Nedeľa, 19. máj 2024

Mikel Arteta, klubový YesMan. Je zjavné, že londýnsky Arsenal potrebuje poriadne vyčistiť

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 23.04.2021
SITA/AP Photo/Tim Keeton, Pool

Mikel Arteta je už dlhšie pod veľkým tlakom. Arsenal je opäť pred koncom sezóny mimo TOP6 a nevyrovnané výkony nemajú klesajúcu tendenciu. Manažérsku pozíciu mu môže zachrániť víťazstvo v Európskej Lige.

Po dvoch sezónach je však evidentné, že Arteta nie je pre Arsenal odpoveďou do budúcna. Ukázal to aj na tlačovej konferencii, kde ponúkol vyhýbavé odpovede a namiesto kritiky na Guardiolov spôsob prišla zo strany Mikela obhajoba predstavenstva klubu.

Ako jedna tlačovka ukázala rozdiel medzi bossom a podriadeným

Na papieri sú, prirodzene, obaja manažéri podriadení a kedykoľvek môžu byť zo svojej pozície vyhodení. Pep Guardiola je ale na trénerskej scéne oveľa dlhšie ako jeho bývalý asistent, Mikel Arteta. Podľa toho aj vyzerali ich vyjadrenia k Európskej Superlige. Pep sa síce po prvej otázke zdráhal a hovoril o „nedostatku informácii“ (tlačovka prebiehala v utorok, teda pred tým, ako sa celá Superliga rozpadla), no hneď na to povedal svoj názor.

Bez pomoci novinárov otvorene kritizoval koncept, s ktorým prišli najbohatšie kluby vrátane toho jeho. “Keď je úspech zaručený a nie je podstatné, že prehráte, to nie je šport,” povedal doslova. Dodal, že predstavitelia ESL musia odpovedať jemu aj ostatným na ich otázky. V závere skritizoval UEFU a poznamenal, že aj oni si bránia svoje záujmy a viaceré ich nedávne rozhodnutia klubom poškodili.

Arteta a jeho obhajoba predstavenstva klubu

Arsenal dnes večer odohrá ligový zápas proti Evertonu. Pred ním sa o 19:00 nášho času koná pred štadiónom protest proti majiteľovi Stanovi Kroenkemu. Keďže to bude prvý zápas po „superligovej ságe“, novinári sa predmetne venovali práve tej a chceli počuť názor manažéra The Gunners. Mikel tri-krát explicitne povedal, že majiteľ a predstavenstvo mali len „dobré úmysly“, nechceli nikomu ublížiť. Bola to podľa neho chyba, no zároveň Superligu ako takú nezavrhol. Povedal, že prišla „v zlom čase a veci boli zle odkomunikované“.

Keď sa ho ale iný novinár priamo opýtal na jeho názor, prišli výhovorky o nedostatku informácii. Prečo výhovorky? Novinár ostal neodbytný a opýtal sa aj tretí krát (tu už ale pripojil aj najčastejšiu výčitku fanúšikov – strata súťaživosti), kedy už na jednoduchšiu otázku odpovedal a odrazu nejaký názor prejavil (sleduj čas 14:24 – 15:28)

Áno, jeho odpovede adresované fanúšikom boli plné rešpektu, no inak poskytol príliš politicko-pragmatické odpovede, pričom už bol v komfortnejšej situácii ako Klopp či Guardiola, ktorí na otázky odpovedali pred kolapsom ESL.  

Emery získal viac bodov, Arteta získal trofej

Unai Emery ako manažér Arsenalu doviedol klub do finále Európskej Ligy. Zároveň tím na jeho čele pokazil záver sezóny a skončil na piatom mieste, teda mimo Ligy majstrov. V nasledujúcej sezóne bol z pozície manažéra vyhodený v situácii, keď bol Arsenal v tabuľke ôsmy. Arteta na tom štatisticky nie je lepšie. V 51 zápasoch Premier League získal o 10 bodov menej ako Emery. Unaiova štatistika víťazstiev bola na úrovní 49%, Artetova je o 6% nižšia. Súčasný manažér ale dokázal vyhrať FA Cup, čo je veľmi cenná trofej.

Je to pre Arsenal dosť? A je pozícia Artetu dostatočne sebavedomá a pevná? Majú k nemu hráči potrebný rešpekt? Ja si myslím, že nie. Iste, v prvom rade by mal odísť majiteľ, ktorého som si „na paškál“ zobral v predošlom článku.

Arteta by ale mal odísť spolu s ním. Arsenal potrebuje poriadne vyčistiť.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera