia 2018/19. Dve dvojice tímov a dve dvojice zápasov rozhodnú o tom, kto zdvihne nad hlavu úplne novú trofej.

Pozrime sa, kto a ako tak ďaleko postúpil a aj na to, kto by mal byť v boji o finále v Nitre favoritom.

Nečakaná Final Four

slovnaft cup

Žilina, Michalovce, Trnava a Senica sú predsa len pomerne nečakanou zostavou Final Four národného pohára. Štyria členovia skupiny Top 6 Slovnaft Cup opustili skôr, ako sa rozhoduje o finalistovi. Vypadnutie Slovana v Horných Orešanoch sa stalo legendárnym.

Každý zo semifinalistov musel cestou prekonať piatich súperov a najmenej jednu náročný prekážku.

Pre Žilinčanov bol po dvoch prechádzkach v úvode náročný najmä zápas v Prešove. Tatran šiel do vedenia v polovici zápasu, pre žlto-zelených chvalabohu a pre zeleno-bielych žiaľbohu Tomič vyrovnal hneď o dve minúty. Balaj strelil v druhom polčase víťazný gól a Šošoni si už postup do osemfinále postrážili. V ňom a aj v najlepšej osmičke hrali doma, odskákali si to Sereď a Skalica (3:1, resp. 4:1).

Michalovce sa najviac zapotili pri druhom súperovi. V Námestove gól nedali a museli postupovať na penalty. To je vždy lotéria, ktorú východniari vyhrali. Aj oni hrali doteraz posledné dve kolá doma, dokonca proti súperom z nižších líg. Lipany porazili 4:2, Poprad presne polovičným skóre. V hektickom závere videli dvaja Michalovčania červené karty v 90. minúte, postup sa im ale prehajdákať nepodarilo.

Trnava mala vstup do lokálneho pohára posunutý pre povinnosti v pohári Európskom. Ešte plná eufórie rozbila prvých troch slabších súperov, trable prišli až vo štvrťfinále. Ambiciózne Košice síce hrajú tretiu ligu, v nej sa nechcú dlho zdržiavať. Úspech v pohári chcel byť náplasťou na ubolenú dušu fanúšika v druhom najväčšom meste, Spartak musel tŕpnuť pri penaltovom rozstrele. Podarilo sa, za odmenu mu žreb v semi prihral Senicu.

Senica vykopala z pohára Horné (Orešany) aj Dolné (Vestenice). V Hlohovci sa natrápili a vyhrali len tesne o gól, domáce zápasy proti Dunajskej a Nitre ale zdvihli obočia fanúšikom. Dvakrát 5:1! S takými debaklami nepočítal asi nik. Sme zvedaví, ako sa legionários zo Záhoria hecnú na pohár, ktorý je predsa len stále Slovenský.

Semifináloví favoriti

Úlohe favorita sa logicky všetci bránia. Nikto nechce po zápase do diktafónov hovoriť, prečo keď mali vyhrať a postúpiť, neuspeli. My si ale myslíme svoje. Žilina a Trnava by mala byť podľa papiera finálová zostava.

Žilina je totiž určite v dvojičke s východniarmi mužstvom, ktoré by sa malo v dvojzápase presadiť. Začínať doma nie je práve výhodou, najmä vzhľadom k tomu, že Michalovce sú tým silnejšie, čím ďalej to má súper autobusom na Šíravu.

Veľa napovie prvý zápas už dnes podvečer. Z poslednej návštevy Žiliny si Šoltisovci odniesli v polovici marca štvorgólovú nakladačku. Boženík a spol. sa budú snažiť k podobnému výsledku čo najviac priblížiť.

Trnava vyslovene odmieta byť považovaná proti Senici za lepšieho. V aktuálnej sezóne si oba tímy vyhrali domáce zápasy, Spartak pravda oveľa výraznejšie (4:1). Jeseň ale bola dávno, na jar majú obaja iné kádre aj motivácie.

Pred výkopom prvého zápasu semifinále Slovnaft cupu je na mieste najmä jedno želanie: aby bolo v odvetách o dva týždne o čo hrať.