Sobota, 25. máj 2024

Ako sa zjavil na Slovensku, je lepší ako nový Višňovský a prečo skoro podpálil byt? Príbeh možnej jednotky draftu v Nových Zámkoch

Filip Strela Filip Strela 12.03.2021
Foto: Štefan Mácsadi/HC Nové Zámky

Existujú osoby a miesta, ktoré spolu nejdú dokopy. Andrej Danko a krajské kolo Hviezdoslavovho Kubína. Hokejisti Liptovského Mikuláša a akékoľvek iné než posledné miesto v tabuľke. Alebo možná draftová jednotka NHLNových Zámkoch. V Dobe covidovej sa splnila aspoň posledná šialenosť.

Clarke. Brandt Clarke

Jeden z najvyššie postavených talentov najbližšieho výberu Brandt Clarke už dva a pol mesiaca korčuľuje v slovenskom Newcastli. Oslávil tam 18. narodeniny, dostal pár rán rukavicou aj hokejkou, dal prvý gól v profesionálnej lige, naučil sa variť bez volania hasičov a našiel nového lokálneho rivala. Prinášame jeho príbeh.

Brandt Clarke pôvodne mieril do švédskeho Väsby a tamojší fanúšikovia mali šomrať Unga svenskar borde spela istället. Nakoniec k tomu nedošlo. V Allsvenskan totiž môžu hosťovať iba hráči s kontraktom v NHL alebo SHL, čo nedraftovaný mladík nespĺňa.

Tipos Extraliga takú podmienku nemá. Clarke sa preto pred Vianocami dohodol s Novými Zámkami, kde mu garantovali dostatočnú pozíciu a čas na ľade, čo by v iných ligách nemal.

Časom sa z jeho príchodu stalo verejné tajomstvo, oheň špekulácií rozdúchal aj zbytočný článok na jednom portáli. Oficiálne potvrdenie si ako oneskorený darček pre fanúšikov nachystali v Zámkoch na Prvý sviatok vianočný.

Sám Clarke v poli

Veľkú rolu v príchode Brandta Clarka zohral starší brat Graeme. Devätnásťročný útočník draftovaný New Jersey Devils si s Brandtom ešte v kariére nezahral, aj preto obaja kývli na ponuku slovenského klubu. Ich debut v Nitre zrejme prilákal množstvo novinárov – aj tých, ktorí tam vraj údajne vôbec neboli.

Postupne prinieslo článok, či rozhovor s Brandtom Clarkom asi každé slovenské médium, ktoré sa považuje za profesionálne a venuje sa aspoň trochu hokeju. Vrátane novinárov, ktorí majú celoživotný home office aj v nepandemických časoch.

Prečo len s Brandtom, prečo nie s obomi? Starší Clarke po šiestich zápasoch odišiel. V extralige neoslnil, pripísal si len o jeden bod viac než autor článku. Pre mladšieho brata však zohral veľmi dôležitú úlohu. Pred odchodom mu dal potrebné rady – takto sa varí kuracie mäso, vtedy vstávaj, vyhýbaj sa železničnej stanici…

„Musel si napísať, ako pripraviť jedlo a ako používať sporák. Nedávno mi písal. Snažil sa uvariť si kura, bolo tam veľa dymu. Skoro spustil požiarny hlásič. Niektoré veci sa bude musieť naučiť sám,“ smial sa Graeme po návrate do zámoria.

Brandt reaguje, že nie je žiaden Marcel Ihnačák, ale už sa zlepšil. „Nenazýval by som sa ani náhodou dobrým kuchárom, ale približuje sa to,“ tvrdí v poslednom rozhovore pre Sports Illustrated.

Extraliga

Po bratovom odchode sa mohol do zámoria vrátiť aj mladý bek, ale rozhodol sa pokračovať v profesionálnej súťaži. Spočiatku sa trápil, na prvý gól aj bod čakal do deviateho zápasu.

https://www.instagram.com/p/CKXKI7ZJij9/?igshid=1o6hqd5s9ooux

Postupne sa rozbehol a februárové výkony mu zaručili miesto v Zostave mesiaca – nazbieral päť bodov v ôsmich dueloch. Nadväzuje na ne aj v marci, zatiaľ má v troch zápasoch zhodný počet bodov.

Clarkeovu draftovú sezónu podrobne mapujú zámorské portály. Z prvého miesta poväčšinou klesol, stále sa ale drží vysoko. Podľa consolidated rankingu Elite Prospects, akéhosi priemeru skautských portálov, je kanadský obranca predbežná trojka draftu 2021.

Niektoré weby klasicky ignorujú existenciu hokeja mimo Severnej Ameriky a Kanaďana uvádzajú iba ako hráča Barrie Colts, kde v tomto ročníku neodohral ani zápas. Občas hrá aj za HC Nove Zamsky. Vyskytnú sa aj milé chyby, napríklad Toronto Star urobilo zo 40-tisícových Nových Zámkov druhé najväčšie mesto na Slovensku.

Clarke vs. Nemec

Už pred príchodom pravorukého ofenzívneho kanadského beka sa mnoho ľudí tešilo na porovnanie možnej draftovej jednotky so slovenským supertalentom.

Hoci je Šimon „Nový Višnovský“ Nemec o rok mladší, v slabšom draftovom ročníku 2021 by zrejme atakoval podobné priečky ako Clarke. “To by sa ale musel volať Šimon Němec, Simon Germansson alebo Simon Nemeckij,” poplačú si niektorí fanúšikovia nad ďalším protislovenským sprisahaním v NHL.

V čase písania článku boli štatistiky mladíkov nasledovné: Nemec samozrejme odohral viac zápasov, tým pádom nazbieral viac bodov aj asistencií a má lepší bodový priemer. Clarke ale nastrieľal viac gólov a v najdôležitejšom a najpokročilejšom štatistickom ukazovateli, ktorý náš hokej ponúka – plus/mínus – je Kanaďan lepší než talentovaný Slovák. Ďalšie štatistiky nemá veľmi zmysel porovnávať, keďže aj priemerný ice time na zápas je pre SZĽH HakySlovakia asi príliš pokročilý údaj.

Je pravda, že Šimon Nemec možno pôsobí v Tipos extralige lepšie z hľadiska herného prejavu aj štatistík. Logicky, hráva dlhšie mužský hokej a disponuje na svoj vek obdivuhodným prehľadom na ľade. Náš mimoriadne šikovný ofenzívny zadák bude azda v drafte 2022 tiež atakovať popredné priečky.

Na rozdiel od Clarkea mu však chýba jedna činnosť, v ktorej by absolútne dominoval. Kanaďan je dynamickejší, technicky zručnejší a vďačnejší zdroj highlightov. Má však oveľa väčšie rezervy v obrannej hre.

Craig Button z TSN ho najnovšie prirovnal k Brentovi Burnsovi. Zatiaľ iba z hľadiska herného štýlu.

Vyjadril sa aj najproduktívnejší obranca našej súťaže, inak celoživotný hráč tretej švédskej a prvej anglickej ligy, Calle Ackered. Švéd priznal, že Nemec sa mu páči viac.

Skutoční, nie twitteroví skauti sa k porovnaniu dvojice talentovaných mladíkov v Tipos lige zatiaľ veľmi nevyjadrujú. Erudovaný názor odborníka preto zatiaľ chýba.

TakUrčitee Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera