Streda, 24. apríl 2024

Začína sa skutočný boj o hokejový trón. Vo štvrťfinále playoff hokejovej ligy bude ale chýbať až jedenásť titulov

SITA/Peter Rusko

Môže existovať lepší dôkaz o vyrovnanosti Tipos extraligy ako to, že prvý a tretí tím po základnej časti z minulej sezóny sa tento rok neprebojovali do štvrťfinále? Pritom ani nebolo potrebné zavedenie platového stropu ako v NHL, keďže tímy sa dokážu uskromniť aj bez neho.

Až päť z posledných šiestich ligových titulov vyhrali tímy, ktoré vo štvrťfinále neuvidíme, navyše celkovo majú spolu v zbierke 11 titulov. Poďme sa pozrieť, ako k tomu došlo.

Dvojgólové predĺženie

Vojaci z Trenčína sa snažili hneď od úvodu prvého zápasu spacifikovať bystrických Baranov. Už po štyroch minútach hry Kruise Reddick zbúral Mareka Slobodu, za čo sa prekvapivo nevylučovalo.

Voľnejší meter rozhodcov zákroky v tomto zápase vygradoval a zápas nedohralo zo zdravotných dôvodu hneď viacero hráčov. Po tomto zápase dostal Reddick pozastavenie činnosti a rozhodcovia strach, preto boli v ďalších zápasoch výrazne prísnejší, aby sa nešťastný scenár prvého duelu nezopakoval.

Séria bola vyrovnaná, trikrát sa v štyroch zápasoch muselo predlžovať. Trenčania oslavovali postup už v treťom zápase, keď sa v 71. minúte presadil Branislav Rehuš.

Rozhodcovia Rehušov gól pre kontakt Okuliara s brankárom Belányim neuznali, zápas pokračoval ďalej a v 79. minúte videli diváci v predĺžení druhý gól.

Kto by to bol povedal, že aj bez Chucka Norrisa je možné dať dva góly v predĺžení.

Legionári spod hradu Matúša Čáka si skvele načasovali formu, Kettunen a Berisha boli ústredné postavy víťazného ťaženia žlto-červených. Zabrali hlavne vo štvrtom zápase, v ktorom Dukla spečatila svoj postup.

Zvolenský ľad Bystričanom nepriniesol šťastie, avšak aj napriek vyradeniu môžu nájsť pozitíva. V kádri sa im vyprofilovalo viacero mladíkov, ktorí im v budúcej sezóne môžu pomôcť k lepším výsledkom.

Hráči série: Adam Berisha – Filip Belányi

Suchoty superhráčov

Košický útok vzbudzoval rešpekt, veď iba dvojica Michal Chovan a Pavel Klhufek nazbierala v základnej časti 104 bodov. Bohužiaľ, v play-off boli NU-LI-TNÝ.

Na dverách košickej šatne tak zostávajú staré zámky, lebo na nové zatiaľ nemajú. Inak povedané, Nové Zámky porazili Košice v štvrtom zápase série 3:1 a rovnakým výsledkom vyhrali na zápasy.

Pritom prvý zápas Košičanom vyšiel a vyhrali ho 4:1. Vo zvyšných troch dueloch však nedali viac ako jeden gól a s takou efektivitou sa jednoducho vyhrávať nedá. Nepodržal ani brankár Adam Váy, pred ktorým dostával zaslúžene priestor Dominik Riečický. Často sa nemohol príliš spoľahnúť na pomoc od obrancov.

Od Košíc sa pred sezónou nečakali zázraky, keďže klub avizoval finančné problémy. Napriek tomu ročník premrhali, nevychovali si žiadneho hráča do ďalších sezón, bezhlavo míňali peniaze na hráčov, ktorých nepotrebovali a vedenie klubu vyvíjalo nepochopiteľný tlak na trénerov. Podľa verejných vyjadrení čakali výchovu hráčov, no vzhľadom na posilňovanie kádra od nich očividne chceli výsledky a preto aj pred play-off vyhodili Jana Šťastného.

V kontexte tohto chaosu 9. miesto nie je až takým obrovským prekvapením, hoci horšie skončili naposledy v roku 1978.

Hráči série: Henri Kiviaho –  Émile Poirier