Streda, 22. máj 2024

Nová ruská generácia tenistov sa hlási o slovo. Nečakaný semifinalista Aslan Karacev píše na Australian Open rozprávkový príbeh

FOTO TASR/AP

V dvadsiatich siedmich rokoch konečne prešiel do hlavnej súťaže grandslamu a zrazu sa ocitol v najlepšej štvorke. Ruský tenista Aslan Karacev sa stal prvým semifinalistom grandslamového Australian Open a vôbec prvým hráčov v Open ére, ktorý sa dostal tak ďaleko pri debute na turnaji veľkej štvorky.

Vyradil Dimitrova

V utorňajšom štvrťfinále si ako kvalifikant poradil s turnajovou osemnástkou Grigorom Dimitrovom z Bulharska 2:6, 6:4, 6:1, 6:2.

Zápas nezačal dobre a v prvom sete premenil iba jedno svoje podanie. V druhej hre druhého setu odvrátil päť brejkbalov súpera a to ho nakoplo. V deviatej prelomil po druhý raz v zápase Dimitrovov servis a čistou hrou set získal. Potom sa začali na Bulharovi prejavovať zdravotné problémy. Tretí set prehral hladko 1:6 a pred štvrtým si vypýtal time out na ošetrenie. Problémy s chrbtom mu už ale nedovolili výraznejšie zdramatizovať ďalší priebeh.

Karacev už svoju šancu nepustil a postúpil do semifinále.

V boji o finále sa stretne s najvyššie nasadeným, obhajcom titulu Novakom Djokovičom zo Srbska, ktorý zdolal Nemca Alexandra Zvereva 6:7 (6), 6:2, 6:4, 7:6 (6).

Kvalifikant v semifinále

Karacev figuroval v svetovom rebríčku na 114. mieste a v Melbourne sa mu podarilo z kvalifikácie postúpiť do hlavného turnaja na grandslame prvýkrát v kariére. Ešte minulý rok sa nevošiel ani medzi 250 najlepších hráčov v rebríčku.

Iba štyria hráči pred ním dosiahli semifinále v pozícii kvalifikanta – John McEnroe (1977, Wimbledon), Bob Giltinan (1977, Australian Open), Filip Dewulf (1997, Roland Garros) a Vladimir Voltčkov (2000, Wimbledon).

Je to neopísateľný pocit. Od začiatku bolo pre mňa ťažké udržať nervy na uzde. Snažil som sa nájsť správny spôsob hry, potom ho v treťom sete zradil chrbát. Je to moja prvá účasť na hlavnom grandslamovom turnaji a už som v semifinále, úžasné,” citoval Karaceva web ATP.

Grandslam na desiaty pokus

V pokročilejšom tenisovom veku úspechy neprichádzali. Jeho snaha o štart na najprestížnejších turnajoch stroskotala v kvalifikácii dovedna deväťkrát. Pred štyrmi rokmi si vážne poranil koleno a niekoľko mesiacov bol mimo hru. „Od zranenia som nevedel dlho nabrať sebavedomie.“

Nikdy neviete, čo sa môže stať. Bola to dlhá cesta,“ uviedol po postupe do štvrťfinále. Karacev v ňom zviedol tuhý boj s Kanaďanom Augerom-Aliassimem, dvadsiatim nasadením. „Či som prekvapený? Snažím sa to nedávať najavo!“

Príprava na ATP Cupe

Aslan Karacev figuroval vo víťaznej zostave Ruska na nedávno skončenom ATP Cupe. Jeho hviezdny kolega Daniil Medvedev o ňom povedal: „Bola to naša tajná zbraň pre dvojhru, myslím to vážne!

Karacev nastúpil v treťom kole proti výbornému argentínskemu tenistovi Diegovi Schwartzmanovi, ktorého z kurtu zmietol 3:0 na sety. Rus predviedol neuveriteľných 50 winnerov proti piatim od Juhoameričana.  

Nová ruská generácia

Po zvučných ruských tenisových menách na prelome tisícročí prišla odmlka. Ani jeden z mladíkov nenadviazal na výkony Jevgenija Kafeľnikova a Marata Safina. Posledný grandslam, ktorý dokázal vyhrať ruský tenista bol práve Australian Open v roku 2005 zásluhou Marata Safina.

Dvadsaťpäťročný Daniil Medvedev je na prebiehajúcom Australian Open nasadená štvorka, dvadsaťtriročný Andrej Rubľov sedmička. Práve medzi nimi dvoma sa v štvrťfinále rozhodne, kto postúpi medzi najlepšiu štvorku.

Nová ruská generácia hráčov sa hlási o slovo.

Výsledky a program štvrťfinále mužov Australian Open

Aslan Karacev (Rus.) – Grigor Dimitrov (Bul.-18) 2:6, 6:4, 6:1, 6:2
Novak Djokovič (Srb.-1) – Alexander Zverev (Nem.-6) 6:7 (6), 6:2, 6:4, 7:6 (6)
Andrej Rubľov (Rus.-7.) – Daniil Medvedev (Rus.-4.)
Rafael Nadal (Špa.-2.) – Stefanos Tsitsipas (Gré.- 5)

Zdroj: TASR

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera