Streda, 24. apríl 2024

Debut VAR-u? Rozhodca skúmal jednu situáciu. Čakali sme dlho, zhodujú sa tímy

TASR - Pavel Neubauer

Má mnoho zástancov, ale i odporcov. Fortuna liga sa stala 45. súťažou, v ktorej sa používa videotechnológia. Zavedenie systému VAR sa u nás dvakrát posunulo, už však bude k dispozícii v každom televíznom zápase.

Školiaci proces rozhodcov a príprav sa začal v novembri 2019. Definitívnej aplikácii predchádzalo niekoľkomesačné dolaďovanie detailov a približne 50 testovacích zápasov. Na používanie technológie sú certifikovaní ôsmi videorozhodcovia a rovnaký počet asistentov. VAR debutoval na Slovensku v sobotnom zápase medzi Slovanom Bratislava a Zlatými Moravcami.

„Proces zavedenia systému trvá v priemere rok a pol. Boli sme ovplyvnení aj pandémiou covidu. Nie je jednoduché vyškoliť chlapcov na všetky situácie, ktoré môžu nastať. Hlavne na to, aby v plnej miere dodržiavali VAR protokol. Systém je prínosom pre rozhodovanie, pretože prináša bezpečnostnú sieť pre rozhodcu, kedy má možnosť opraviť chybné rozhodnutie,“ prezradil vo vysielaní RTVS Vladimír Medveď, projektový manažér systému VAR na Slovensku.

Najprv tichá komunikácia, potom ostré rozhodnutie

Stretnutie na Tehelnom poli pískal arbiter Peter Kráľovič. V mobilnej videooperačnej miestnosti sedel videorozhodca Michal Očenáš s asistentom Františkom Ferencom. V 26. minúte strelil VION gól, ktorý neplatil. Po rohu postrčil v bránkovisku hosťujúci Denis Duga obrancu Jurija Medveděva. Hoci lopta skončila v sieti, rozhodca signalizoval, že išlo o faul. Situáciu si Peter Kráľovič nemusel skontrolovať na monitore. Bol si vedomý správneho verdiktu a videorozhodca ho nevyzval. Prebehla medzi nimi tichá komunikácia (tzv. silence check), ktorá sa používa pri všetkých gólových situáciách alebo pri kartových trestov.

Prvýkrát v histórii našej najvyššej súťaži zasiahol VAR do akcie v 38. minúte. Skúmal súboj Martina Chrena s Aleksandarom Čavričom v pokutovom území. Po viac ako trojminútovom prerušení rozhodca Peter Kráľovič vyhodnotil, že sa o penaltu nejednalo. Následkom dlhšieho rozboru nadstavil v prvom polčase štyri minúty.

„Bavili sme sa s domácimi hráčmi, že to trvalo príliš dlho, približne tri minúty a zbytočne sme tam stáli. Neviem, čo tam rozhodca videl. Sám Čavrič povedal, že tam kontakt nebol, čiže stačí sa športovo priznať a môžeme hrať ďalej,“ povedal pre RTVS obranca Matúš Čonka. Zlaté Moravce prehrali v metropole Slovenska 1:4 a on strelil jediný gól hostí.

„Úprimne, na ihrisku som nadával, že sa stálo tri minúty a potom VAR rozhodol tak, ako sme všetci videli. Na jednej strane je videotechnológia dobrá, ale ak čakáte v zápale boja na ihrisku dlhé minúty, to sa mi príliš nepáči,“ zareagoval v prenose obranca Slovana Jurij Medveděv.

Štyridsať strán dokumentácie

Rozhodcovia sa riadia VAR protokolom, obsiahlym 40-strannovým dokumentom. VAR skúma štyri základné veci: gólovú situáciu, penaltovú situáciu, priamu červenú kartu a chybnú identifikáciu pri udelení kartového trestu.

Na Slovensku sú k dispozícii dve dodávky, v ktorých sú mobilné videooperačné miestnosti. Do každej sa zmestí videorozhodca, videoasistent a operátor systému. VAR protokol im napríklad zakazuje, aby používali mobilný telefón či konzumovali jedlo.

Hlavný rozhodca má v prípade posudzovania sporných okamihov pohľad z deviatich kamier, ktoré snímajú televízne zápasy pre RTVS a Orange Sport. Pre porovnanie, v anglickej Premier League je k dispozícii 33 kamier.

„Pre zápas bolo veľmi dobré, že sa rozoberala iba jediná situácia, lebo ak by sme čakali dlhšie a prerušovali hru, nebolo by to ideálne a nadstavených by bolo mnoho minút,“ povedal pre RTVS tréner bratislavského Slovana Darko Milanič.

„Technológia konečne prišla na Slovensko a pomáha k správnejšiemu rozhodovaniu. Pri niektorých situáciách to trvá trošku dlhšie, musíme to rešpektovať, ale určite to pomôže futbalu,“ predostrel názor vo vysielaní kouč Zlatých Moraviec Ľuboš Benkovský.

Žiadne škandalózne rozhodnutia

Projektový tím sa inšpiroval v rámci implementácie systému najmä v Česku a Poľsku. V Rakúsku a Maďarsku zavedú systém od budúcej sezóny.

„Filozofiou je minimálne zásah s maximálnym efektom. Systém VAR je hlavne na to, aby odstraňoval očividné chyby rozhodcov. Pevne verím, že nebudeme zažívať škandalózne rozhodnutia,“ povedal Medveď pre RTVS.

VAR bol takisto na nedeľnom zápase Žilina – Dunajská Streda. Hlavný rozhodca Michal Smolák v 36. minúte odpískal penaltu pre domácu Žilinu, čo mu v rámci silence check odobril aj VAR. Počas zápasu nemusel pristúpiť k obrazovke, aby si overil verdikty. V Žiline bol videorozhodcom Boris Marhefka a asistent Adam Jekkel. Zvládla technológia cez víkend premiéru na Slovensku?

„Môžeme konštatovať, že to bolo úspešné. Počas zápasu Slovan – Zlaté Moravce sme videli zásah s využitím monitora pri hracej ploche. To znamená, s revidovaním rozhodnutia rozhodcu. Okrem toho VAR kontroloval všetky situácie, ktoré boli zásadné pre priebeh obidvoch stretnutí v treťom kole nadstavbovej časti a nebolo ich málo,“ zhodnotil pre RTVS Vladimír Medveď.

Mimochodom, nechajme sa prekvapiť, či budú mať naši rozhodcovia odvahu, ako v susednom Česku. Po nedeľnom zápase a bezgólovej remíze medzi Brno a Slaviou Prahou rozoberal v živom rozhovore tri pikantné situácie arbiter Pavel Orel. Priznal, že pôvodne nevyhodnotil dve situácie správne, ale opravil ho VAR systém.