Piatok, 19. júl 2024
NFL

Tom Brady má viac víťazstiev v Superbowle, ako ktorýkoľvek tím NFL. Siedmy prsteň získal po výhre Bucs nad Chiefs, 31:9

Matúš Miklas Matúš Miklas 08.02.2021
SITA/Ben Liebenberg via AP

Legendárny a nestarnúci Tom Brady to opäť dokázal. Tampa Bay Buccaneers porazili Kansas City Chiefs 31:9 a 43-ročný Brady získal siedmy prsteň pre víťaza NFL. Žiaden iný tím ich vo svojej histórii toľko nezískal.

SuperBowl 55 bol plný očakávaní a predpokladov, že finále bude skvelý zápas, v ktorom padne veľa bodov. Stávkové kancelárie sa prikláňali viac na stanu Chiefs, my v našej redakcii sme verili Bucs.

Tom Brady je legenda, ktorá stále nestarne

Tom Brady dokázal to, čo nedokázal ešte žiaden hráč amerického profesionálneho športu. Je jediný, ktorý získal titul v drese dvoch rozdielnych tímov po tom, čo dovŕšil 40 rokov.

VIZITKA:

  • získal 7. titul, čo je viac než akýkoľvek tím v NFL (Patriots a Steelers majú šesť)
  • zvíťazil v play-off v 34. zápase, druhý v poradí Joe Montana vyhral 16 zápasov
  • je prvý hráč, ktorý získal titul v troch rozdielnych dekádach
  • je druhým QB po Peytonovi Manningovi, ktorý získal titul v dvoch rôznych tímoch
  • je prvým QB v histórii, ktorý porazil v jednom play-off troch QB s titulom MVP (najužitočnejší hráč sezóny). Rodgersa (Packers), Breesa (Saints) aj Mahomesa (Chiefs)

Starý dobrý kamarát Gronk

Okrem neho sa skvelým výkonom predviedol TE Rob Gronkowski, starý dobrý kamarát Bradyho z čias, keď spolu vyhrávali SuperBowly pre New England Patriots.

Populárny Gronk dvoma chytenými TD prihrávkami v podstate zabezpečil víťazstvo Bucs. Zároveň ukázal skvelú hru v blokoch, keď niekoľkokrát bol jeho zákrok kľúčovým, ktorý útok posunul bližšie k end zóne.

Súboj obrán

Napriek tomu, že Tom Brady a útok predviedli dobrý výkon, zápas vyhral obrana Buccaneers. Predviedla ukážkovú hru, najmä štyria hráči defenzívnej línie naháňali Mahomesa ako nikto predtým. Musel čeliť tlaku až pri 29 pokusoch o prihrávky a tento tlak sa ukázal byť kľúčový.

Slabý výkon obrany Chiefs sa pretavil do až nepochopiteľnej frustrácie ich najväčšej hviezdy, TyrannMathieua. Hráči Kansas City sa navyše dopustili 11 faulov, za ktoré stratili 120 yardov.

https://www.youtube.com/watch?v=L5iqZoSAIPM

Najslabším článkom tímu z Kansasu bola OL, ofenzívna línia. Už pred zápasom sa vedelo, že Mahomes v nej nebude mať dostatočnú ochranu, na akú je zvyknutý. Prvýkrát sa stalo, že v SuperBowle chýbali obidvaja najlepší krajní hráči (T, tackle) jedného z mužstiev.

Túto slabinu defenzívny koordinátor Tampy Todd Bowles dokonale využil.

Óda na obranu Bucs

Napriek tomu, že si Tom Brady zaslúžil ocenenie MVP Super Bowlu, cenu by si mohla dostať aj obrana Buccaneers. OLB Shaquile Barrett (1 sack, 4 QB hits) bol takmer nezastaviteľný. Celá defenzívna lajna (Pierre-Paul, Vea, Suh a Barrett), vytvárala neskutočný tlak na Patricka Mahomesa. Neraz ho zahnali aj dvadsať yardov do hĺbky poľa, pred odohratím prihrávky nabehal v zápase vyše 450 yardov.

Štvorica držala Mahomesa po celý zápas nakrátko. Nedokázal skórovať ani jeden TD a to sa supertalentovanému mladíkovi ešte nestalo. Na žiadnej úrovni od strednej školy nedal jeho tím tak málo bodov.

OLB Jason Pierre-Paul sa stal prvým hráčom v histórii NFL, ktorý dokázal vyhrať SuperBowl keď hral proti legendárnemu QB ako hráč New York Giants a aj keď jeho bol spoluhráčom.

Mladý Devin White opäť predviedol v playoff veľký talent a napriek veku – má len 23 rokov – je už ťahúňom obrany. Zaznamenal jednu INT (interception) a aj dva zákroky pre stratu yardov zloženého útočníka (tackle). CB Antoine Winfield Jr. chytil jednu prihrávku súpera a prispel k odstaveniu útočného dua Tyreek Hill a Travis Kelce.

Dve najväčšie útočné opory Chiefs nedokázali v zápase ani raz skórovať, Hill si pripísal na svoje pomery len sedem zachytených prihrávok a 73 yardov. Kelce sa síce dostal cez 100 yardov (133), ale ani on nedokázal prelomiť obranu a získať aspoň jeden TD.

Spočiatku nervózny zápas sa postupne stal jednoznačným. Tampa Bay Buccaneers sa zaradili k Baltimore Ravens. Sú to dva kluby, ktoré pri dvoch účastiach vo finále NFL získali dvakrát SuperBowl.

Ďalšie články o NFL

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera