Pondelok, 18. marec 2024

Zápisník ReLive: VSŽ Košice – Dukla Jihlava

V marci 1986 sa písala história košického hokeja. Historicky prvé finále playoff federálnej ligy bolo súbojom VSŽ proti objajcovi titulu, Dukle Jihlava.

Dnes po pol siedmej na Česká televízia odvysiela 200-minútový relive prenos najslávnejšieho zápasu na ZŠ Ladislava Trojáka. Zápas budeme sledovať spolu s Tomášom Hudákom a komentovať na internety.

Viac o zápase čítajte v spomienkovom preview.Vidíme sa o 18:30.

VSŽ Košice – Dukla Jihlava

18:37 Každú chvíľu to vypukne. Pred 34 rokmi boli dávno všetci na svojich miestach na “Trojáka”, dnes tri minúty pred začiatkom na ČTŠport ešte pozerám večerníček na Dvojke. Kremienok a Chocholúšik, približne z toho istého obdobia.

18:45 Začíname zostrihom zo zápasu číslo 4, Tie sa skončili na nájazdy. Jihlava vyhrala 2:1 a šlo sa do rozhodujúceho finále.

18:47 Hosťami v štúdiu sú Oldřich Válek a Bedřich Šcerban. Tridsať rokov som ich nevidel, na ulici by som nespoznal. Pamätám si ich inak. Na stole majú dres Jihlavy. Moderuje Robert Záruba. Košice v štúdiu nie sú zastúpené.

18:50 Páni zatiaľ rozoberajú vojenské veci. Či boli hviezdy, ktoré do Jihlavy chodili, bažanti a museli robiť veci ako nováčikovia na vojne bežne robievali.

18:51 Tomáš Hudák spolukomentuje so mnou, ani som ho nepredstavil. Tak ho predstavujem: slávny komik, scenárista a výborný amatérsky hokejista v Libovom drese Tomáááš Hudáááák! Rovno píše prvú pikošku: V tomto finále sa predstaví 8 majstrov sveta z roku 1985, z toho sedem z nich z Jihlavy: Benák, Svoboda, Musil, Pašek, Šejba, Válek a Pivoňka. Z Košíc jedine Igor Liba.

18:52 Ščerban si spomína, ako fanúšikovia v Košiciach pod hotelovými oknami bubnovali do noci. Oldřich Válek hovorí, že strach v Košiciach nemal.

18:53 Ideme do Košíc!

18:55 Komentujú Ján Lacko a Jan Slepička. VSŽ v bielom sprava doľava. Jihlava vo farebne neidentifikovateľných tmavých presne oproti.

18:56 Hrá sa tretia minúta. “Košice do toho” počuť z hľadiska až sem.

18:57 Rozlíšenie obrazu je ako na Commodore 64.

18:58 Zapája sa Tomáš: Len pre zaujímavosť, piati hráči z tohto finále si neskôr zahralo aj NHL: Musil emigroval hneď po tejto sezóne, a začal kariéru v Minnesote North Stars, Pivoňka tiež po sezóne zdrhol a hral za Capitals (neskôr robil centra Bondrovi), Šejba dal iba 11 zápasov za Buffalo (1991) a samozrejme Pašek a Liba išli na skusy za more po olympiáde v Calgary – Pašek ostal v Minnesote a Liba si zahtral za Rangers a LA Kings.

18:58 Na ľade sa hra odohráva v prostrednej tretine. Ján Lacko hovorí, že asistent trénera domácich je na striedačke “vo vetrovke.”

19:00 Tomáš upresňuje rozhodcovskú trojicu: Zápas rozhodujú hlavný Šubrt a na čiarach Furmánek a Lipina. Miroslav Lipina potom pískal aj na MS v Moskve, kde sme skončili až piati a bol z toho poprask. Vraj aj kvôli tomu, že v nominácii bolo priveľa Košičanov. Čo bys me dnes dali za piate miesto?

19:01 Brankár Bříza v bránke Jihlavy vyzerá ako vyzerajú dnes lepšie stavaní obrancovia. Brankárska výstroj veru bola o poznanie menšia, ako dnešná.

19:02 V košickej bránky Pavol Švárny, komentátor ho chváli za celoročné výkony.

19:02 Igor Liba pripravil kamarátom dve šance v jednom striedaní. V tom období to bol preňho taký slabší priemer.

19:04 Válek, gól, 0:1 Vodila nedal v dobrej príležitosti a Oldřich Válek potrestal následne chybu za bránkou Košičanov. Už vtedy platilo nedáš – dostaneš.

19:06 Košickí fanúšikovia kričali Nevadí ešte kým Jihlavčania oslavovali.

19:07 Vyrovnané! Spoza bránky sa natlačil Vlado Svitek a prestrčil puk popri Břízovych betónoch do sieťky. RIP Vlado Svitek, len nedávno hokejový svet obehla správa o jeho úmrtí.

19:08 Žabkov útok sa predviedol. Výborný forčeking Sviteka, ktorý odstavil Ščerbana od puku a dokázal sa k nemu dostať znovu za bránou, odkiaľ prekvapil Břízu – Tomáš píše pokojne, ako keby nemal popri prenose emócie. Tomu neverím.

19:09 Hrá sa desiata minúta prvej tretiny. Nejak skoro.

19:10 Protiútuok Svozila sa skončil na ležiacom Švárnom. Prestrihy do publika ukazujú fanúšikov VSŽ ako kričia Košice, do toho. A samozrejme “VSŽ.”

19:10 Po polovici prvej tretiny sa k slovu dostal aj Jan Slepička. O atmosfére hovorí, že sa kolegovia za mikrofónom nepočujú ani keď majú slúchadlá na ušiach.

19:13 Tomáš znova dopĺňa – tentokrát útoky a čísla Košanov: VSŽ ako celú sezónu pod Selvekom na tri útoky: Belas 15-Vodila 22-Liba 5, Svitek 13 -Žabka 21-Staš 8, Spodniak 7- Štefanovič 24 – Hriňák 10

19:14 Trinásta minúta, prvé vylúčenie, Benák ide na hanbu za držanie. A Jan Slepička za to, že označil domácich za “železničáře.” Šak to neni Lokomotíva!

19:15 Tyčka! Staš opečiatkoval železo za Břízom.

19:16 Rozhodcovia vtedy nemali prilby a niektorí hráči (Žabka?) ani chrániče na holenné kosti. Aspoň tak sa zdá môjmu bratovi, ktorý zápas samozrejme pozerá v Prahe. Na Trojáka strávil v najkrajšom drese mladosť.

19:16 Góóóól!! Využitá presilovka, Božík netrafil bránku a odrazený puk dostal do siete Igor Liba. Dnes by ho hlásateľ ohlásil ako Igoooor? — Liba, Igooooor? – Liba, Igooooooooooooor? Vtedy len prečítal čas a meno. Radosť divákov nemusel umelo špičkovať.

19:17 Tomáš Hudák, stoicky ako len on vie: Liba sa natiahol so svopjou žufankou po odrazený puk od Božíka a napálil to na Ovečkina medzi betóny Břízu. 2:1!!!

19:18 Šubrt posiela na trestnú lavicu dvoch. Žáka a Danka. Miroslava Danka, obrancu VSŽ. Ide sa hrať štyria na štyroch.

19:19 2:2, Svoboda prestrelil Švárneho v 15. minúte po prihrávke Šejbu. Slepička kritizuje košického brankára. Vraj šiel na zem priliš skoro. Fanúšikovia kričia Košice do toho ešte skôr, ako rozhodca hádže buly po góle. A pískajú, samozrejme.

19:22 Vodila v brejku tesne netrafil bránku Petra Břízu. Ten si po zákroku chladí ruku s lapačkou, kam ho popálil puk z hokejky Košičana.

19:23 Tomáš ponúka postreh o ľadovej ploche, takmer nepredstaviteľnej pre dnešný ligový hokej: Ja si asi najviac vychutnávam ten ktrásny biely ľad bez reklám. A jediný nápis na mantinely je 25 ROKOV HOKEJA TJ VSŽ KOŠICE. Wau!

19:24 Hejá, veežet, hejá, veežet, héjá, héjá, heja veežet. Mlčiaci Slepička nechal vyniknúť tradičný popevok košických tribún.

19:25 Liba s nádhernou bradou, bol to prvý rok, čo sa u nás hral systém play-off a niektorí hráči sa po vzore NHL prestali holiť od konca základnej časti, uvádza Tomáš na pravú mieru netradičný výzor najväčšej legendy domácich. Medzitým Danka odnášajú z ľadu lekári.

19:29 Miro Danko išiel do kabín po zranení, a komentátor prezradil vec, ktorú by ste v dnešnom hokeji brali za šialenstvo: VSŽ nemali náhradného obráncu. Možno brankár Miško Orenič by mohol zhodiť betóny…, upresňuje môj spolukomentátor.

19:29 Prebieha posledná minúta prvej tretiny, oznamuje miestny hlásateľ.

19:31 Koniec prvej tretiny. 2:2, neuveriteľné skóre na taký dôležitý zápas. Musím si ísť oddýchnuť, to sú nervy!

19:37 Prestávkový program patrí hráčom VSŽ. Páni v štúdiu rozoberajú Igora Libu, bývalého spoluhráča z vojenského dresu. Ščerban a Válek oceňujú, že Košičania boli skvelí korčuliari, ktorí hrali kolektívne a vedeli si postrážiť aj reprezentačné hviezdy v Dukle. Treba si inak uvedomiť, že rok predtým odišli z tímu bratia Lukáčovci – čo bolo mínus takmer 50 gólov v útoku a v decembri 1985 zdrhol do Ameriky Miro Ihnačák, za ktoého začal nastupovať Belas. Válek hovorí o Libovi: nebyl to šílenec jako já, ale svojou formou strhával všichni kluky a snažil se nám dát najevo, že ne jenom u nás v Jihlave sú dobrí hokejisti, spísal postrehy Tomáš Hudák.

19:40 Hrá sa druhá tretina.

19:41 Analytický tip Košičana Tomáša: Všímajte si Slaninu (s Jančuškom v obrane). V základnej časti dal neuveriteľných 15 gólov a aj tu je vidieť, ako rád pálil. Do druhej tretiny nenastúpil zranený Danko, a Hriňáka v treťom útoku nahradil Pišta Jabcon, košický buldog . Tretí útok VSŽ teraz v zložení: Spodniak- Štefanovič- Jabcon

19:43 Belas takmer prekonal Břízu, ten ani nevedel, kde mu skončil puk.

19:46 Bedřich Ščerban v 6. minúte druhej tretiny sám pred bránkou premenil prihrávku od mantinelu. Dukla Jihlava 3, VSŽ Košice 2. Nezlomní fanúšikovia okamžite prepli do Nevadí módu. Chváli ich aj Ján Lacko.

19:16 Detialný záber na netradičnú prilbu Dušana Pašeka, vojaka Jihlavského v tom čase. Ochranu čeľuste nosil ako jeden z mála ligových hráčov a bol tak rozpoznateľný aj v rozlíšení z roku 1986. Okrem neho mal takú na brade ešte Petr Rosol.

19:48 Na obveselenie ponúka Tomáš pikošku: Pikoška pri pohľade na asistenta trénera Neveselého – Jardu Holíka: Franta Musil, ktorý hrá v obrane Dukly si neskôr vzal za ženu práve Holíkovú dcéru.

19:49 Igor Liba nepremenil dobrú príležitosť. S Vodilom sa na ľade videli aj poslepiačky, veď spolu hrávali v Prešove.

19:51 Komentátori márne hľadajú Danka, tak ako dnes tí novinoví. To nie ja, to Tomáš Hudák.

19:52 Veľké šance Košičanov. Jabcon nedal ani nedorazil, ale prihrávku Libu spoza bránky Ján Vodila, rodák z Lipian, doklepol do prázdnej bránky. Jááááno Vodila !!! 3:3, vyrovnané!

19:53 V polovici zápasu tri-tri, krásny hokej plný gólov. Rozhodujci zápas finále playoff ako remeň!

19:54 Dolana pude sedět! Libor držal Košičana a nepustil, kým mu to Šubrt neodpískal.

19:56 Ján Vodila tasil lakeť a aj on si ide oddýchnuť na opačnú stranu ihriska oproti striedačkám na dve minúty. Hrá sa 4 proti 4.

19:58 Technický postreh, autor T.H.: Na ľade sa to inak len tak hemží titankami. Ak som dobre videl, tak kohočku má len Vodila. A Bŕíza s jeho brankárskou Artiskou je tiež výnimka!

19:59 Ďalšie oslabenie pre VSŽ. Dve minúty za hákovanie Jurajovi Bakošovi. Takrečeno ručnú brzdu na Svozilovi ťahal dnešný GM Slovana Bratislava.

20:00 Ak sa vám zdá, že publikum kričí “hóvédó”, nemýlite sa. V tom čase sa na tribúnach aj nespokojní ľudia dokázali vyjadrovať relatívne slušne. A zrozumiteľne.

20:01 Komerčné prestávky neexistovali, ale existovalo zakázané uvoľnenie na červenej čiare. Sledujte ten postupný prechod cez stredné pásmo: to ešte platil zákaz prihrávok cez dve čiary. Krídla poslušne rozbehnuté na prebratie puku na červenej. To bola disciplína!

20:03 Na všetky odborné, technické a historické veci má dnes (c) Tomáš Hudák. Len pripomínam.

20:04 Jihlave inak išlo o prestíž – ak by vyhrala, bol by to piaty titul v rade a 12. v histórii, čím by o jeden prekonala rekordnú Kométu Brno (11 titulov). No nehovorím?

20:05 Päť minút do konca druhej tretiny.

20:06 Vilo Belas sám pred Břízom, no nedal. Obrovská škoda. Dúfam, že jeho čas dnes večer ešte príde. Zaslúži si.

20:08 Dušan Ceco Pašek sa už neobjavuje na ľade, namiesto neho zaskakuje Jiří Kučera, takže prvý útok Dukly teraz v zložení Kučera-Svozil-Šejba.

20:09 “Juraj Bondra. Do Košic prý příjde jeho mladší bratr z Popradu. Rádi by si zahráli v jednom dresu,” hovorí Jan Slepička o Petrovi Bondrovi.

20:10 Obdivujem stoický pokoj oboch komentátorov. U nás s takým pokojom nekomentujú ani zápas Detvy s MAC Budapest. A vtedy išlo o federálny titul! #TakáBolaDoba

20:11 Taká bola doba aj v prípade bránok. Košická bránka bola posunutá a vtedy v nej ešte mali aj zavesenú sieťku ako záclonu na tlmenie striel. To už dnes tiež v lige nevidíme, pridáva Tomáš.

20:13 Dvadsať sekúnd do konca druhej tretiny. Hejáá veežet, hejáá vežet, spievajú tisíce fanúšikov na štadióne. Teraz desať sekúnd.

20:14 Po dvoch tretinách 3:3.

20:20 Ani sme a nenazdali a začína sa tretia tretina. Posledná v základnej časti posledného finále. Ján Lacko hovorí, že v prestávkovom programe vyžrebovaní diváci strieľali pukom do úzkeho otvoru na bránku a jeden ostrostrelec trafil! Vyhral farebný televízor, ktorý v Košiciach už zapadal prachom, keďže ho nikto dva roky nevyhral.

20:22 Inak, 3:3 po dvoch tretinách sa skončil aj štvrtý zápas série, ktorý v nájazdoch rozhodol Luděk Čajka. Hokejista, ktorý sa o štyri rokov neskôr smrteľne zranil práve na ľade Košíc, 5. januára 1990 a zranenianm podľahol.

20:24 V poslednej tretine VSŽ zľava doprava a diváci kričia, že chcú gól.

20:29 Tak Igor Liba už hrá v dvoch útokoch naraz – naskakuje aj namiesto Jabcona v tretej formácii. Klobúk dole!

20:31 Posledná tretina je opatrnejšia, brankári za prvých päť minút nemali toľko práce, ako v minulých tretinách. Každý si uvedomuje, že ďalší gól môže rozhodnúť o titule. Kvalitu zápasu chvália obaja komentátori, je najlepší vo finálovej sérii.

20:32 Dušan Pašek stále nehrá. Zaujímavé rozhodnutie trénera Holíka.

20:33 Krosček Spodniaka znamená oslabenie a presilovku Dukly Jihlava.

20:34 Vyrovnané je skóre a aj počet hráčov na ľade. Micka podrazil Igora Libu a Dr. Šubrt odpískal trest. To boli časy, keď rozhodcovia boli doktori!

20:35 Stále sa podarilo využiť len jednu presilovku, tú v prvej tretine, keď strelil gól Liba.

20:39 Košice idú hrať kratučkú presilovku o dvoch hráčov.

20:40 Píše nám Marcel Merčiak, ktorý zápas rovnako sleduje naživo. Mam slzy v ociach a zimomvriavky zaroven; som rad, ze som to mohol vidiet vtedy (u starkej na ciernobielej Orave), pamatam si ako som to ako dieta prezival, ako som im fandil… LIBA je pre mna GOAT, ale ti plejeri a najma Jihlava, tak to je sila; svetovy hokej…

20:40 Pre krátkosť času a dôležitosť a napínavosť zápasu doplníme diakritiku neskôr.

20:41 Ďalšia presilovka pre domácich. Šubrt vylučuje Františka Musila, ktorý v úniku ťahal hokejkou Košičana. Druhá presilovka 5 na 3 bude mať 21 sekúnd.

20:43 Ani druhú veľkú výhodu VSŽ nevyužili. Na druhej strane Benák preveril pozornosť Švárneho.

20:44 Pri presilovke bolo krásne vidieť, aký nepostrádateľný bol pre PP formácie VSŽ Slanina. Ako pravák vedel páliť z prvej z ľavej strany a neuveriteľne dokázal podržať puk a pokryť si ho. Škoda, že po šampionáte v Moskve mu už repre trenéri nedali šancu v národnom drese, píše Tomáš a dodáva: Rovnako ale vidno, prečo tie presilovky išlo tak ťažko premeniť – Liba mal puk veľakrát až pridlho prilepený na hokejke a finálna prihrávka už nenašla adresáta.

20:45 Komentuje už Ján Slepička, to znamená, že sa blíži koniec tretej tretiny. Komentátori sa striedali po desiatich minútach, začínal Slovák a druhú polovicu tretiny dokončil Čech.

20:46 Belas prihrával Libovi na zadnú tyč, nebol to gól. Ani Pivoňka s Dolanom sa z protiútoku nepresadili.

20:47 Milan Jančuška podrazil Vojaka z Jihlavy, Košice sa musia päť minút pred koncom brániť presilovke.

20:48 Vynikajúco hrá aj agilný Milan Staš (č 8), len si všimnite, aký je rýchly a koľko toho cez jedno striedanie odkorčuľuje. Parádne sa vidia so Svitekom na ľade, dopĺňa odborný postreh Tomáš Hudák.

20:50 Jan Slepička spomína historku o tom, že Košičania hrali tento zápas značne unavení. Po dvoch vyhratých zápasoch doma mali objednaný v Jihlave vagón s lôžkami pre hráčov už na večer po treťom zápase. Ten však ostal prázdny, hral sa aj štvrtý zápas. Odchod mal vlak na ďalší deň plánovaný na deviatu večer, po remíze sa však predlžovalo, potom prišli na rad nájazdy a v spomínanom čase košickí hokejisti ešte len odchádzali z Horáckeho štadióna. S pripraveným autobusom doslova naháňali po Morave vlak s lôžkami pre hráčov a so šťastím došli do Košíc až nadránom. Popoludní tréning a ďalší deň ich čakal piaty – rozhodujúci zápas.

Tomáš pridáva, že Jihlavskí vojaci takúto cestovateľskú kalváriu nezažili. Ráno si sadli do lietadla a o hodinku-dve už oddychovali v košickom hoteli Slovan, vyspatí a oddýchnutí.

20:51 Medzitým v presilovke už Dolana zdvíhal ruky nad hlavu, ale nebol to ból. Košičania bránia zubami, nechtami, hokejkami aj korčuľami.

20:53 T.H.: Pri záberoch na košickú striedačku to niekedy vyzerá, že viac koučuje Ďuso Kovács ako Selvek. A to sa Kovács dostal k tímu až sezónu pred touto víťaznou, do roku 1986 sa venoval hlavne iba mládeži – 10 rokov viedol reprezentačné juniorské mužstvá, v roku 1979 získal na ME s juniormi zlato.

20:54 Jihlavčania reklamovali dvierka na striedačke, prišiel košický lekár s kladivom a opravil ich. Tréner Holík sa len chytal za hlavu.

20:56 Svitekova šanca, Štefanovičov teč, Stašova príležitosť. Aj Košice sa snažili rozhodnúť ešte v riadnom hracom čase.

20:57 Dve a pol minúty do konca tretej tretiny.

20:58 Nikto už nechce urobiť chybu.

20:59 Je až neuveriteľné, ako málo hráčov malo vtedy na prilbe aj plexisklo. A inak u Jihlavčanov ho má viac hráčov ako v dresoch VSŽ. Za pozornosť stoja aj Štefanovičove fúzy. Čistý Jaro Filip!, hovorí Tomáš.

21:00 Staš po Štefanovičovom úniku vystrašil Břízu, ten ale v poslednej minúte gól nepustil. Smerujeme do predĺženia.

21:01 3:3 po troch tretinách. To sú nervy! To bude mať 3×5 minút.

21:05 Predĺženie je o brankároch. Tu je malé porovnanie v úspešnosti zákrokov po sezóne: Bříza – 91,65 % percentná úspešnosť. Pavol Švárny – 89,98 %.

21:06 Na zimáku v Košiciach nás víta znova Ján Lacko.

21:09 Predĺženie začali VSŽ aktívne. Ale hrá sa stále, čiže gól z toho nebol.

21:13 Obaja hrajú na brejky a nikomu sa žiadny nepodaril. Pomaly sa končí prvý overtime.

21:15 Žabka so Svitekom na konci prvého predĺženia zavarili Jihlave v obrane, ale Svitekov bekend nemal ani razanciu ani moment prekvapenia. Bola to však najväčšia šanca prvej päťminútovky!

21:16 Brankári si menia strany, čas na ďalšiu historickú anekdotu od Tomáša: Pred rozhodujúcim súbojom v Košiciach zobral tréner Selvek mužstvo na sústredenie na Zlatú Idku. Chcel tak predísť ošiaľu, ktorý v Košiciach zavládol. Hráči sa na každom kroku stretávali s nadšenými fanúšikmi a nemohli sa sústrediť.

21:17 Ani to dlho netrvalo a hrá sa druhá extra päťminútovka.

21:18 Staš v gólovej šanci vzrušil všetkých na štadióne aj pri obrazovkách. Okrem Jana Slepičku, stoickým pokojom oznámil päť sekúnd po akcii, že bola gólová. “Chyběli centimetry.”

21:18 Tomáš dodáva: Žabka bol inak paraádny center, nikdy som si to takto neuvedomil, ale jeho prihrávky nemajú chybu. Nádherne našiel aj v 6. minúte Staša a škoda, že ho vychytal Bříza. Nádherná akcia!

21:18 Slaninovu delovku tečoval Žabka, ale mimo bránky Petra Bŕízu. Predĺženie je zatiaľ v réžii Košíc.

21:19 Válek vystrašil Košice a Pavla Švárneho. Nie je to gól, hrá sa ďalej.

21:15 Švárny si pred koncom druhého predĺženia vymenil hokejku. Doniesol mu ju Ďuri Bondra. Možno dobrý ťah pred nájazdami 🙂

21:26 Druhá prestávka predĺženia. Kratučká, preto len rýchla exkurzia Tomáša do Železiarní: Aj keď sa pozeráme na svetový hokej, v tom čase ho vlastne hrali technicky vzaté amatéri. U nás – v socialistickom bloku – nebol šport profesionalizovaný. Hokejisti VSŽ boli vtedy zamestnaní v jednotlivých závodoch v železiarňach. Vladimír Svitek mal napríklad pracovné zaradenie pri vysokej peci, Ján Vodila mal miesto na doprave, Igor Liba bol evidovaný ako zamestnanec hutnej keramiky.

21:27 Rozhodne sa buď v poslednej päťminútovke, alebo v nájazdoch. Dramatickejšie vyvrcholenie historicky prvého playoff na území Československa sa ani nedá vymyslieť.

21:29 Ján Lacko komentuje tretí overtime. Bondra bol atakovaný za vlastnou bránkou, Šubrt už v predĺžení pískal len extrémne zákroky. Pri brejku Jihlavy bol háčik na Pivoňku, našťastie rozhodca ani ten nevidel…

21:33 Už sa zdá, že budú nájazdy. Korčuľovať sa bude menej, ako minútu. Keď aj Vodila dostal nádhernú nahrávku od Libu po vhadzovaní v pásme Jihlavy, ale skĺzol sa mu puk z čepele pred Břízom,…. Mohlo byť vymaľované.

21:35 Fanúšikovia odpočítali posledné sekundy a ide sa … do štúdia na prestávku pred nájazdami.

21:38 V nájazdoch sa išlo po troch v sérii, Záruba pripomína, že za Košice išli najmä praváci. Čo je zaujímavé, k puku sa vôbec nepostavil najlepší strelec VSŽ Ján Vodila. “Necítil som sa na to. Predtým v Jihlave sme totiž nájazdy prehrali a tam mi to nevyšlo. Nechal som to teda na iných,” vysvetľoval neskôr a aj to pre vás pripravil Tomáš.

21:39 Ideme na trestné strieľania. Za VSŽ idú v prvej seérii v I. sérii: Liba, Slanica a Spodniak.

21:40 Prvý ale ide Jiří Šejba. Ticho na štadióne znamená gól a Šejba zdraví publikum.

21:41 Slanina nedal a končí na kolenách v rohu ihriska.

21:41 Luděk Čajka korčuľuje na bránku, za ktorou vyhasol v roku 1990 jeho mladý život. Nepremenil, na rozdiel od nájazdu v predchádzajúcom zápase.

21:42 Igor Liba ide a štadión skanduje jeho meno. Blafák, vyrovnané!

21:43 Oldřich Válek nedal, hoci Švárny ani nevedel, ako ho vychytal.

21: 44 Jaro Spodniak, čerstvý otec syna – nedal.

21:45 Pokračujeme druhou sériou. Michal Pivoňka vs Pavol Švárny – strela trafila betón brankára.

21:45 Mojmír Božík vs Petr Bříza. Puk preskočil čepeľ Božíkovu, mal dobrú šancu zavesiť. Stále 1:1.

21:46 Ďalším je Libor Dolana, mal výborný zápas. Ale Švárneho neprekabátil.

21:46 Svitek – gól! Blafák do forhendu. Titul je blízko! Košičania už oslavujú, ale radosť je predčasná, hovorí Ján Lacko aj miestny hlásateľ. Ešte musí ísť jeden Jihlavčan. Diváci sú už na ľade, smeruje tam aj stolík na pohár. Ľudia kričia Majstri,majstri.

21:48 Ešte jeden nájazd musí absolvovať Dukla aj VSŽ. Za Jihlavu ide Žák.

21:49 Vyrovnané, potiahol si Švárneho do bekhendu.

21:48 Štefanovič to má na hokejke. Ak nedá, pôjde ďalšia trojica z oboch tímov.

21:49 Nedal, skúsil ruský blafák. Ideme ďalej. Bože, to sú nervy!

21:50 Tretiu sériu otvára Svozil. Neúspešne, puk preletel ponad bránku.

21:50 Miroslav Žabka pri predčasných oslavách od radosti hodil svoju hokejku do hľadiska, a tak si na nájazd musel požičať od spoluhráčov. A nedal. Bříza mu vypichol puk.

21:51 Petr Vlk tiež neuspel. Puk ale prešiel za Švárneho a kotúľal sa po bránkovej čiare. Tesnotka!

21:52 Vilo Belas je ďalší Košičan.

21:53 Gól! Puk prepasíroval Břízovi pod lapačkou.

21:53 Benák musí dať gól.

21:53 Nedal, nedal, nedal! VSŽ Košice sú majstri ČSSR pre sezónu 1985/86.

21:54 Viliam Belas už podobne ako Vladimír Svitek nie je medzi živými. Strelil víťazný gól pri historickom triumfe VSŽ Košice vo federálnej lige.

21:54 Igor Liba zdvihne nad hlavu pohár pre majstrov krajiny.

21:55 Oslavy na štadióne sú obrovské, hráčom vešajú pomaly na krk zlaté medaily.

21:56 Tomáš pridáva, že víťazný zákrok Paľa Švárneho najlepšie vystihol editor Denníka N Marek Chorvatovič, ktorý si tiež užil dnešný prenos a napísal nám: To ako Svarny vzdy padol iba na ten bok,to je este lepsie ako pozicia kozmonaut v bezvahovom stave Eda Hartmanna.

21:57 Hejá veežet, hejá veežet, héjá, héjá, heja veežet! Štadión buráca a priamy prenos sa končí.

21:58 Košičania si titul naozaj zaslúžili. Vyhrali suverénne základnu časť, na domácom ľade prehrali iba 1 – slovom jeden – zápas. Vtipné je, že za titul dostali hráči VSŽ odmenu 5 000 korún v hrubom. Ako neskôr spomínali samotní hráči, väčšinu z toho prepili pri oslavách v nasledujúcich týždňoch, spomína Tomáš Hudák.

21:59 V štúdiu Oldřich Válek znova gratuluje Košičanom k titulu. Aj ja sa cítim, ako keby sme ho dnes vyhrali znova.

22:00 Ďakujeme za pozornosť, odchádzame na oslavy titulu. Dobrú noc.