Nedeľa, 14. apríl 2024
NFL

Kto vyhrá SuperBowl LIV?

SITA/AP Photo/Ed Zurga)

Po polnoci sa začne finále jubilejného 100. ročníka NFL. V Miami na ihrisko vybehnú hráči Kansas City Chiefs a San Francisca 49ers. Dva najlepšie tímy sezóny 2019. Isté je len jedno – zápas vyhrajú červení. Oba kluby majú tú farbu ako dominantnú.

SuperBowl 54

Po sto rokoch (no dobre, po pár rokoch) sme sa dožili aj zápasu, v ktorom nebudú New England Patriots. Dominantný tím posledných dvoch dekád vypadol už v prvom kole playoff.

Muziku tvrdili iní. V útoku najmä Patrick Mahomes a jeho Kansas City Chiefs a obranám dominovala červeno-zlatá farba dresov hráčov zo San Francisca. SuperBowl 54 je zápasom najlepšieho quarterbacka a najlepšej obrany.

Okrem talentu majú obaja ešte jedno spoločné – rýchlosť. Tyreek Hill, rýchly útočník Chiefs sa vyjadril, že chce po sezóne zaútočiť na miestenku na olympiáde. Obrancovia Niners sú schopní lietať po ihrisku podobne rýchlo.

Máme sa na čo tešiť. Neexistuje, že to bude taká nuda, ako pred rokom.

Kansas City Chiefs – San Francisco 49ers

Niet pochýb, že vo finále sú tí, ktorí si to najviac zaslúžili. Niners ovládli NFC, dá sa povedať, že v nej nemali konkurenciu. Potvrdili to najmä v playoff, kde nedali šancu Minesotte, ani Green Bay. Hrali tak dobre, že Jimmy Garoppolo ani nemusel loptu veľmi rozhadzovať. Všetko vybavila OL, dierami behali running backovia s neuveriteľnou ľahkosťou.

Chiefs hrali najmä od zranenia QB Mahomesa uprostred sezóny v tieni Lamara Jacksona a Baltimore Raves. Išli si ale svoje a dávali dole jedného súpera za druhým. V playoff im pomohli skúsenosti z minulého roka, keď im v postupe do SuperBowlu zabránil jeden hlúpy faul v najhoršom momente. Nespanikárili, keď Houston aj Tennessee Titans vyhrávali v prvom polčase a oba zápasy v pohode otočili.

Vlado Kurek hovorí, že ako bývalý učiteľ dejepisu neodolá historickým paralelám. “Pred 35 rokmi sa stretli vo finále superútoční Miami Dolphins s silnými 49ers. Za centrom útoku Miami stál geniálny mladý QB, Dan Marino. Práve v končiacej sa sezóne urobil rekord v touchdownoch v základnej časti, ktorý vydržal desiatky rokov. Vo finále však šokujúco prehral s Joe Montanom. Napriek obrovskému prísľubu mladosti a talentu sa už nikdy do Super Bowlu nedostal. Netvrdím, že Mahomesa z Kansasu čaká rovnaký osud a naozaj mu to neprajem. Tipnem si ale, že prehrá rovnako jednoznačne.”

Ja si myslím, že ani po dvoch týždňoch rozmýšľania netuším, kto je pred zápasom vôbec favoritom.

Euríčko na finále

Kto vyhrá SuperBowl? Aj na túto otázku sme odpovedali všetci traja. Traja súperi celosezónneho boja o najlepšieho tipéra amerického futbalu. (Spoiler: výsledky už čoskoro.)

Vlado Kurek: “San Francisco vyhrá, pretože je okrem pozície QB úplne vo všetkom rovnako dobré, alebo aj kus lepšie ako súper. Absolútne vyrovnané mužstvo, zocelené ťažkou druhou polovicou sezóny, keď prehrávalo aj vyhrávalo v posledných sekundách zápasu. Útok Kyla Shanahana je v zásade veľmi jednoduchý, ale zároveň veľmi moderný a rafinovaný. Pred 70% ofenzívnych akcií sa vždy udeje „motion“ teda presun útočníkov na pozíciách. Iný výsledok ako výhru San Francisca môžu podľa mňa spôsobiť iba dve okolnosti: Buď to zvernecom Shanahana mladšieho prehrá Garoppolo, alebo to Chiefs vyhrá zápas Patrick Mahomes výkonom z kategórie titánov športu (Jordan, Gretzky, Messi). On to naozaj môže dokázať. Budem veľmi držať palce.”

Martin Ferianec: “Vyhrajú preto, aby dokázali, že je možné stať sa hrdinmi len rok po tom, čo hrali ako nuly. From zero to hero je Americký sen. A preto, že im fandí môj ujo Milan, aktuálne bojujúci s chorobou. Preto som aj ja dnes Niner zo San Francisca.”

Podľa mňa sa rozhodne na “line of scrimmage”, čiare, z ktorej sa začínajú útoky. OL Chiefs bude musieť ubrániť Mahomesa pred štyria doternými protivníkmi. OL 49ers bude musieť vyrábať diery pre svojich running backov. QB Garoppolo zvykne občas prihrávku hodiť súperovi. Kto druhého pretlačí, získa kľúčovú výhodu.

Kto vyhrá SuperBowl?

Vlado Kurek: Chiefs 16, San Francisco 38
Martin Ferianec: Chiefs 23, San Francisco 24
Vôbec si nie som istý, ale niečo napísať musím: Chiefs 34, San Francisco 31

MVP

Vlado Kurek: QB víťazov. Teda asi Garoppolo.
Martin Ferianec: Jeden z hráčov DL San Francisca.
Tipujem QB Chiefs, Patricka Mahomesa.

Vtipný bet

Vlado Kurek: “Keď príde na vtipné stávky, tak sa opäť obrátim na svoj nefutbalový život, tentokrát v reklamnej agentúre. Takže: Ktorej spoločnosti bude patriť prvá reklama po hodení mincou? Favoritom sú pochopiteľne Bud Light a Budweiser s pomerom 15:1.”

Martin Ferianec: “Patrick Mahomes nabehá s loptou menej yardov, ako bude napísané pri stávke na jeho meno. Obrana SanFran ho vygumuje.

Škoda, že sa u nás nedá tipnúť, koľko bude trvať hymna. Demi Lovato ju stihne pod dve minúty. Taková blbosť. Čo sa zápasu týka, najkratší touchdown bude pod 1.5 yardu. Buď po faule v endzóne, alebo záchrane obrancu v poslednej chvíli, bude jeden z touchdownow z jednoyardovej línie. Stavte na to.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera