Streda, 24. apríl 2024

Zlá biatlonová sezóna sestier Fialkových sa zmenila na ešte horšiu

TASR - Michal Svítok

Priaznivci biatlonu očakávali od sezóny 2020/2021 dobré, priam veľké výsledky. Trend výkonnosti sestier Fialkových nasvedčoval tomu, že slovenské biatlonistky dozreli na svetovú špičku. Namiesto nich však Paulína a Ivona museli pre pretrvávajúce zdravotné problémy pretekanie prerušiť.

Mladšia zo sestier Ivona zajazdila životné výsledky na minuloročných majstrovstvách sveta v talianskej Anterselve. V rýchlostných pretekoch obsadila deviatu priečku, ktorú následne vylepšila v stíhacích pretekoch na kariérne maximum – 6. miesto. Staršia Paulína už niekoľko sezón obsadzuje pódium na pretekoch Svetového pohára. Získala štyri druhé miesta a štyri tretie. Len víťazstvo jej zatiaľ chýbalo.

Príprava v bezpečnom Švédsku

Pred začiatkom Svetového pohára odišli sestry Fialkové so svojím tímom trénovať do švédskeho strediska Idre, ktoré vymenili za švajčiarsky Lenzerheid. Biatlonistky sprevádzala trénerka Anna Murínová, kondičný tréner Jakub Leščinský, fyzioterapeut a dvaja servismani. Švédsko sa v boji proti koronavírusu pustilo vlastnou cestou a reštrikcie v krajine neboli takmer žiadne. Vidím to relatívne bezpečne, najväčšie riziko nakazenia sa je tá cesta, prezradila pred odletom na sústredenie pre slovenský biatlon Paulína Fialková.

Po skončení sústredenia sa tím presunul do Štokholmu, odkiaľ mal nabrať smer Kontiolahti, kde o pár dní štartovala nová sezóna. Vo Švédsku však neprešli testom na Covid-19. Pozitívni boli štyria zo siedmich členov tímu. Informácie o tom, kto presne bol nakazený vírusom, boli dlho utajené.

Zvyšok reprezentácie, ktorý medzitým odletel do Fínska, zostal v ťažkostiach. K dispozícii bol iba jeden tréner (Tomáš Kos) a dvaja servismani. Slovenský zväz biatlonu rozhodol, že na druhé kolo v tom istom stredisku vyšle dve biatlonistky (Anetu Smerčiakovú a Júliu Machyniakovú), pre ktoré to bola premiéra na najvyššej úrovni.

Najskúsenejšou ženou sa tak stala Veronika Machyniaková, ktorá debutovala v Svetovom pohári iba minulý rok. Sekundovala jej ešte stále juniorka Henrieta Horvátová. Mladé dievčatá solídne strieľali, avšak bežecky na najlepšie pretekárky strácali.

Comeback

V rakúskom Hochfilzene (3. kolo SP) sa k tímu pripojili sestry Fialkové. Debut v šprinte ale neskončil podľa predstáv. Skúsenejšia Paulína sa neprebojovala do stíhacích pretekov, v cieli ju so štyrmi chybami klasifikovali na 86. priečke. Mladšia Ivona strieľala presnejšie, výsledkom (58. miesto) však neoslnila. Podobný scenár sa zopakoval v ďalšom kole a aj po vianočnej prestávke.

V Oberhofe síce Ivona brala prvé slovenské body za 28. miesto v rýchlostných pretekoch, v stíhačke ambície nenaplnila a klesla na nebodovanú pozíciu. Ďalší deň po prvom odbehnutom štafetovom úseku jej dokonca museli pomáhať zdravotníci.

Zo zlej sezóny ešte horšia

Zlá sezóna sa zmenila na ešte horšiu. Po nepresvedčivých výkonoch sestry Fialkové oznámili, že po pretekoch v Oberhofe prerušujú sezónu. Dôvodom sú pretrvávajúce zdravotné problémy spôsobené prekonaním koronavírusového ochorenia. Doteraz nebolo známe, kto konrétne sa vo Švédsku nakazil, biatlonistky to na sociálnej sieti prezradili až po piatom kole SP v Nemecku.

Drahí priatelia a športoví fanúšikovia, moje zdravotné problémy spôsobené novembrovým Covidom stále pretrvávajú. Je potrebné absolvovať dodatočné vyšetrenia, a preto sa na ďalšom kole Svetového pohára v Oberhofe nezúčastním. Zdravie je teraz na prvom mieste, napísala Paulína Fialková na Facebooku.

Podobne sa vyjadrila aj Ivona: „Chcela by som vám oznámiť, že zdravotné problémy spojené s novembrovým prekonaním Covidu stále pretrvávajú a sú momentálne nezlučiteľné s vrcholovým športom. Rozhodli sme sa absolvovať podrobnejšie vyšetrenia a preto dnes cestujeme domov na Slovensko. Budem vás informovať o ďalšom postupe po konzultácii s odborníkmi.”

Reprezentačný tréner Lukáš Dabner povolal do dejiska SP Henrietu Horvátovú a Júliu Machyniakovú.

https://www.instagram.com/p/CJ5-PpNgi_f/?utm_source=ig_web_copy_link

Priznanie chyby

Vrcholom sezóny sú majstrovstvá sveta v slovinskej Pokljuke. Nie je vylúčené, že šampionát bude bez najlepších Sloveniek. Pevne veríme, že sa budú môcť dať zdravotne dokopy, aby mohli absolvovať aspoň majstrovstvá sveta vo februári v Pokljuke,“ uisťoval v reportáži RTVS prezident slovenského zväzu biatlonu Peter Vozár.

Nikto nevedel, čo ten vírus dokáže v tele urobiť. Urobili sme chybu v tom, že sme sa veľmi rýchlo vrátiť späť do kolotoča pretekov. Máme problém s transportom kyslíka cez pľúca. Kým sme v nižších intenzitách tak to telo ešte stíha, ale akonáhle sa dostaneme do vyšších intenzít, kde telo potrebuje viac kyslíka do svalov, tak to nefunguje,“ telefonicky sa pre RTVS vyjadrila k situácii ženská trénerka Anna Murínová.

Slovenky prezradili, že v karanténe trénovali iba na stacionárnom bicykli. Po nej sa zo Švédska sa presunuli do Obertilliachu, kde príval snehu zabránil, aby absolvovali plnohodnotný tréning.

Covid-19 je všade

COVID-19 prekonali viacerí biatlonisti. Momentálne je v karanténe takmer polovica českého tímu mužov, vrátane najvyššie postaveného Michala Krčmára.

„Po konzultácii s doktormi to vyzerá na ľahší priebeh. Zdravotné problémy sú preč. Rozhodne to nechcem uponáhľať. Musím prejsť všetkými vyšetreniami. Myslím, že tréningový základ mám z leta. Dal som niekoľko dní telu priestor, aby sa popasoval s ochorením aj keď to bol ľahký priebeh. Šesť dní som mal absolútny pokoj. Cvičil som potom niečo, aby som telo nezadýchalo a dalo dokopy a maznal sa s flintou. Zo samotného ochorenia mám rešpekt, nechcem to podceniť,“ vyjadril sa z domácej karantény v štúdiu ČT Šport český biatlonista.

Vírus narobil problémy s prípravou nielen v biatlone. Ochorením prešli aj členky poľského reprezentačného tímu v behu na lyžiach, ktoré trénuje Martin Bajčičák. Bývalý slovenský reprezentant v behu na lyžiach a rovnako bývalý kondičný tréner sestier Fialkových. No na rozdiel od nich, jeho poľské zverenkyne po prekonaní choroby zaznamenali svoje kariérne maximá.

Horší priebeh ochorenia zaznamenala Izabela Marcisz, u ktorej sa vírus držal dlhšie. „Otestoval som si ju v prípravných pretekoch. Videli sme, že fyzicky odišla smerom nadol. Počas prvého Svetového pohára som povedal, že nesmie ísť, lebo to nemalo význam a musela sa najskôr pripraviť na lyžiach. Zvolili sme dvoj-trojtýždňovú prípravu až potom sa zaradila do Svetového pohára. Po karanténe ešte tvrdo trénovala a keď išla do Davosu, ešte stále to nevyzeralo dobre. Bola unavená z tréningu, ktorý sme jej dali. V podstate sa rozbehla až na Tour de Ski. Keď to tak zoberiem, od druhého novembra zašla prvé dobré preteky až po Novom roku. Takže trvalo dva mesiace, kým sa dostala do ako takej pohody,“ opísal návrat do súťažného tempa svojej zverenkyne Martin Bajčičák (celý rozhovor si môžete prečítať TU).

Na doliečenie a návrat do formy majú slovenské biatlonistky menej ako mesiac. Majstrovstvá sveta v slovinskej Pokljuke sa začínajú už 10. februára.

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera