Nedeľa, 19. máj 2024

Talianske partnerstvo sa rozpadá. Petra Vlhová bude potrebovať okrem nového trénera aj hlavného servismana

SITA/AP Photo/Marco Trovati

Keď Igor Vlha po zisku veľkého krištáľového glóbusu naznačil, že v tíme najúspešnejšej slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej nastanú zmeny, nikto nečakal, že to bude na pozícii hlavného trénera.

Igor Vlha je šéf a on rozhodne, ako bude vyzerať budúcnosť,“ prezradil vtedajší kouč Livio Magoni pre denník Šport.  „Určite v tíme nastanú nejaké zmeny. Nejaké debaty prebehli už v Jasnej. Na každej pozícii boli počas sezóny isté problémy, vrátane mojej trénerskej, ale Igor je ten, ktorý rozhodne, čo bude ďalej. Uvidíme. Musíme si na to ešte počkať,“ dodal vtedy Talian.

Pierluigi a Matteo

Okrem Magoniho v tíme Vlhovej pracovali dvaja servisní technici, Pierluigi Parravicini a Matteo Baldissarutti. Druhý menovaný v rozhovore pre SME.sk povedal, že nikam neodchádza a dohodol sa s Tímom Vlha na spolupráci aj v olympíjskej sezóne. “Kľúčové bolo, že Petra chcela, aby som ostal. Povedala, že potrebuje dobrých ľudí, ktorí jej vytvoria pohodu, pokoj a dobré podmienky na prácu a tréning,” povedal.

Parravicini na pozícii hlavného servisného technika je dlhoročný kamarát päťdesiatsedemročného rodáka zo Selvina Magoniho. Do tímu prišiel na jeho žiadosť, aby tréner vedel svoje požiadavky vysvetliť do detailov v rodnom jazyku. V minulosti spoločne pôsobili v talianskom ženskom juniorskom i seniorskom tíme. Livio Magoni raz povedal, že s Pierluigim spáva častejšie ako so svojou ženou. Parravincini pri Petre Vlhovej naopak pokračovať nebude.

Reportáž RTVS z novembra 2018:

Nový tréner zo zahraničia

Igor Vlha naznačil, že nový tréner Petry Vlhovej nebude zo Slovenska. Jedným z dôvodov sú vybudované kontakty v zahraničí, ktoré sú pri tréningových postupoch veľmi potrebné. Väčšina renomovaných trénerov má ale pred olympijskou sezónou už dohodnutý angažmán. Otec dvadsaťpäťročnej slovenskej lyžiarky má vytipovaných niekoľko možností.

Nový tréner musí byť dobrý manažér, ktorý zabezpečí výbornú prípravu i spoluprácu s väčšími tímami. A možno aj lepší diplomat, o Liviovi sa predsa vie, že niektoré dvere mal vopred zatvorené,“ vyjadril sa pre denník Pravda Rastislav Mažgút, ktorý dal Vlhovej lyžiarske základy.

Okrem trénera musí šéf rodinného tímu zohnať aj hlavného servismana.

V novej sezóne iné priority

Petra Vlhová prezradila, že v ďalšej sezóne sa nebude sústrediť na obhajobu celkového prvenstva vo svetovom pohári. Jej cieľom je zisk olympijskej medaily zo zimných hier v Pekingu. Takú ešte v zbierke nemá. Do Pjongčangu 2018 odchádzala s veľkými ambíciami. Najlepším umiestnením liptovskej rodáčky bolo piate miesto z alpskej kombinácie. V slalome skončila trinásta. Ani Magoni sa netajil, že aj on si ide splniť olympijsky sen, aj jemu olympíjska medaila stále v zbierke chýba.

Svoj budúcoročný program načrtla Vlhová na tlačovej konferencii po príchode na Slovensko zo švajčiarskeho Lenzerheide:

Musím poľaviť, lebo keby som mala ísť opäť takúto sezónu, už je tam tenká hranica. Obetovala som môj osobný život, mala som v očiach jediný cieľ, trénovala som najviac, ako som mohla. Možno raz sa ešte o veľký glóbus pokúsim, ale teraz je priskoro o tom hovoriť. Určite nepôjdem celý program, sústredím sa na technické disciplíny, možno nejaký superobrovský slalom, možno aj zjazd. Určite ďalšia sezóna nebude ako táto.”

V ďalšej sezóne bude iné ciele najlepšia slovenská lyžiarka naháňať nielen s novým trénerom, ale aj s novým tímom okolo nej.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera