Streda, 22. máj 2024

Mladí hráči, alebo skladisko? Aký bude hokej po korone?

Martin Tóth Martin Tóth 19.04.2020
SITA/Martin Havran

Nielen ja, viacero športových nadšencov sa už nevie dočkať ukončenia pandémie aby sme mohli oprášiť naše trénerské kvality. Čo Slovák, to kouč a je jedno o aký šport ide. Dnes sa zameriam na to, ako by to mohlo vyzerať v slovenskej hokejovej lige v najbližšej sezóne po ukončení opatrení.

Kríza ako príležitosť?

Niekedy sa hovorí, že kríza môže byť aj príležitosťou. Môže slovenským klubom neočakávané prerušenie a výpadok financií pomôcť? Môže náš hokej dostať reštart? Aj keď ste si možno práve povedali „Čo ti šibe“, skúsme sa zamyslieť.

Liga a veľa jej klubov padlo, alebo padne finančne na úplné dno. Aby sa z neho vyhrabali, aby vôbec prežili, budú musieť aspoň na začiatku pracovať inak. Asi si nebudú môcť kúpiť hráča síce kvalitného, ale na sklonku kariéry prirodzene drahšieho. Logicky bude menej aj zahraničných hráčov, Kanaďanov z DEL2 či z britskej ligy sme mali v lige dosť. Viacerí lákali len javorovým rodným listom a komplikovaným priezviskom.

Zdalo by sa logické, že v rámci úspor siahnu po lacných mladíkoch, odchovancoch a hráčov, ktorí momentálne síce nemajú kvalitu, ale majú chuť a hlavne šancu sa ukázať aj za skromnejšie peniaze. Precedens existuje – objavil sa po lockoute v NHL. Skončili niektoré staršie megahviezdy a prišli mladí fagani. Tí, ktorí dnes ešte nemajú 30 rokov, no hrajú „galaktickú“ úroveň a nejedno dieťa pozná ich mená naspamäť. Najlepšia hokejová liga na svete zmenila aj princíp skladania tímov. Viac šancí dostávajú draftovaní hráči a mladíci, čo za čias Hulla, či Cheliosa bolo neakceptovateľné. Samozrejme boli aj výnimky, bolo ich ale výrazne menej ako dnes.

Ako to (možno) bude vyzerať?

Vráťme sa ale k našej lige. Predstavte si, že v nej nebude tím U20, no chalani, ktorí by v tom čase odohrali v lige päť až desať zápasov medzi všetkými legionármi, odohrajú celú sezónu. Vekový priemer ligy klesne o tri a možno aj o viac rokov.

Prvé dve formácie nebudú hrať veteráni, či zahraniční hráči. Namiesto nich Slováci, čo sa teraz krčia v treťom a štvrtom útoku. Repre tréner (Ramsay?) bude určite rád, že hrajú nielen v nižších formáciách na udržanie výsledku. Budú musieť tvoriť v presilovkách a ich ice time sa možno zdvojnásobí.

Hrať síce budú hráči za pár peňazí, ale o to s väčšou chuťou ukázať sa a predať do lepších pomerov. Liga by sa mohla zrýchliť. Možno nebudeme v TV sledovať prenos, kde bude počuť bufetára kričať „párky sú hotové“, ale plný dom. Deficit športu by mal priniesť divákov do hľadiska a tí by si k lokálnejšie zloženým mužstvám mohli nájsť lepší, krajší vzťah.

Problém s financiami bude všade, nie len na Slovensku. Silné kluby prežijú, budú mať na výber viac hráčov za menej peňazí. Menšie kluby si nebudú môcť dovoliť ani jedného, dvoch drahších. Časť hráčov si uvedomí, že je čas skončiť, časť sa možno začne opäť trochu viac snažiť a zažijú druhú mladosť. Všetky ligy budú šetriť a na čas sa snáď systém kupovania cudzincov a zbytočné preplácanie na základe mena obmedzí.

To by bolo treba využiť v prospech slovenského hokeja.

Impulz

Naša liga potrebuje zmenu, impulz, a práve korona kríza môže byť ten reštart. Možno rok alebo dva potrvá, kým sa liga finančne stabilizuje, no prečistí sa. Kluby ktoré dlhodobo len prežívali, skončia. Hráči, ktorí žili z mena, buď začnú hrať ako za mlada, alebo skončia tiež.

Možno sa ale mýlim a slovenská liga zažije opak. Možno sa stane skladiskom starších hráčov z domova, či zo sveta. Máme stále dosť hráčov na sklonku kariéry, ktorí by ešte „potiahli“, ale podmienky aké mali doteraz, už vonku nedostanú. Návrat bude jediná možnosť. Priemerný vek sa naopak zvýši, skúsení borci sa budú báť ísť do súbojov, aby si neukončili kariéru a podobne.

Som skôr za to, aby sme krízu využili. Možno na úkor okamžitej kvality, ale s benefitom rýchlosti, dravosti a výchovy mladých hráčov. Možno do budúcna ťahúňov reprezentácie. Aj Pálffy, Gáborík, Šatan či Buček tak začínali.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera