Piatok, 17. máj 2024

Náhoda? Playoff NHL sa nápadne podobá bojom o Stanley cup v roku 1992

Jakub Halák Jakub Halák 06.06.2022
Foto: SITA/AP Photo/Jack Dempsey

Keď som písal jeden z článkov, konkrétne 7 viet o zápase číslo 7, narazil som na jeden ročník playoff turnaja o Stanley cup, ktorý sa dosť podobal na tento ročník. Ponoril som sa do hĺbky a porovnal dva ročníky, ktoré delí presne 30 rokov.

Sám som bol prekvapený, aké podobnosti som našiel a musím sa s Vami o ne podeliť. Chcel by som tiež počuť, či som si to iba vsugeroval, alebo je to naozaj tak.

Prvé kolo veľmi podobné?

V prvom kole proti sebe hrali vtedy proti seb tieto dvojice: Montreal – Hartford, Boston – Buffalo, Rangers – New Jersey, Washington – Pittsburgh, Detroit – Minnesota, Chicago – St. Louis, Vancouver – Winnipeg, Los Angeles – Edmonton. Ak vezmeme do úvahy, že Hartford je teraz Carolina a Minnesota je teraz Dallas, v roku 1992 hralo deväť rovnakých tímov ako teraz.

Treba poznamenať, že Nashville, Minnesota, Tampa Bay ani Florida ešte neexistovali.

Pred 30-timi rokmi sa v prvom kole nehralo päť, ale až šesť zápasov číslo 7. Rovnako ako tento rok, Rangers postúpili po zápase číslo 7 a jediná rovnaká dvojica Edmonton Oilers – Los Angeles Kings skončila postupom Edmontonu. Oilers už mali svoje najlepšie časy za sebou, pričom ho ťahali Bernie Nicholls, Joe Murphy a Vincent Damphousse práve proti dvom bývalým členom dynastie Waynovi Gretzkemu a Jarimu Kurrimu.

Ďalšou zaujímavosťou, že stav 1:3 dokázal vtedy otočiť Pittsburgh na 4:3.    

Víťazi divízii

Veľmi podobne skončili aj víťazi divízii. V roku 1992 nimi boli Montreal, Rangers, Detroit a Vancouver, 2022 doprial tituly Caroline, Floride, Coloradu a Calgary. Všetci samozrejme postúpili do druhého kola a potom sa to začalo. 30 rokov dozadu sa cez druhé kolo nedostal ani jeden z nich. Tento rok prešlo iba Colorado.

Pripomínam, že Edmonton sa prekvapivo dostal cez kanadský tím. Či už ide o Vancouver alebo Calgary, bolo nečakané vtedy i teraz.

V roku 1991 získal pohár tím Pittsburgh Penguins a v druhom kole poslal domov New York Rangers, víťazov Prezidentskej trofeje. No a Tampa Bay ako obajca tento rok vyradil v druhom kole koho? No predsa Floridu, víťaza Prezidentskej trofeje.  

Edmonton potupne von

Čo je nepochybne zaujímavé na kole číslo 3 je fakt, že Edmonton doň vstupoval s rovnakou bilanciou 8-4 ako vtedy dávno. Vo finále konferencie sa s ním pohralo Chicago a poslalo ho domov po štyroch zápasoch. Chicago vtedy hralo prvé dva zápasy doma, potom sa séria presťahovala na západ Kanady.

Edmonton inkasoval v prvých troch zápasoch postupne 8, 4 a 4 góly. Teraz hrá s Coloradom, ktoré hralo prvé dva zápasy doma a inkasoval v prvých troch zápasoch 8, 4 a 4 góly. V presnom poradí. Creepy.

Inak v poslednom zápase vtedy dostal Edmonton päť gólov. Som ozaj zvedavý ako to bude v tomto prípade.

Individuality

Connor McDavid a Leon Draisaitl sú jednoznačne tvárami playoff. V tých časoch žiaril Mario Lemieux. Ak by som ich porovnal, McDavid vykúzlil 30 bodov v 15-tich zápasoch, kým Lemieux v rovnakom počte dokázal zaknihovať 34 bodov. Veľmi porovnateľné štatistiky.

Oproti tomu brankári sú dnes výrazne lepší. Vasilevsky, Shesterkin aj Binnington či Raanta chytajú (respektíve chytali) excelentne.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera