Sobota, 25. máj 2024

Pozitívna diskriminácia v slovenskom hokeji? Konečne, lebo táto hokejová republika dlho nebola pre mladých

SITA - Jana Birošová

Pri výbere hráčov nebudeme pozerať na vek, ale na výkonnosť. Ak však budú dvaja hráči na tom rovnako, vo výhode bude mladší z nich,povedal Miroslav Šatan po dvojzápase s Nemeckom na margo budovania tímu pre MS 2021 v Lotyšsku.

Pozitívna diskriminácia v slovenskom hokeji? Konečne, chce sa zvolať priam radostne.

Mladí mali červenú

Táto hokejová republika nie je pre mladých – platilo na Slovensku až príliš dlho. Rovnica, podľa ktorej sa tvoril tím na veľké turnaje, bola pred rokmi jednoduchá – do národného tímu patrí najlepších 25 hráčov, ktorých máme. Nejako ich už do štyroch útokov poskladáme.

Zlatá generácia dosahovala výsledky a najmä bola takou silnou, že sa do nej nik neodvážil príliš zasahovať. Základ tvorili zakaždým všetci, ktorí sa dokázali včas dostaviť z NHL. Tréneri ich doplnili o top talent z Európy a avizoval sa útok na medailu. Príkladov, kedy by ktosi zaradil do výberu, či napríklad seriózne zvažoval v rámci prípravy mládežníkov, by sme v archívoch našli veľmi málo.

Skončilo to tak, ako to skončilo – hovorí okrídlené klišé. Jazero talentov rokmi vyschlo a majstrovstvá sveta sa začali z radostných udalostí meniť na týždne národnej frustrácie. Veteráni pomaly dohrávali kariéry za morom, čoraz početnejšie zastúpenie z európskych súťaží dopĺňali skúsení hráči, nie mladí borci. Stále sme totiž chceli nadviazať na medailovú éru, k tomu predsa potrebujeme len tých najskúsenejších. Až na to, že sme nikdy nenadviazali.

Pritom to tak vždy nebolo. Miroslava Šatana vytiahol Július Šupler ako tínedžera, v 19 rokoch bol najlepším strelcom olympijského turnaja. Aj Marián Gáborík sa do reprezentácie dostal veľmi skoro, doteraz držal mladícky rekord práve on. Až minulý týždeň proti Lotyšsku nastúpil Juraj Slafkovský ako ledva 17-ročný a aktuálne ho už drží talentovaný Košičan.

Craig Ramsay najprv nastavil v národnom tíme systém, hierarchiu a poriadok, teraz spolu so Šatanom a Otom Haščákom (nový GM repre) pristúpili k dramatickému kroku. Do prípravy zavolali supermladých hráčov.

Zázračné trio, ďalší v zálohe

Samuel Kňažko, Šimon Nemec a Juraj Slafkovský na úvod prípravy vôbec nesklamali. Skôr naopak.

“Chlapci bojujú, chcú sa učiť. Sám som prekvapený ako dobre vstúpili do mužského hokeja. Páčia sa mi, chcú pracovať a učiť sa. Aj keď to na nich stojí, keď hrajú v rohoch snažia sa. Je to skvelé pre náš hokej. Budem im fandiť a pomáhať, aby sa stále zlepšovali. Všetko je ešte pred nimi,” povedal novinárom Adam Jánošík, víkendový kapitán Slovenska proti Nemecku.

V zálohe je ešte jedno meno, ktoré môže dostať v príprave šancu, hoci len na krátko. Filip Mešár strieľal góly v semifinále Tipos extraligy za Poprad, čaká ho tento týždeň finále proti Zvolenu.

Prečo sú Šatanove slová dôležité

Slová Miroslava Šatana z úvodu sú veľmi dôležité. Signalizujú konečne zmenu, ktorú prinášajú až chalani narodení v hokejovom ročníku 2004. V tom roku na MS v Prahe nešťastnými prehrami s Kanadou a USA tím Františka Hossu písal už posledné stránky svojho veľkého príbehu zlatej generácie. Vzopretie Vujtekovcov v roku 2012 a pár lepších vystúpení na MS U20 na úpadku slovenského národného tímu veľa nezmenili.

Po rokoch strávených v začarovanom kruhu sa odhodlávame k radikálnemu kroku. Je nielen, že najvyšší čas, je zrejme aj čas najlepší. Reprezentácia má jasné vedenie, ktoré je kľúčové pre prítomnosť extrémne mladých hráčov. Potvrdzuje to aj prezident Šatan: “Slovenský hokej nutne potrebuje prestavbu, je to jediná správna cesta. Zvlášť v situácii, ak máme mladých hráčov, ktorí by to mohli zvládnuť,” povedal. Sám to musí vedieť najlepšie, sám bol v koži Juraja Slafkovského pred takmer tridsiatimi rokmi.

Mladí hokejisti mali u nás dlho červenú. Červenať by sa ale mali najmä tí starší. Tí, ktorým chýbala odvaha siahnuť po talentoch a hodiť ich do vody.

Pozitívna diskriminácia mladíkov je správnym krokom.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera