Nedeľa, 26. máj 2024
NFL

Tri a von: Začíname druhú štvrtinu (+Euríčko na NFL)

Vlado Kurek Vlado Kurek 06.10.2019
SITA/AP Photo/Matt Dunham

Každý hrací týždeň sa v americkom futbale deje množstvo vecí. Pre tých, čo nestíhajú vidieť všetko, je táto rýchla rekapitulácia. 3+1 postrehov z aktuálneho hracieho kola NFL vám prináša podcast Americký futbal s Vladom Kurekom. Tento týždeň aj o prvej štvrtine sezóny.

First Down: Nie je vták ako vták

Falcons a Eagles som pasoval za top mančafty NFC. Jedni aj druhí začali biednejšie, po troch kolách boli 1-2. Falcons mali vo štvrtom priemerných Titans, Eagles silných Packers. Eagles napriek kope zranení hneď z kraja sezóny zabrali keď naozaj museli. Howard zariadil tri touchdowny, čo sa súperovmu RB nepodarilo na Lambou Field viac ako polstoročie.

Eagles sú mentálne silní, Wentz hrá veľmi dobre, ich trénerská zostava robí česť mentorovi Andymu Reidovi. Ak sa im podarí dostať pár hráčov naspäť do zostavy, špeciálne v secondary, tak si myslím, že si svoje uhrajú. Obzvlášť pôsobivé na ich štvrtkovom výkone bolo, že v dovtedy silnej obrane domácich našli výrazné diery, najmä v hre linebackerov proti behom a krátkym screenom.

Second Down: Obrany prišli skoro

Klasickým príznakom ligy je, že v jej prvej polovici výrazne dominujú útoky. Obrany jednoducho potrebujú čas, aby si sadli a tiež aby získali dostatok šúdijného materiálu na súperove útoky. Minulý rok o takomto čase sa prepisovali ofenzívne rekordy a vyvrcholilo to monumentálnou prestrelkou Rams – Saints.

Tento rok je to však iné. Od prvého kola vidíme niekoľko veľmi dobrých obrán a niekoľko fenomenálnych. Browns hrajú v obrane konzistentne dobre (od druhého kola), Packers, Vikings, Rams, Eagles, Saints – tí všetci majú odzačiatku dobré obrany. No a potom tu máme trojicu Bills, Bears a Patriots, ktorých obrany hrajú ako keby bol už január. Zopakujem sa, lebo musím – hrajú fenomenálne. Zápas Patriots @ Bills bol neskutočnou defenzívnou bitkou a Bears tak zamkli Vikings, že tí sa už týždeň hádajú medzi sebou kvôli útočnej nemohúcnosti.

Sme svedkami historicky skvelých obrán.

Third Down: Dobrý sluha, ale zlý pán

Za pozornosť rozhodne stojí, že väčšine tých obrán úspešne kaučujú ešte nedávno neúspešní hlavní tréneri. Jednoducho to, že ste skvelí defenzívny (alebo ofenzívny) koordinátor neznamená, že budete aj dobrý hlavný tréner. Todd Bowles odišiel z Jets ako neúspešný tréner a cez leto urobil z Buccaneers kvalitnú obranu, dokonca prvú v zastavovaní behov, Steve Wilks bol s hanbou vyhnaný z Arizony už po jednom roku, teraz drží nad vodou Cleveland ako ich DC. Podobne Pagano v Bears.

No a presne naopak, strojca fantastickej minuloročnej obrany Medveďov Vic Fangio je ako HC Broncos aktuálne 0-4 a práve obrana im prehráva zápasy.

Fourth Down: Stačí stiahnúť chalana z ulice a máte QB?

O qarterbackoch sa hovorí, že ich práca je najťažšia pozícia v kolektivnom športe. V podstate sa nikdy nestalo, aby celá planéta naraz vyprodukovala 32 kvalitných rozohrávačov.

Tento rok však vo veľkom prináša prekvapivé debuty náhradníkov, ktorí hrajú vysoko nad očakávania. G. Minshew II. si Jaguars vybrali v posledný deň draftu a vyhráva im zápasy miesto zraneného Folesa, Kyle Allen nahradil Cama „Supermana“ Newtona a Panthers hrajú lepšie, no o Danielovi Jonesovi som písal pred týždňom. Ten síce bol vysoký draft pick, ale nik mimo budovu NY Giants si to o ňom nemysel. K tomu Brisset v Colts, Bridgewater v Saints.

Naopak, starí pardáli – s výnimkou TB12 – sa zdá, že pomaly končia.

Euríčko na Week 5

V minulom týždni prišiel o skromný náskok Telovýchovný vedúci. Po prvej štvrtine je na čele zvyšná dvojica Vlado a Martin F. takpovediac plece pri pleci. Náskok jedného zápasu nič neznamená.

Dnešné kolo má na programe niekoľko lahôdok. Viacerí z vás ste celkom určite v Londýne, kde na novom štadióne Tottenhamu uvidíte zápas Bears – Raiders. Večer si aj my, čo sme zostali doma, pozrieme v telke šláger Cowboys – Packers a v noci Mahomes a Chiefs vyzvú Colts.

Week 5DenisVladoMartin
Panthers – JagsJagsJagsPanthers
Redskins – PatsPatsPatsPats
Titans – BillsTitansTitansBills
Steelers – RavensRavensSteelersRavens
Bengals – CardinalsBengalsBengalsBengals
Texans – FalconsTexansTexansTexans
Saints- BucsBucsBucsSaints
Giants – VikingsVikingsVikingsGiants
Raiders – BearsBearsBearsRaiders
Eagles – JetsEaglesEaglesEagles
Chargers – BroncosChargersChargersChargers
Cowboys – PackersCowboysPackersCowboys
Chiefs – ColtsChiefsChiefsChiefs
Week 45-88-57-6
Sezóna30:2431:2331:23
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera