Nedeľa, 30. jún 2024

Ako Košice a Nitru playoff hokej predbehol

SITA

Písali sme to už pred rokmi, keď Iskra Smrečina Banská Bystrica vyradila z playoff Tipsport Ligy VSŽ Košice. Playoff hokej, ktorý sa pod Vladimírom Országhom naučili v Bystrici hrať, sme označili ako neslovenský.

Série Nitry s Trenčínom ani Košíc s Popradom v prvom kole Potraviny playoff Tipsport ligy ešte nie sú uzavreté, obaja favoriti (resp. kluby s výhodou domáceho prostredia) v nich ale ťahajú za kratší koniec. Stále ako keby sa nevedeli prispôsobiť hokeju súčasnosti. S Banskou Bystricou prehrávajú dookola aj v základnej časti. V playoff to už nemusí stačiť ani na semifinále aj keď hrajú proti iným klubom.

Tvrdá hra

Najväčším rozdielom playoff v porovnaní so zápasmi základnej časti je tvrdosť. Vo vyraďovacej časti idú rukavičky bokom. Poprad v Košiciach aj Trenčín v Nitre vytasili tvrdú hru, v oboch prípadoch domácich hostia zaskočili.

Kamzíci z Popradu ukázali v prvom zápase v Steel Aréne, že neuhnú, ba čo viac, pritlačia. Laca Nagya museli z ľadu zdvíhať, tvrdý a škaredý zákrok Mlynaroviča na mantinel poslal Popradčana predčasne do kabíny. Košičania tvrdú hru súpera odmietli svojsky. Nikto neurobil nič preto, aby Popradčania prestali. VSŽ si hrali to svoje profesorské a aj preto prehrávajú 0:3. Už dnes môžu vypadnúť. Po tretíkrát za sebou vo štvrťfinále.

Trenčania vybehli na Nitriansky ľad ešte premotivovanejší. Sádecký so Starostom poľovali na Lantošiho a prinútili ma vymyslieť nový alternatívny trest pre hokejistov, čo načisto potratili rozum. 5 + DKŽ. Áno, keď sme volali po doživotnom zákaze hokeja pre Rafiho Torresa na Mariana Hossu v NHL, podobná debata mohla prebehnúť aj po útokoch na mladého Nitrančana. Tresty, ktoré dostali od disciplinárnej komisie, sú minimum.

Nitra šok doteraz ťažko predýchava. Druhý zápas síce Corgoni vyhrali, v treťom v Trenčíne znova podľahli aktívnej, asertívnej hre Vojakov.

Presilovky a oslabenia

Je podľa vás náhodou, že Banská Bystrica so Zvolenom majú najmenej dvojminútových trestov? Pritom sa nedá povedať, žeby nehrali tvrdo do tela a nechodili do súbojov. Chápu ale význam presiloviek a oslabení v playoff. Tie rozhodujú práve nerovnovážne situácie. Banská už dala šesť gólov v presilovkách.

Košice naopak využili jednu výhodu z trinástich, ktoré mali. Statická presilovka, pri ktorej všetci čakajú, čo zrobí s pukom Ladislav Nagy, bola prekuknutá už pred rokmi. Možno v základnej časti ako tak funguje, v playoff je jalová.

Hra na krásu je out

Košice dali v troch zápasoch len päť gólov, streleckú efektivitu má nižšiu už len Detva. Nie, žeby sa nepokúšali, 103 pokusov na bránku Popradu málo nie je. Hra na krásu ale v playoff už desať rokov nikoho k titulom neprináša.

Góly vo vypätých, tesných zápasoch padajú aj, či možno najmä z tesnej blízkosti bránky, sú škaredé, ale platia. To by ale pred bránku niekto musel chcieť ísť. Krasokorčuliarom z Košíc sa príliš nechce.

Nitra má náročnejšiu úlohu. Trenčín si verí, asertivita hraničiaca s agresivitou sa tímu mladých pušiek Anotnína Stavjaňu musí prekonať aspoň raz aj na ľade v Trenčíne.

Zatiaľ to vyzerá, že štyri tímy, ktoré sa dostanú do semifinále Tipsport ligy budú tie, ktoré najlepšie zvládajú playoff hokej. Tie, ktoré sa vedia najlepšie prispôsobiť modernému poňatiu zápasov vo vyraďovacej fáze. Košice a Nitru playoff zdá sa, predbehol. Dobehnúť konkurenciu vyzerá byť náročnejšia úloha, ako by sa mohlo zdať.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera