fbpx
štvrtok, 28. januára 2021
Messi Barcelona Slavia
SITA/AP Photo/Petr David Josek
Futbal

Vivat Slavia Praha

O tom, že český klubový futbal má v pohárovej Európe slušné meno, vieme všetci. Slávia Praha v tejto sezóne ligy majstrov povýšila pojem slušné meno na ešte vyšší level.

Smiech pri žrebe

Internety obletelo video zo žrebu Ligy majstrov, v ktorom sa predstavitelia Slávie Praha úprimne zasmiali, keď sa český tím dostal do skupiny smrti. Borussia Dortmund, Inter Miláno a FC Barcelona sú giganti, pri ktorých mal byť český klub len „podržtaška“ alebo „podaj dvere“. Úprimne, kto z nás si pred štartom základných skupín myslel niečo iné.

Len pre ukážku, trhová hodnota hráčov Slávie je podľa Transfermarkt.com 41 mil €, Interu 567 mil €, Borussie 640 mil € a Barcelony 1,18 bil€. Len brankár Barcelony Marc – André ter Stegen má dvakrát vyššiu hodnotu, ako všetci futbalisti z hlavného mesta stovežatej.

Futbal však máme radi nie pre čísla, ale pre krásne divadlo, ktoré nám prináša na ihrisku. Tým nemyslím samozrejme futbalové herečky, ale pôžitok z hry ako takej.

Už prvý zápas na San Sire proti Milanovi Interovi Škriniarovi bol prekvapením nielen výsledkovo. Slávia uhrala bod, ale vyhrala herne. Tím pôsobil nebojácne, silný na lopte a nebezpečný v útoku. Milánčania mohli byť radi aj za remízu.  

Aj tréner Borussie Dortmund sa po víťazstve 2:0 vyjadril na adresu zošívaných veľmi pochvalne. A že to neboli len slová slušnosti a úcty k súperovi naučené od babičky, potvrdil český tím včera proti Barcelone.

V Edene oslava futbalu

Slávny veľkoklub nastúpil v metropole blízkeho západu s Messim, či Suarézom v základnej zostave. Hráči Slávie Praha však nepustili vepřo-knedlo-zelo do gatí ešte v šatni a ani po ceste na ihrisko. Boli Barcelone rovnocenným a v niektorých fázach aj viac ako rovnocenným súperom. Prehra 1:2 je vyslovene nezaslúžená, navyše po vlastnom góle zo Suarézovej polo strely z ťažkého uhla.

Zošívaní nechali na ihrisku povestné srdiečko a k nemu aj kus futbalového kumštu. Televízne kamery odhalili po zápase nejednu slzu v hľadisku. Buď na štadióne došlo pivo, alebo futbal písal ďalšie príbehy a emócie.

Miliardového súpera bili v závere ako žito po žatve v snahe vyrovnať.

Za zmienku stojí, že v českom klube nastúpili v základnej zostave len dvaja legionári a jeden, jediný na lavičke. Spolu traja. Když se chce, tak to jde.

Taký Arturo Vidal po zápase očami fanúšikov:

Hoci hrajú krásne a fanúšikovia ronia slzy šťastia nad herným prejavom, po troch zápasoch majú zošívaní len jeden bodík z Milána. Hoci v Edene Dortmund aj Barcelonu prestrieľali, stále platí, že futbal sa hrá na góly.

Slávia Praha je napriek tomu zatiaľ veľmi príjemným prekvapením tohtoročnej edície. Tešíme sa na odvety.