Nemám veľa rokov, ale videl som toho už naozaj veľa. Papagája sediaceho na chrbte mačky, opitého suseda s holým zadkom spiaceho pred vchodovými dverami, ale aj nebohého Karola Poláka spievajúceho do neozvučeného mikrofónu.
Videl som toho pomerne dosť, no s čím som sa naozaj nikdy nestretol, je kauza, ktorá by sa vyriešila vďaka odkazom cez médiá.
Nový národný šport
Ja viem, je to náš národný šport. Politickí predstavitelia pravice, ľavice, prednice aj zadnice si na tlačových konferenciách posielajú vyjadrenia tak často, že kameramani nestíhajú pendlovať medzi centrálami strán a parlamentom. Podobne sú na tom i hviezdy nášho šoubiznisu. Rytmus podá vyhlásenie po prehratom súboji v gorodkách s MC Erikom, na to reaguje Jakubec, na neho Haklovej syn a v závere telenovely stojí s kamerou v ruke Martin Daňo, ktorý nám nakoniec povie, že to celé bolo úplne inak. Na tento cirkus sme si však už zvykli, a tak nejako očakávame jeho pokračovanie.
Na čo sa ale navyknúť nedá, sú podobné odkazy v slovenskom hokeji. Vojna o lajky a pravdu sa skrátka nevyhla ani chlapcom s bohatou históriou v národnom drese. Na počiatku peripetií stojí Talkshow Petra Šťastného, v ktorej si vymenil názory s Jozefom Golonkom. V priebehu rokov nasledovalo mnoho slovných prestreliek takých legiend ako Lukáč, Šatan, Chára, Pálffy, Cíger alebo Lintner. O najnovší prípad sa postaral práve posledný menovaný v spolupráci s bývalým reprezentantom Borisom Valábikom. A pokiaľ ide o môj bezcenný názor, myslím, že takto sa problémy v našom hokeji nevyriešia nikdy.
A komu tím prospějete?
Celá kauza začala viacerými lapsusmi rozhodcov v Tipsport Lige. Čerešničkou na torte boli zmätky počas duelu Miškovca s Budapešťou. Arbitri totiž nevedeli, v akom formáte majú tímy hrať predĺženie predkola play-off. V stretnutí medzi Novými Zámkami s Detvou na oplátku neodpískali jasný faul, pričom celá situácia viedla k vyrovnávajúcemu zásahu domácich iba trinásť sekúnd pred koncom. Spomínaný incident priamo po zápase označil televízny expert Boris Valábik za hanbu, frašku a dehonestáciu profesionálnej práce rozhodcu. To by bolo ešte ako-tak v poriadku. Kritika, hoci tvrdá, bola zaslúžená. Prišli aj spravodlivé tresty. Následná výmena názorov však odzrkadľuje stav nášho hokeja.
Richard Lintner použil na svoju reakciu oficiálny profil Tipsport Ligy, Boris Valábik zase článok portálu Šport.sk. Odhliadnuc od toho, či boli slová kohokoľvek z nich politické, možno stojí za zamyslenie, či obaja tak trocha nevyužili pozíciu šéfa Pro-hokeja, respektíve člena redakcie, iba preto, aby dostali svoju pravdu k väčšiemu počtu ľudí ako druhá strana. Ono je totiž v poriadku, keď sa o problémoch hovorí nahlas a ukáže sa prstom na zodpovedných, pričom patričné orgány vyvodia dôsledky. No niečo úplne iné je polarizovať fanúšikov a rozprávať o tom, komu viac záleží na slovenskom hokeji.
Keď si spomeniem na diskusie pred voľbami o post prezidenta SZĽH, zmenami v Tipsport Lige, odvolaním Zdena Cígera či po tohtoročných Majstrovstvách sveta do 20 rokov v Kanade, každý neustále opakoval, ako mu ide o dobro slovenského hokeja. Lenže nech zo sporov vyšiel víťazne ktokoľvek, situácia u nás prinajlepšom stagnovala.
Možno to chce iný prístup
Možno je teda načase prestať posielať si odkazy, biť sa ostentatívne do hrude a začať kompromismi tvoriť systém, ktorý do dvoch rokov nebude do kamery kritizovať opäť nejaký iný hokejista. Pretože pokiaľ bude slovenský fanúšik počúvať od našich bývalých reprezentantov o tom, ako je stále niečo zlé, ako sú ligoví rozhodcovia neschopní a nikto za ich výkony zrazu nie je zodpovedný, tak aj tí poslední mohykáni vstanú zo sedadiel a odídu.
Komentáre