Streda, 22. máj 2024
NFL

Vyhrali Super Bowl, ale čo bude ďalej? Hráči Tampy Bay chcú po úspechu vylúpiť banku

Matúš Miklas Matúš Miklas 21.02.2021
SITA/Ben Liebenberg via AP

Novým držiteľom Lombardiho trofeje sa stal tím Tampa Bay Buccaneers, ktorý po 19 rokoch získal svoj druhý titul v NFL. Po Super Bowle však ošiaľ z víťazstva musí ísť bokom, na rad prichádza vyjednávacia časť sezóny.

Tridsiatim sa končí zmluva…

Pre Tampu môže byť toto obdobie kľúčové. Napovie veľa o tom, aká bude sezóna, v ktorej budú titul obhajovať. Tím okolo Toma Bradyho bol postavený tak, aby sa prebojoval do play-off a zároveň sa pokúsil o zisk Lombardiho trofeje. Podarilo sa.

Zložiť nový tím, ktorý sa zmestí do platového stropu a zároveň dokáže konkurovať najlepším tímom v NFL, nebude také ľahké. Zmluva sa po sezóne skončila až tridsiatim hráčom Bucs. Z viacerých sa stali hviezdy, ktoré bude treba dostať pod platový strop.

  1. Shaquill Barrett       OLB         29        $ 15,828,000
  2. Levonte David         OLB         31        $ 10,050,000
  3. Rob Gronkowski      TE           32        $  9,000,000
  4. Ndamukong Suh      DT           34       $  8,000,000
  5. Leonard Fournette  RB           26       $  2,000,000
  6. Chris Godwin          WR           24       $   821,041
  7. Antonio Brown.      WR.          32.      $ 1,666,667

To je sedem hráčov, ktorým sa končia zmluvy a o ich osude sa rozhodne v najbližších týždňoch. Každý jeden z nich patril medzi tých, ktorí boli kľúčoví na ceste za úspechom v Super Bowle.

Shaquill Barrett chce vylúpiť banku

Barretta ako voľného hráča podpísal Denver Broncos v roku 2014. Po piatich sezónach, keď iba rotoval v zostave, sa rozhodol podpísať v roku 2019 s Bucs. Hneď v prvej sezóne doslova “explodoval”, keď dosiahol v celej lige najviac zložení quarterbacka súpera. Na zem ich “sackom” poslal 19,5-krát.

Po sezóne si ho Bucs poistili zmluvou na jeden rok, ktorej výšku stanovuje priemer zmlúv celej ligy na danej pozícii, takzvaným franchize-tagom. Jednoročná zmluva hráčovi priniesla 15,8 miliónov dolárov.

V sezóne 2020 patril znovu medzi kľúčových hráčov obrany. Napriek tomu, že v základnej časti dosiahol iba šesť sackov, v play-off súperových rozohrávačov zložil štyrikrát. Raz aj v Super Bowle. Ak by si Bucs chceli Barretta ponechať a opäť s ním podpísať zmluvu ako pred rokom, museli by zaplatiť 19 miliónov dolárov. To je niečo, čo si určite nemôžu dovoliť.

Chce zostať, ale…

Barrett sa nechal počuť v rádiu, keď na otázku, či chce zmluvu na niekoľko rokov alebo mu postačí aj jednoročná, odpovedal, „momentálne mi záleží na tom, aby som podpísal dlhoročný kontrakt. Musím proste vylúpiť banku a momentálne je na to ten správny čas. Ja aj moja rodina sa potrebujeme nastaviť a byť si istí, ako to u nás bude vyzerať v najbližších rokoch. Vzhľadom na svoj vek (29) si myslím, že ešte stále mám tomuto športu čo dať. Dokonca si myslím, že sa zlepšujem a neustále napredujem.“

Na otázku, či chce zostať v Tampe, alebo sa vidí niekde inde, odpovedal Barrett takto. „Moja rodina a ja sa tu cítime veľmi dobre, lenže tento šport je nevyspytateľný. Ak nám nebude umožnené zostať tak sa otrasieme a pôjdeme ďalej. Ale chcem, chcem tu byť a verím, že obe strany urobíme maximum, aby sme sa dohodli.“

Levonte David

Druhým hráčom a taktiež obrancom na poste inside linebacker je Levonte David. Tento hráč nie je o nič horší a ani o nič lacnejší než jeho predchodca Shaquill Barrett. Levonte David obdržal v tejto sezóne 10 miliónov dolárov a určite bude chcieť podobnú sumu aj v tej nadchádzajúcej. Napriek svojmu veku (31) patrí David medzi totálnu elitu ligy a ako správny líder obrany je aj jej kapitánom.

David odohral skvelú sezónu 2020, v ktorej si pripísal na svoj účet 117 tascklov (pozn. skládok), 12 tacklov pre stratu lopty, 1,5 sacku, 3 QB hits, 1 interception a v play-off si pripísal ďalších 26 tacklov a 1 sack.

Počas celej sezóny 2020 chýbal na ihrisku iba pri 7 rozohrávkach z celkového počtu 1 346 rozohrávok.

Levonte David a deväť sezón v NFL:

Štatistiky kariéry obrancu Levonte Davida v NFL hovoria samé za seba: 1 125 tacklov (3. miesto v histórii Buccaneers), 24 sackov, 12 chytených prihrávok súperových quarterbackov (interceptions), 55 QB hits, 128 zložení súpera, pri ktorých stratili yardy.

Levonte David a najlepší ILB (pozn. inside linebacker) Bobby Wagner sú jediní hráči na tejto pozícii v celej NFL, ktorí prekonali méty 1 000 tacklov, 20 sackov a 10 interceptions.

Vyslúžil si aj nomináciu medzi 100 najlepších hráčov sezony s magickým umiestnením „100“

Z Davida to pre Buccaneers robí hráča, ktorého služby si jednoznačné musia udržať. Preto musí byť prioritou pre vedenie a rokovanie o jeho novej zmluve bude určite prvé spomedzi všetkých hráčov tímu.

Ofenzívny štvorlístok bez zmluvy

Okrem Toma Bradyho a Mikea Evansa, ktorí majú zmluvy na nasledujúcu sezónu, je kvarteto dôležitých hráčov útoku – Rob Gronkowski, Chris Godwin, Leonard Fournette a Antonio Brown – bez zmluvy. Bude zaujímavé sledovať, kto z nich zostane súčasťou tímu Bucs.

Chris Godwin je súčasťou Bucs ako jediný od roku 2017. Draftovali ho v 3. kole a podpísali s ním štvorročnú zmluvu v celkovej hodnote 3 284 000 dolárov, ktorej súčasťou bol aj podpisový bonus 792 000 dolárov.

Áno to je ten hráč s číslom 12, ktoré napokon prenechal Tomovi Bradymu a on si vzal číslo 14. Vo videu má ešte číslo 12.

Godwin je jediný hráč štvorlístka, ktorého hodnota stúpla a to rovno na sumu niekde okolo 17 miliónov dolárov na jednu sezónu. Dnes patrí medzi elitných krídelníkov (WR) a podobní hráči jednoducho toľko zarábajú. Stefon Diggs 14,4 milióna, Cooper Kupp 15,7, Brandin Cooks $16,2 a Jarvis Landry 15,1 milióna dolárov Všetci patria vo svojich tímoch k lídrom a Godwin nie je výnimkou v tíme Bucs.

Podpis krídelníka môže spôsobiť veľa škrtov v zostave. Z pohľadu budovania tímu pre obhajobu Super Bowlu bude veľmi záležať na tom, ktorý z dvojice hráčov Godwin a Barrett budú pre vedenie Bucs dôležitejší.

Viacerí sa budú musieť uskromniť

Čo sa týka Groka, Browna a Fournetta, títo traja sa môžu uskromniť a ísť tak trochu pod svoju trhovú hodnotu len preto, aby mohli hrať po boku Toma Bradyho. Niečo podobné sa bežne dialo aj v New England Patriots. Viacero hráčov bolo ochotných zarábať menej, pretože s Bradym je oveľa vyššia šanca na zisk Super Bowlu, ako v ktoromkoľvek inom tíme.

Posledným dôležitým kúskom úspešnej skladačky tímu Bucs je defenzívny tackle Ndamukong Suh. Bývalý hráč Detroit Lions patril počas celej sezóny k základným kameňom obrannej línie, jednej z najlepších v lige. Napokon sa to ukázalo aj v Super Bowle, kde pri skvelom tlaku na Patricka Mahomesa nedovolila Kansasu skórovať ani jeden touchdown.

Ak Buccaneers nenájdu lepšiu a finančne zaujímavejšiu náhradu, tak Ndamukoga Suha by sme mali vidieť v drese Bucs aj v ďalšej sezóne. On sám túži po zisku ďalšieho titulu a v tíme, ktorý by mohol opäť v Tampe vzniknúť, by boli jeho šance veľmi slušné.

Začne sa to v marci

Celá sága okolo tímu Tampa Bay Buccaneers sa rozbehne začiatkom marca, keď hráčom vypršia ich zmluvy a trh s voľnými hráčmi začne fungovať.

Momentálne sa konajú stretnutia medzi hráčmi a tímami, na ktorých sa dohadujú podmienky, ktoré bude možné zmluvne potvrdiť v deň otvorenia trhu s voľnými hráčmi, ktorý pripadá na 17. marca.

Tento deň je aj oficiálnym začiatkom novej sezóny 2021.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera