Nedeľa, 26. máj 2024

Hokejová republika

RTVS

Okrem zábavy v spomienkovom seriáli 25Majstrovstiev sme v spolupráci s RTVS pripravili na majstrovstvá sveta okrem aj dokumentárnu minisériu Hokejová republika.

Hokejová republika

Hlavným motívom a poslaním série je upriamenie pozornosti na malé, takmer neviditeľné hokejové kluby, ktoré v malých mestách vychovávajú v mládežníckych kategóriách desiatky až stovky hráčov a hráčok, ale už na úrovni dorastu (a niekedy aj hokejových tried) nemôžu konkurovať silnejším klubom v okrese či regióne.

Hokej ako každý šport potrebuje širokú základňu, aby mohol generovať vrcholových hráčov pre špičkové kluby a reprezentácie. Štandardne ľudia rozpoznávajú bohaté organizácie z opačných strán kontinentu, ale netušia že za kopcom existuje obecný klub, vďaka ktorému celá základňa dostáva šírku a hĺbku a dáva každému hráčovi a hráčke možnosť zúčastniť sa sna o stúpaní zo spodnej strany základne až na vrch jej štruktúry.

Šesť filmov

Vzniklo šesť filmov o šiestich kluboch a nespočetnom množstve miestnych hrdinov, ktorí vyhľadávaniu, výchove a príprave najmenších hokejistov a hokejistiek venovali a venujú veľké časti svojho života, častokrát na dobrovoľnej báze, ale zároveň s obrovským zápalom a vášňou pre ľadový šport.

Hokejová republika v každej častii série sleduje jeden konkrétny klub, ktorý nikdy nehral v najvyššej národnej súťaži a napriek tomu dodal reprezentácii výraznú postavu.

Ružinov, Prievidza, Topoľčany, Gelnica, Michalovce (tesne!) a Brezno sú mestá a miesta a zároveň aj mená klubov, ktorých portréty sme zachytili do desať minútových filmov. Hlavným motívom bolo pozdvihnutie povedomia a vážnosti menších, neznámych klubov, výzva miestnym obyvateľom na ich podporu a motivácia pre hráčov mimo zberných regiónov veľkých klubov, aby sa hokeja nevzdávali aj ak nehrajú hneď v Dukle Trenčín alebo Košiciach.

Kto je za tým?

Myšlienku Hokejovej republiky sme vymysleli spolu s Mišom Hudákom. Mišo, ktorého si pamätníci TakUrčitee pamätajú z Papierových predpokladov, seriálu článkov o Detroite Red Wings, či reportáží zo zápasov na Východnom pobreží, si rozdelil réžiu polovice dielov s oceňovaným režisérom dokumentárnych a animovaných filmov Andrejom Kolenčikom. Andrej je zároveň bývalým juniorským reprezentantom Slovenska v hokejbale a nosí šiltovku NY Rangers.

Pred takmer rokom a pol končil Zápisník z druholigového zápasu v Gelnici slovami:

Darmo budete len v máji nariekať nad tým, že susedná krajina Východného pobrežia, Slovenská republika, opäť raz nepostúpila do štvrťfinále, keď budete celý rok šikať (kašľať) na váš miestny klub. S každým kúpeným lístkom, rumom, či čiapkou priamo podporujete hokej v mieste vášho bydliska.”

Premiéra: Kluby a vysielacie časy

RTVS odvysiela premiéru každej zo šiestich častí od nedele do konca šampionátu v každý hrací deň. V rámci hokejového bloku pred prvým zápasom. Detaily klubov a vysielacie časy vyzerajú takto:

Nedeľa 19.5., 15:30: Ružinov

Pondelok 20.5., 15:30: Prievidza

Utorok 21.5., 11:30: Topoľčany

Štvrtok 23.5., 15:30: Gelnica

Sobota 25.5., 14:30: Michalovce 

Nedeľa 26.5., 15:00 Brezno

Hokejová republika by nevznikla bez fantastickej spolupráce RTVS, Mateja Hajka a Pavla Gašpara. Ďakujeme.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera