Nedeľa, 26. máj 2024

Fanúšikovia slovenského hokeja by mali chcieť Slovan v KHL. Len nie taký, aký tam už bol

SITA

Dlho očakávanú správu o budúcnosti hokejového Slovana Bratislava predchádzali týždne špekulácií. Zaručených informácií. Či rovno chuťoviek typu JPP. Nakoniec mali pravdu tí, ktorí verili v zotrvanie bratislavského klubu v KHL.

Odložme na chvíľu politiku, stále platí, že KHL je z globálneho pohľadu geopolitickým nástrojom ruských mocných. Keďže ale v Rusku stále vedia hrať hokej ako len na dvoch-troch miestach na svete, tento text je venovaný výhradne športovej stránke problému.

Ľudia, ktorým na slovenskom hokeji naozaj záleží, by mali Slovan v najlepšej dostupnej ligy chcieť. Aj keď určite nie taký, aký tam v posledných piatich rokoch bol. Na ten sa nevládali dívať ani vlastní skalní fanúšikovia.

Najlepší scenár

Pre klub sa splnil najlepší možný scenár. V pondelok mali doterajší majitelia podpísať zmluvu s novým investorom, českou skupinou nateraz zahalenou tajomnou hmlou. Noví majitelia vyplatia dlhy hráčom aj mestu, nejde pritom o žiadne fazuľky. Či klub kúpia, alebo doň “len” vstúpia a aké budú prvé, druhé a ďalšie kroky, nevieme.

Vieme ale o tom, že Slovan v rukách Širokých má sekeru v rádoch miliónov. Jeden celý dlhuje mestu za štadión, bohvie koľko bývalým hráčom. A za bohvie koľko mesiacov, či rovno rokov. Tí, ktorí zadĺžený klub zbavia ťarchy, musia hokej ozaj ľúbiť.

Len prvý krok

Nové peniaze by mohli byť pre Slovan aj slovenský hokej vykúpením vo viacerých zmysloch slova.

V roku, kedy mladíci po rokoch vypadli z A-kategórie a ambície seniorov na MS v Košiciach a hlavnom meste rozhodne nie sú ani porovnateľné s tými pri prvom šampionáte na Slovensku, hokej u nás potrebuje športovú kvalitu. Každý pozitívny impulz je dobrý.

Potrebuje patriť k lepším, ako sám je. Ale nebyť tam do počtu a na smiech. Mladí hráči potrebujú motiváciu. Čo najviac možnosti vídať čo možno najlepší šport na vlastné oči. Slovan by mal priťahovať najlepších Slovákov a ťahať ostatné kluby. Nech majú vyššie ambície, ako len vyhrať lokálny titul. Najmä čo sa výchovy hráčov týka.

Peniaze samotné ešte nič okrem holého faktu pokračovania v rovnakej súťaži negarantujú. Rovnako dôležité budú zmeny v klube. Bez nich Slovan skončí rovnako, ako na tom bol do včera. Biedne. Mali by nasledovať ďalšie kroky.

Hokej v Bratislave

Bratislava potrebuje nielen Slovan v KHL, ale výrazne zlepšiť infraštuktúru. Detských klubov je v meste dosť, chýba ale viac možností pre juniorov a seniorský klub v slovenskej lige. Mladí hráči potrebujú víziu. Miesteniek v ruskej lige nebude priveľa, za belasých azda konečne nastúpia len najlepší, alebo aspoň najtalentovanejší z našich.

Slovenskej lige, ktorá bez Slovana nie je takou, aká bola s ním, by prospel akýkoľvek bratislavský klub. Aj dva, hoci za cenu maďarskej, či poľskej spolupráce.

Slovan sa zrejme nateraz vyhne kolapsu a ešte väčšej hanbe. Napraviť zlé meno, ktoré v hokejovej Európe má, ale nebude ľahké a nepôjde zo dňa na deň.

Ak fanúšikom na Slovensku na hokeji v krajine záleží, mali by belasým a hokeju v Bratislave skôr držať palce, ako naň ešte viac zanevrieť.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera