Streda, 24. apríl 2024

Vojna proti futbalu, nenažranosť, zrada a výsmech. Superliga vyvolala búrku nevôle

Martin Panák Martin Panák 19.04.2021

Dvanásť z najväčších európskych futbalových klubov v pondelok v noci oznámilo plány na vytvorenie Európskej Superligy (ESL), ktorá má konkurovať súťažiam Európskej futbalovej únie (UEFA).

AC Miláno, Arsenal, Atlético Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter Miláno, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid a Tottenham Hotspur tak spravili napriek hrozbe vylúčenia z medzinárodných súťaží pre nich aj ich hráčov.

“Pred začiatkom úvodnej sezóny, ktorá odštartuje čo najskôr, dostanú pozvánku ďalšie tri kluby,” uvádza sa v stanovisku. Zakladajúce kluby dostanú “jednorazovú platbu vo výške 3,5 miliardy eur”. Prvým predsedom ESL bude prezident Realu Madrid Florentino Perez: “Pomôžeme futbalu na každej úrovni.”

V ohrození aj reprezentácie

Vznik projektu ostro kritizovali predstavitelia UEFA, troch krajín a líg, z ktorých je dvanásť zakladajúcich klubov, i Asociácia európskych klubov (ECA). UEFA a národné zväzy reagovali, že všetky kluby, ktoré sa zapoja do Superligy, vylúčia z ostatných domácich, európskych i globálnych súťaží. “Ich hráči môžu prísť aj o možnosť hrať za národné tímy,” citovala zo stanoviska UEFA agentúra AFP.

Zákaz reprezentovať tak hrozí aj slovenskému obrancovi Milanovi Škriniarovi z Interu Miláno. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) už predtým uviedla, že takúto súťaž neuzná a hráčom, ktorí sa na nej zúčastnia, by mohla zakázať účasť na majstrovstvách sveta, informuje televízia BBC.

“Je to cynický projekt založený na záujme niekoľkých klubov,” uviedli v nedeľu predstavitelia UEFA. Podľa dvanástky klubov však bude nová súťaž celkovo prospešná pre futbal. “Spojením najlepších svetových klubov a hráčov, aby hrali proti sebe počas sezóny, otvorí Superliga novú kapitolu európskeho futbalu, vytvorí súťaž svetovej úrovne a zvýši finančnú podporu pre širšiu futbalovú pyramídu,” uviedol spolumajiteľ Manchestru United a podpredseda Superligy Joel Glazer.

Chcú hrať Superligu aj domáce súťaže

Predstavitelia Superligy uviedli, že súťaž by sa mala hrať v strede týždňa a kluby by mali aj ďalej pokračovať vo svojich národných ligách. Do Superligy sa má každoročne zapojiť 20 mužstiev. K dvanástim zakladajúcim členom a trom ďalším klubom sa pridá päť tímov, ktoré sa kvalifikujú prostredníctvom domácich súťaží.

Kluby sa následne rozdelia do dvoch skupín po desať a budú proti sebe hrať systémom doma – vonku. Tri najlepšie z každej skupiny sa prebojujú do štvrťfinále, tímy na štvrtom a piatom mieste si zahrajú osemfinále. Ďalej sa bude pokračovať vyraďovacím systémom na dva zápasy. Finále sa odohrá v máji na neutrálnom štadióne. ESL by mala po mužskej súťaži vytvoriť aj ženskú.

ECA už v nedeľu potvrdila, že je “silno proti” vytvoreniu Superligy a strate svojich 12 elitných klubov. “ECA, ako orgán reprezentujúci 246 najväčších klubov v celej Európe, opätovne zdôrazňuje svoje odhodlanie pracovať na vývoji modelu reorganizovaných klubových súťaží UEFA pre cyklus začínajúci sa rokom 2024. ECA je dôrazne proti uzavretému modelu superligy,” uviedla v reakcii organizácia, ktorú dlhodobo považujú práve za hlas najmocnejších klubov na kontinente.

Jej prezidentom bol predseda Juventusu Andrea Agnelli, ten sa ale v nedeľu vzdal svojho postu v ECA a rovnako tak rezignoval aj na post vo výkonnom výbore UEFA.

Strhla sa búrka

Po oznámení vzniku Superligy sa spustila ohromná lavína negatívnych reakcií. “Proti cynickému zámeru, ktorý sa zakladá len na záujmoch niekoľkých klubov sa postavíme spoločne. V súčasnosti svet potrebuje solidaritu. Futbal je založený na súťažení, nič iného neprichádza do úvahy. Ďakujeme tiež klubom z ostatných krajín, najmä Nemecka a Francúzska, že sa k zámeru nepridali. Vyzývame fanúšikov, politikov a všetkých, ktorí milujú futbal, aby nám pomohli proti tomuto bojovať. Sebeckosť menšiny sa musí skončiť,” uviedla UEFA.

“Na základe týchto skutočností môže FIFA len vyjadriť svoj nesúhlas s ‘uzavretou separátnou európskou ligou’, ktorá bude mimo medzinárodných futbalových štruktúr a nebude rešpektovať princípy FIFA,” reagovala strešná organizácia svetového futbalu.

Pozvánku do Superligy dostali aj Bayern Mníchov, Borussia Dortmund či Paríž St. Germain, no odmietli ju. Neúčasť BVB v tejto súťaži oficiálne potvrdil riaditeľ klubu Hans-Joachim Watzke, podľa ktorého má rovnaký postoj má podľa neho aj Bayern Mníchov. “Členovia rady vyjadrili jasné stanovisko, že odmietajú plány vzniku Superligy. Bayern a Dortmund zdieľajú rovnaké pozície vo všetkých diskusiách,” vyhlásil v pondelok Watzke podľa DPA.

Súčasťou súťaže nechce byť ani portugalský FC Porto. Prezident Porta Jorge Nuno Pinto da Costa prezradil, že zástupcovia iniciatívy oslovili aj jeho, no z viacerých dôvodov odmietol. “Prebehli určité neformálne rokovania, ale nebrali sme ich príliš vážne. Dôvodov bolo viac, prvým bol, že legislatíva Európskej únie nedovoľuje vznik uzavretej súťaže, napríklad takej ako NBA. Potom, proti je aj Portugalská futbalová federácia a ako členovia UEFA a my nemôžeme ísť proti pravidlám EÚ či UEFA,” uviedol Pinto da Costa na klubovom webe.

Podľa jeho slov ambicióznemu projektu príliš neverí, no zároveň si nemyslí, že by nová súťaž ohrozila existenciu UEFA: “Ak sa tento projekt rozvinie, a ja o tom pochybujem, určite to nebude znamenať koniec UEFA. Treba si uvedomiť, že jej súťaže sú tie oficiálne.”

Reagujú dokonca aj politici

Odmietavý postoj promptne vyjadrili aj politici, medzi nimi napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron či britský premiér Boris Johnson. “Prezident Republiky privítal postoj francúzskych klubov, ktoré sa odmietli podieľať na projekte európskej Superligy. Ten ohrozuje princípy solidarity a súťaživosti,” uvádza sa v oficiálnom komuniké Elyzejského paláca.

Jeho slová ale už o pár hodín znegovali minimálne dva kluby z Ligue 1, ktoré sú podľa agentúry AFP bez udania ich mien, resp. spôsobu, akým by sa vybrali, “pripravené v európskej Superlige pôsobiť každý rok”.

“Plán európskej Superligy poškodí futbal. Bol by to zásah do srdca domácich súťaží a spôsobí to obavy všetkým fanúšikom. Zainteresované kluby musia zodpovedať otázky svojim fanúšikom i širšej komunite predtým, než podniknú nejaké kroky,” uviedol britský premiér.

Nenažranci. Smiešne a neakceptovateľné

“Som znechutený. Je to absolútna hanba. A je v tom aj môj klub,” napísal bývalý kapitán Manchestru United Gary Neville. Ten zašiel vo svojich vyjadreniach ešte ďalej a navrhol, aby klubom, ktoré súhlasili so vznikom Európskej Superligy, Premier League okamžite odobrala peniaze, body a nechala ich aj zostúpiť. “Sú také nenažrané, až je to smiešne.”

“Toto je pre mňa vojna proti futbalu. Je to hanba, je to trápne a ide to proti všetkému, o čom futbal je,” pridal sa aj bývalý Nevillov spoluhráč v drese červených diablov Rio Ferdinand.

“Pre mňa je to úplne neakceptovateľné. Nikto to nechce, dokonca ani fanúšikovia tých klubov,” skonštatoval tréner Southamptonu Ralph Hasenhüttl.

Bývalý obranca a vicekapitán šesťnásobného európskeho šampióna FC Liverpool Jamie Carragher sa tiež ozval s názorom proti Superlige: “Akou hanbou sme sa stali. LFC myslite na všetkých ľudí, ktorí boli v tomto klube pred nami a ktorí by boli teraz rovnako zahanbení.”

Proti sú aj fankluby

V rovnakom duchu ako Carragher sa vyjadrili aj fanúšikovia šiestich anglických futbalových klubov. K odmietnutiu priaznivcov FC Liverpool a Chelsea FC sa pridali aj skupiny podporujúce Arsenal FC, Manchester United či Tottenham Hotspur.. “Ako zástupcovia fanúšikov sme zhrození a úplne sa staviame proti tomuto rozhodnutiu. Majitelia Liverpoolu z Fenway Sports Group pri ich neúnavnom a chamtivom naháňaní peňazí ignorovali fanúšikov. Futbal je náš, nie ich. Náš futbalový klub je náš, nie ich,” uviedli predstavitelia fanúšikovskej skupiny Liverpoolu Spirit of Shankly (Shanklyho duch).

“Hovorí sa: ‘očakávajte neočakávané’, no dnes Spoločnosť priaznivcov Chelsea, naši členovia a priaznivci futbalu na celom svete zažili najvyššiu zradu,” uviedli na sociálnych sieťach fanúšikovia Chelsea.

Servítku pred ústa si nedali ani fanúšikovia Arsenalu. “Dohoda klubu pripojiť sa je smrťou Arsenalu ako športovej inštitúcie,” napísal na sociálnej sieti tábor “gunners”.

Priaznivci “červených diablov” označili plán za urážku odkazu hráčov, ktorí tragicky zahynuli pri leteckej nehode v Mníchove v roku 1958: “Superliga založená na uzavretom obchode bohatých klubov popiera všetko, čo by mal futbal robiť. Predloženie tohto návrhu bez akejkoľvek konzultácie s fanúšikmi v čase globálnej pandémie, keď by mali ľudia ťahať za jeden koniec povrazu je ešte navŕšením tejto urážky. Keď nás Sir Matt Busby v päťdesiatych rokoch priviedol do európskeho pohára, zrodil sa moderný Manchester United na tragédii a triumfe, ktoré nasledovali. Uvažovať o tom, že odídeme z tejto súťaže, by bolo zradou všetkého, za čím tento klub kedy stál. Žiadame všetkých, ktorí sa podieľajú na tomto návrhu, vrátane Manchestru United, aby od tohto návrhu okamžite odstúpili.”

Skupina fanúšikov Spurs vydala stanovisko, v ktorom píše, že “Superliga je založená na koncepcii poháňanej chamtivosťou a vlastným záujmom na úkor skutočných hodnôt hry, ktorá je fanúšikom tak drahá”. Informovala agentúra DPA.

Nič z toho nebude, tvrdia exšéfovia anglickej FA

Bývalí predsedovia anglickej Futbalovej asociácie (FA) veria, že k ohlásenému vzniku európskej Superligy nedôjde. Prispeje k tomu podľa nich všeobecný odpor voči projektu. “Opozícia voči tomuto projektu prichádza odvšadiaľ. Nepočul som doteraz nikoho, kto by sa vyjadroval v jej prospech. Myslím si, že sa to zastaví. Jej vznik by nebol dobrý v žiadnom prípade,” povedal pre BBC Greg Dyke.

Iný bývalý šéf anglického futbalu David Bernstein je presvedčený, že za vznikom súťaže sú iné ako športové dôvody. “V hre sú dve veci, nenásytnosť a zúfalstvo. Niektoré kluby nazbierali enormné dlhy. Určite Barcelona a Real Madrid a minimálne jeden anglický klub majú dlhy prekračujúce miliardu libier. Navyše počas pandémie sa nepodarilo dostať pod kontrolu neustále rastúce platy hráčov. Bez akceptácie zvyšku futbalového hnutia je to však mŕtva liga,” vyhlásil.

Podpora od Simeoneho, Moskovčania sa bavia

“My tréneri, sme pripravení trénovať kluby. Nepochybujem, že kluby robia najlepšie rozhodnutia v záujme svojej budúcnosti,” vyjadril sa tréner Atlética Madrid, ktoré patrí medzi členov Superligy, Diego Simeone.

Vtipným spôsobom reagoval na túto situáciu na sociálnej sieti ruský klub Spartak Moskva. Ten adresoval priaznivcom zakladajúcich klubov tejto súťaže výzvu, že ak hľadajú nový tím, ktorý by chceli podporovať, Spartak je tu pre nich vždy.

“Skromných” pár miliárd na rozbeh

Predstavitelia futbalovej Európskej Superligy (ESL) už podnikli právne kroky so zámerom ochrániť svoju investíciu. Pripravujú sa tak už aj formálne na boj s Európskou futbalovou úniou (UEFA) a Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA), ktoré chcú vzniku súťaže zabrániť.

“Spoločnosť Super League (SL Co.) podala podnet na príslušné súdy s cieľom zabezpečiť plynulý vznik a fungovanie súťaže v súlade s platnými zákonmi. Donútilo nás k tomu vaše formálne vyhlásenie a nepriaznivá reakcia, ktorá ohrozuje naše finančné záväzky a môže byť nezákonná,” píše sa v liste, ktorý poslala Superliga na dresu UEFA a FIFA a ktorý zverejnila AP.

Agentúra však uvádza, že z listu nie je známe, na ktorý súd sa Superliga obrátila.

Financovanie Superligy potvrdila americká investičná banka JP Morgan. Ako potvrdil jej hovorca pre spravodajskú agentúru PA, banka súhlasila s pôžičkou vo výške šesť miliárd USD (cca 5,01 miliardy eur).

Superliga – základné informácie o projekte

Nová futbalová Superliga počíta s účasťou dvadsiatich elitných európskych klubov, väčším počtom zápasov v skupinách a tiež vyraďovacou fázou. V projekte figuruje aktuálne šesť anglických klubov, tri zo Španielska a Talianska.

Zakladajúce kluby: Arsenal FC, Manchester United, FC Liverpool, Tottenham Hotspur, Chelsea FC, Manchester City, AC Miláno, Inter Miláno, Juventus Turín, Real Madrid, FC Barcelona a Atlético Madrid

Vrcholní predstavitelia: Prezident Realu Madrid Florentino Perez (predseda), predseda Juventusu Andrea Agnelli (podpredseda), spolupredseda Manchestru United Joel Glazer (podpredseda)

Účastníci: 20 klubov, 12 zakladajúcich, tri ďalšie kluby na permanentnej báze, päť kvalifikovaných na základe dosiahnutých výsledkov (bez udania ďalších detailov)

Formát: Mužstvá by hrali v dvoch desaťčlenných skupinách doma-vonku, mali by garantovaných 18 zápasov. Prví traja zo skupiny postúpia do štvrťfinále, 4. a 5. mužstvo z každej skupiny odohrá baráž o štvrťfinále doma-vonku. Štvrťfinále a semifinále doma-vonku, finále na jeden zápas na neutrálnom štadióne.

Dátumy: Superliga by mohla odštartovať od budúcej sezóny a hrať by sa mala od augusta do mája. Oficiálne dátumy ešte nie sú stanovené. Všetky zápasy okrem finále by sa hrali uprostred týždňa. To by bola priama konkurencia Lige majstrov, neprekrývala by sa ale s domácimi súťažami, v ktorých chcú “superligisti” naďalej pokračovať.

Financie: Členovia Superligy by mali mať k dispozícii fond vo výšky 3,5 miliardy eur k podpore investícií do infraštruktúry a k saturácii nákladov v dôsledku pandémie koronavírusu.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera