Štvrtok, 23. máj 2024

Slováci na MS: Zatiaľ dobre, druhá polovica základnej skupiny bude náročnejšia

FOTO TASR - Martin Baumann

V prvých štyroch zápasoch na Majstrovstvách sveta v hokeji v Rige získali slovenskí hokejisti štyri body. Vyhrali proti domácim Lotyšom, remizovali s Kanadou a prehrali s Čechmi aj Švajčiarmi. Druhá polovica základnej skupiny – duely proti Kazachstanu, Slovinsku a Nórom – bude náročnejšia.

Výborné výkony

Všetky doterajšie zápasy Slovákov mali jedno spoločné – dobrý výkon zverencov Craiga Ramsayho. S každým z papierovo lepších súperov boli v hre o body v poslednej tretine. Nabudených Lotyšov pred plnou halou v nej pretlačili. Kanade dovolili iba jeden gól a defenzívny výkon možno označiť za heorický. Česi aj Švajčiari boli lepší, no ani proti nim nebolo Slovensko veľmi ďaleko od bodov.

Aktívny a atraktívny štýl, ktorým sa národný výber prezentuje na ďalšom turnaji, je pre súperov nepríjemný. Zároveň je však aj nevyhnutný. Stále nemáme hráčsku kvalitu na úrovni krajín top 6, kde reprezentácie ťahajú borci z NHL a top eurolíg. A ešte pár rokov ani mať nebudeme. Slovensko stojí na skúsenostiach Hrivíka s Pánikom a Hudáčkom, dravosti Regendu s Kelemenom a poctivej robote Sukeľa a spol.. Výpadky Cehlárika s Lantošim taký tím citeľne zasiahnu.

V obrane sú lídrami mladíci Nemec s Kňažkom, prekvapivo dobre hrali Koch aj Grman, ani jeden nemá odohraté na najvyššej svetovej úrovni v NHL ešte nič. Bonusom sú v Rige výkony brankárov. Aj tie sú ale výrazne podporené dobre organizovanou defenzívou s minimom chýb. Hlavaj so Škorvánkom mali pred turnajom nula zápasov na Majstrovstvách sveta, no na bránkovisku čarujú. Chvalabohu.

Prestaňte

Za menej bodov, ako by fanúšikovia po takých vyrovnaných zápasoch a kvalitných výkonoch chceli, nemôžu rozhodcovia. Unavuje sledovať, ako znova fňukáme nad neodpískanými faulami, alebo údajným dvojitým metrom. Rozhodcovia sa mýlia. Neverím, že úmyselne. Keď ich výkony nie sú na úrovni vhodnej pre Majstrovstvá sveta, hokejová diplomacia sa môže sťažovať na IIHF. Chyby robia aj hokejisti, sami po zápasoch bez mučenia priznávajú, že musia menej faulovať. Plakať nad rozhodcami je také… slovenské.

Ani výsledky nie sú zlé. Som taký starý, že si pamätám ako Slovensko hralo na MS o záchranu. V roku 2017 nás zachránil vlastný gól tuším Talianov, v roku 2008 nájazdy proti Slovincom. Príliš veľa turnajov absolvoval výber Hokejovej republiky bez reálneho nároku na postup do štvrťfinále. Zápasy proti najlepším bývali rozhodnuté oveľa skôr, ako na konci tretej tretiny. Teraz – ak sa podarí postúpiť do štvrťfinále – v ňom môže Ramsayho výber hrať vyrovnanú partiu s hocikým. To je celkom zjavné.

Chápem, že pre fanúšikov môže byť ťažké vnímať kontext. Pamätať si viac, ako vydarené olympijské hry pred rokom. Sme obeťami okamihu, chceme všetko hneď. Vo svetovom hokeji, najmä bez výnimočných hráčov z NHL, to je ale náročné. Ani pekný hokej a vyrovnané súboje proti lepším nemusia stačiť na miesto v osmičke.

Ťažšia polovica

Pre slovenskú reprezentáciu sa zápasom proti Kazachstanu začína náročnejšia polovica základnej skupiny. Bez ohľadu na ostatné tímy, výsledky a body v tabuľke potrebuje tím Mareka Hrivíka poraziť vštetkých troch zostávajúcich súperov. Ideálne v základnom hracom čase. Jednoduché to nebude.

Sedem gólov v štyroch zápasoch ukazuje, že v ofenzíve má toto družstvo pochopiteľné rezervy. Proti papierovo slabším možno dva góly na výhru postačia, podobne ako proti Lotyšom. Pre istotu bude treba pokračovať v dobrej hre vo vlastnej tretine. Alebo tie góly streliť zo štyri.

Zápasy proti favoritom ale dokázali, že toto Slovensko sa poctivou prácou do elitnej hokejovej rodiny vrátilo. Napriek tomu, že naše veľké talenty sú stále mladučké a hviezdy pre NHL dorastajú len pomaly. O to príjemnejší je to pocit.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera