Dvanásť rokov. Dvanásť sezón. Jedna z najdlhšie vysielaných situačných komédii vošla do finále. Pokúsim sa vyvarovať akýmkoľvek spoilerom pre dobro tých, ktorí si štvrtkový dvojdiel ešte nepozreli.
Začalo to v roku 2007
Teória veľkého tresku nie je seriálom určeným pre všetkých. Zároveň s najväčšou pravdepodobnosťou nechytí za srdce tých, ktorí uvidia jeden-dva diely niekde uprostred sérií.
Svojim intelektuálnym humorom najviac zapôsobila na geekov, pseudo geekov, slniečkarov a im podobných. Na druhú stranu, pochádza z americkej komerčnej produkcie, takže humor a dejové linky sú v porovnaní s britskou produkciou výrazne zmäkčené, aby zaujali aj gaučových čipsojedov.
V úvodnej sérii sa stretávame s dvojicou vedátorov-spolubývajúcich, ku ktorým sa do bytu cez chodbu nasťahuje zvodná dievčina, snažiaca sa presadiť v Hollywoode. K trojici Leodard, Sheldon a Penny sa pridajú vedeckí kolegovia Howard a Rajesh, čím vytvoria údernú päticu deja.
Ten je postupom seriálu obohatený o neskoršie partnerky pre Sheldona a Howarda – Amy a Bernadette – a k Rajeshovi, ktorý má odveký problém zhovárať sa s dievčatami za triezva, sa pridá imunitou neoplývajúci majiteľ obchodu s komiksami Stuart.
Táto osmička nás sprevádza až do konca a tvorí najvýraznejšiu kostru, ktorú občas dopĺňajú niektoré znuvuobjavujúce sa postavy, z času na čas máme možnosť byť svedkami miniatúrnych rolí známych osobností zo sveta „nerd-šoubiznisu“ aj vedy. Medzi nimi sa nachádzali napríklad Buzz Aldrin, Ellen DeGeneres, Carrie Fisher, Neil Gaiman, Mark Hamil, Stephen Hawking, James Earl Jones, Stan Lee, Mike Massimino, Elon Musk, Charlie Sheen, Kevin Smith, George Takei, Adam West, Steve Wozniak, Bill Gates, Kareem Abdul-Jabbar, či William Shatner.
Seriál kontinuálne postupuje s prirodzeným vývojom charakterov, pôsobí na svoju cieľovú skupinu presne tak, ako potrebuje a aj keď môžeme niektoré série označiť za slabšie, alebo „vatovejšie“, na Big Bang nezanevrieme. Baví nás až do konca.
Skončilo to v roku 2019
Vo štvrtok na fanúšikov Teórie veľkého tresku doľahol dlho avizovaný splín. Tak sa aspoň ja vždy cítim, keď sa niečo dobré skončí. Tvorcovia nám na záver dopriali rovno dvojdiel s miernym cliffhangerom uprostred.
Poznáme rôzne závery situačných komédií. Niektoré nevyjdú podľa predstáv, ako napríklad pri seriáli Dva a pol chlapa, keď po vyškrtnutí Charlieho Sheena mnohí fanúšikovia prestali príbeh s Ashtonom Kutcherom sledovať a záver bol nepríjemne kŕčovitý. Potom tu máme závery, ktoré vzbudia kontroverziu. Tá nastala napríklad pri seriáli Ako som spoznal vašu matku. Záverečným dielom si tvorcovia proti sebe poštvali nejedného nadšenca.
Finále Teórie veľkého tresku nepatrí ani do jednej z týchto dvoch kategórii. Našťastie. Prirovnal by som ho k záveru seriálu Priatelia, minimálne po citovej stránke. Navyše, u oboch seriálov nám posledný diel zanecháva hlavný odkaz vo forme priateľstva.
Veľký tresk nám v závere sprostredkuje aj určitú nadstavbu. Budeme príjemne prekvapení. Snáď aj dvakrát. Viac už radšej nepoviem.
Hodnotenie – 9/10
Záverečný diel tohto pohodového pokusu mi sadol ako zadok na nočník. Tak ako vlastne celý seriál. Nikde ma neomínal, splnil očakávania a keď sa na staršie kolená rozhodnem pozrieť celý seriál odznova, verím, že so mnou koniec série pohne rovnako, ako aj teraz.
Jeden bod dolu možno za absenciu niektorých postáv, ktoré by si rozlúčka so seriálom pýtala, ale asi to tak malo byť. Tvorcovia nechceli tlačiť na pílu tak scenárom, ako ani rozpočtom.
Všetko to začalo veľkým treskom. Prajem vám príjemný zážitok pri pozeraní konca .
Komentáre