Streda, 24. apríl 2024

Na vlastné buľvy: DAC – Trenčín bol zápas bez výkonu, aj bez atmosféry

Gabriel Vass Gabriel Vass 18.04.2021
FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Je to už pekných pár mesiacov, kedy bolo možné legálne ísť na domácu Fortuna ligu. S testom a akreditačným emailom vo vrecku som sa teda v sobotu poobede vybral do MOL Arény na 27. kolo najvyššej súťaže. Zápasy medzi týmito dvoma súpermi väčšinou prinášajú veľa gólov, takže som očakával pekné futbalové divadlo. Ako veľmi som sa len mýlil.

Oba kluby sa pred zápasom spojili pre krásne gesto, a dali do ponuky svoje nabehané kilometre ako podporu projektu Svetielko nádeje. Ide o mobilný hospic, ktorý zabezpečuje paliatívnu starostlivosť nevyliečiteľne chorým deťom v ich domácom prostredí a poskytuje podporu ich rodinám.

Niektorým sa ústa nezavreli

Nikdy som nezažil MOL Arénu v zápase bez divákov. Celé to bolo zvláštne. Človek si až vtedy uvedomí chýbajúcu atmosféru, keď počuje debatovať trénerov so svojimi asistentami. Výzvy hráčom na rozcvičenie sa a samozrejne neustále taktické pokyny pre hráčov na ihrisku. Iné to nebolo ani zo strany samotných aktérov. Všade samý krik. Vzhľadom na multi-kulti zostavy oboch tímov, prevládala počas celého zápasu angličtina. Slovenčinu bolo počuť len občas. Takému Jedličkovi sa ale ústa nezavreli celý zápas a to striedal češtinu s angličtinou. Na druhej strane bol mladý Kukučka v bráne hostí akýsi zakríknutý.

Trenčín v nadstavbe z prvých štyroch zápasov nezískal ani bod a jasne mu patrí posledná priečka v skupine o titul. Na druhej strane sa DAC potreboval otriasť po nešťastnom vypadnutí v Slovnaft Cupe s Banskou Bystricou. Oba celky mali teda pádny dôvod vyhrať.

Prvá desaťminútovka naznačila priebeh celého zápasu. U nás sa na to používa veľkorysý názov  „medzišestnástkový futbal“, inak povedané, futbal bez potreby útočiť. Za pár minút neskôr však o sebe dal vedieť domáci Ramirez, keď nádhernou obaľovačkou otvoril skóre duelu. Po zápase opísal tento moment slovami: „už predtým som dal asi tri podobné góly, takže pohoda“. To, že to Eric dokáže takto parádne kopnúť, vie aj súperov tréner, pretože na tlačovke povedal, že svojim hráčom pred zápasom prízvukoval, aby ho nenechávali z ľavej strany strieľať pravačkou. Nuž, jeho zverenci pokyny dokázali dodržať iba necelých desať minút. Ramirez si svojim 15. gólom v sezóne upevnil pozíciu kráľa strelcov Fortuna ligy.

Jedlička preberal z nudy

Tempo opäť upadlo a nebolo sa veľmi na čo pozerať. Z nudy ma ale prebral Jedlička, keď po jednom z neodpískaných faulov začal fušovať postrannému do remesla. „Sudí, máš v ruce paličku, zvedni ji, to znamená faul. Zkus to občas”

Domáci však zanedlho opäť udreli. Štandardná situácia pri postrannej čiare. Balič poslal centrovanú loptu do vápna kde ju Divkovič hlavou jemne pohladil a rozvlnil sieť. A bolo 2:0 v dvadsiatej minúte. Týmto momentom zápas prakticky skončil. DAC viac nepotreboval, a Trenčín na viac nemal.

Spomenúť treba asi len to, že Trenčín prvýkrát vystrelil v 40. minúte zápasu. Zaujal ešte Divkovičov prienik a následná strela od Andzouanu a mohlo sa ísť do kabín.

Jedna dopredu, tri dozadu

Ťažko niečo napísať o druhom polčase. DAC absolútne kontroloval hru, ale nebola to žiadna sláva. Jedna prihrávka dopredu a tri dozadu. Trenčania však boli slabí ako čaj. Za celý zápas mali jedinú nebezpečnú akciu, keď Corryn v závere zápasu strelou zo siedmich metrov prinútil Jedličku k pohotovému zákroku. V zápase zaujal ešte samostatný nájazd domáceho Taiwa, nedokázal ale prekonať Kukučku.

Na rozdiel od posledného zápasu týchto dvoch na novom štadióne v Trenčíne bolo tentokrát šťastie, že zápas nevysielala žiadna televízia. Práve v takých prípadoch môžu úrovni futbalu pomôcť diváci na tribúnach. Dokážu dať potrebný impulz hráčom na ihrisku.