Sobota, 18. máj 2024

#dyckyMost!

Youtube

V pondelok večer sa skončil na prvom programe Českej verejnoprávnej televízie kultový seriál Most! Už na budúci týždeň ho pustí televízia JOJ aj pre slovenských divákov. Určite si ho pozrite, lepší a relevantnejší seriál tak skoro neuvidíte. #dyckyMost!

Popkultúra?

Nosím v hlave myšlienku rozšírenia Takurčitee, neobjektívneho športového portálu, už dlho. Trendom, ktorý si všímam za hranicami slovenských internetov je prinášať čitateľom čo najzaujímavejší obsah. Letmý pohľad na záujmy návštevníkov našich stránok napovedá, že filmy, seriály, hudba a všeobecne popkultúra by vás zaujímať mala.

Okrem toho, Papierové predpoklady píšeme na TakUrčitee od samého začiatku. Recenzie športových kníh, často so širším presahom spisuje Mišo Hudák. Martin Marys Pagáč exceloval vlani Filmovou ligou, bohatým rebríčkom športových filmov v asi pätnástich kategóriách. Tak sa netvárte.

Teraz pribudnú – z času na čas, preháňať to zo začiatku určite nebudeme – recenzie vydaných albumov, podarených, či neuskutočnených koncertov, Bohumilov Zápisník televíznych eventov, hodnotenie seriálov, filmov, Oskarov (no dobre, ten najskôr o rok), či lokálnch premiér. Divadlo? Nie som proti. Ak sa vidíte v úlohe autora, viete, kde ma nájsť.

Most!

Na úvod seriál, o ktorom sa hovorí. Príbeh partie chlapov v severočeskom meste Most dokázal za dva mesiace a osem častí neuveriteľné veci. Každá ďalšia nabaľovala nových a nových divákov, chýr o postavách a udalostiach sa šíril internetovou rýchlosťou. Presiahol aj hranice Česka.

Predposlednú časť sledovali takmer dva milióny Čechov. Pred poslednou epizódou vysielala ČT24 priamy prenos z krčmy Severka, ktorá je epicentrom diania seriálu. Michal Kubal v nej spovedal hercov, tvorcov, ale aj primátora mesta. V podniku bol nátresk, čašníčka nosila hosťom vrátane moderátora pivo aj bez objednávky. Počas finálovej epizóde padol web Českej televízie. Ten sa bratrancom údajne nepodarilo zhodiť ani počas majstrovstiev sveta v hokeji.

Most! zaujal na začiatku prudko nekorektnou satirou. Zdanlivo absurdná, no v skutočnosti surovo výstižná komédia dokázala nabúrať od prvej minúty milión predsudkov, ktorými žije (nielen) česká spoločnosť. Rómovia, transgenderoví spoluobčania, rasisti zakuklení v panelákoch obývaných strednou vrstvou, na seriáli sa celkom určite smiali aj ľudia, ktorých tvorcovia pranierovali.

Ak ich ešte nepoznáte, hlavných hrdinov si obľúbite už na budúci týždeň na JOJke. Luďan, Eda, Franta, Dáša, Čočkin vám možno dnes nehovoria veľa, dlho ale nepotrvá a budete ich hláškami zásobovať okolie. Ak sa chcete pozrieť na niektoré vopred, páči sa, seriálový Facebook je tu pre vás. Martin Hoffman (Luďan) je môj nový hrdina.

Smiech vystriedala pointa

Seriál sa rýchlo rozbehol, každá nová časť vyvolávala väčšie záchvaty smiechu. Nič lepšie, ako pozrieť si prvú polovicu za dva večery, som ani urobiť nemohol. Chvíľu trvalo, kým som na Twittri zachytil snehovú guľu fanúšikov, potom som ale netrpezlivo počítal dni a hodiny do ďalšieho pondelka.

Most! v druhej polovici síce trochu zvážnel, no humor ho nikdy neopustil. Len sa pomaly drala na povrch myšlienka. Áno, je to seriál, ktorý pomedzi salvy smiechu núti zamyslieť sa. Keď ste zvyknutí na Horné, Dolné a podobné nehovorte, že som vás nevystríhal.

Pristihnete sa, že sa zamýšľate nad samým sebou a nad okolím, v ktorom žijeme. Dej sa rozhodne neskončil happyendom, toľko azda môžem prezradiť. Happyend by Mostu pravdupovediac ani nesvedčal. Aj nádej dávkoval romantickým idealistom len v presne nameraných dávkach, maximálne po rysku na poldeci. Bez eufórie a nemiestnych očakávaní, že sa po poslednej sekunde filmu do rána môže komukoľvek zmeniť život.

Výborným doplnkom hereckých výkonov a scenára, na ktorý museli mať jeho autori gule, je seriálový soundtrack. V každej časti sa našlo pár slávnych songov napasovaných na situácie ako riť na šerbeľ, záverečná pesnička bola absolútne dokonalým vrcholom. Don’t stop believin’ od Journey vymačkla slzu aj z otrlejších cynikov pri obrazovkách. Vrátane mňa.

Bohumilove hodnotenie

Kde na Slovensku máme svoj Most? V každom meste. Paralela s Luníkom IX. napadne každému po desiatich minútach prvej časti. Problém je ale oveľa hlbší, širší a väčší zároveň. Most! by sme mohli natočiť kdekoľvek aj v našej krajine. V Košiciach, Petržalke, Sabinove, Prievidzi, Ružomberku, stavím sa, že pokojne aj v Šali alebo Rožňave.

Neplánujem vybudovať alternatívu k IMDB ani ČSFD (tam má Most! 85%), dovolím si ale udeliť pod podobnými textami maximálne päť hviezdičiek.

Most! ich má presne toľko. Latka je ty vole kurva sakra vysoko.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera