Streda, 22. máj 2024

Nemajme veľké oči, buďme úprimní a tešme sa z maličkostí. Reprezentácia má na MS ďaleko, na EURE ale môže favoritov zaskočiť

SITA/Martin Medňanský

Aké to je reálne s futbalovou reprezentáciou? Ponúkam svoj možno trochu iný pohľad na prvé kvalifikačné zápasy Slovenska na MS 2022.

Veľké oči? Netreba

Na začiatok: netreba mať veľké oči. O to viac si treba užívať futbal a každý gól reprezentácie. Urobíme lepšie, ako už od druhého zápasu riešiť postupové kalkulácie, v ktorých naozaj dlhodobo patríme na majstrovstvá sveta. V akomkoľvek športe.

Preto na sekundu škrtnite vlastenectvo a úprimne si odpovedzte, či Slovensko na MS vo futbale aktuálne patrí? Z Európy postúpi 13 mužstiev a my sme v rebríčku UEFA aktuálne na mieste číslo 32.

Keď sme sa jediný krát dostali medzi najlepších na svete (JAR, 2010), mali sme výbornú generáciu futbalistov v najlepších rokoch.

No vidíte, aj keď nám vyrovnaná skupina praje a dobrá šanca existuje, v skutočnosti je rozdiel medzi Slovenskom a najlepšími na našom kontinente veľký. Existujú objektívne dôvody, prečo by bol skôr zázrak ako povinnosť biť sa o postup.

Radšej bez hejtu

Hrajme každý zápas naplno, poďme za víťazstvom a uvidíme ako to dopadne. Bez hlúpeho hejtu na internete.  Dlhodobé plány sú vo futbale zbytočné a fanúšikovský tlak našim škodí možno viac ako iným.

Zmierme sa s tým, že toto mužstvo a najmä tréner potrebujú čas a tešme sa z každého úspechu ako po výhre s Ruskom.

Nie, na MS nepostúpime, a ak zázrakom áno, bude to práve vďaka dravej, efektívnej hre bez očakávaní a tlaku. Musíme do toho dať srdce, ale ešte dôležitejšie je byť jednoducho v pohode.

Dve šance, bum-bác, 2:0.

Objektívne faktory

Naša futbalová reprezentácia je stále v prestavbe. Skončili dôležití hráči, ďalší zostarli. Ani celá jedenástka najlepších pravidelne nehráva. Nahustený program, ktorý si vyžiadala situácia s koronavírusom, sťažuje prácu novému trénerovi Tarkovičovi.

Naozaj nemal ani jeden celý deň, aby pripravil mužstvo na tri zápasy za sedem dní! Medzi nimi nenatrénuješ dokopy nič, iba regenerácia, taktika a štandardné situácie.

Aspoň, že nás tie nakoniec vytrhli z biedy a reality. Nie sme Francúzsko, nemáme obrovskú základňu a na výber desiatok hráčov hrávajúcich v najlepších súťažiach.

Prestavať sa nedá za deň

Prestavba však ide dobre, dobrý základ z 21tky a EURO 2017 v Poľsku funguje.

Viacerí sa presadili sa v zahraničí – Rodák, Jakubech – Škriniar, Valjent, Šatka – Lobotka, Haraslín, Bero, Rusnák, Hromada, Benés – Zreľák, Špalek.

Ďalší to stále majú dobre rozohrané: Chovan – Huk, Vavro, Mazáň, Niňaj – Chrien, Mihalík – Šafranko – Vestenický, ale čaká sa od nich viac.

Všetci sú ešte relatívne mladí, majú okolo 25 rokov, no skúsenosti majú už požehnane. Potrebujú sa chytiť a pravidelne hrávať. To samozrejme platí pre všetkých.

Keď sa na to pozrieme s odstupom, prerod mužstva sa veľmi dobre darí. Nepotrebujeme roky hľadať nových lídrov, nové talenty. Lebo boli doplnené do Áčka včas a postupne.

Herný výpadok samozrejme nastal, ale výsledkový až tak nie (vynímajúc mŕtvu Ligu národov). Na EURO sme so šťastím postúpili. Z tohto pohľadu sa vymenovanie Pavla Hapala za hlavného trénera a aj možno predčasný odchod ťažiskových hráčov ako Martina Škrteľa sa z dlhodobého hľadiska javí ako výhoda.

EURO „21“

Práve prebieha EURO 2021, ktoré organizujú Slovinci s Maďarmi (áno postúpili). UEFA pozmenila formát, možno aj na základe nášho nie celkom férového nepostupu zo skupiny v roku 2017, na 16 účastníkov. Tímy majú oveľa väčšiu šancu na postup zo skupiny.

Ako vidíme vyššie, je to veľmi dôležitý turnaj, ktorý vie priniesť veľa dobrého, ak sa naň dokážeme prebojovať.

Na postup na EURO 2023 by sa malo SFZ absolútne zamerať. Hráčov na to máme (Suslov, Strelec, Pokorný…), výkony zatiaľ nie. Aktuálne víťazstvo na Antalya Cupe ale nie je náhoda.

Fortuna liga a cudzinci

Počúvame opäť vyplakávanie, prečo nedostávajú šancu mladí hráči zo slovenskej ligy. Aspoň hrávajú oproti „hviezdam“, ktoré vysedávajú na lavičkách.

Mladých slovenských hráčov je v našej lige dostatok, dokonca výrazne viac mladých ako v porovnateľných ligách. Naša veľká výhoda. Pravda je však taká, že okrem reálne nominovaných, zatiaľ nikto nemá celkovo na áčkovú reprezentáciu.

Dávid Hrnčár, ak bude pokračovať vo výborných výkonoch, si zaslúži určite šancu. Akurát tie prípravné zápasy už vlastne neexistujú.

Ešte k trojzápasu

Vo všetkých zápasoch chýbali kvalitné kľúčové prihrávky alebo tie finálne. Duda predviedol iba jednu kľúčovú na Rusnáka, Suslov pár dobrých ťahov. Nemôžme mať ale od 18-ročného nároky ako od tridsiatnikov.

Tréner urobil pár chýb – prečo nehral Benés hravajúci bundesligu sa asi už  nedozvieme a striedanie Rusnáka proti Malte tiež nikto súdny nepochopil.

Proti Cypru a Malte najviac chýbal Vladko Weiss. Je hráčom práve do zápasov, kde potrebuješ niečo nečakané vymyslieť, alebo sa presadiť individuálne.

Náš najlepší útočný hráč tak bol (na internete dlhodobo nedocenený hejtovaný) Robo Mak. V dvoch zápasoch bol pri všetkých góloch!

Naplno hrajú vždy

Vraj proti Rusom naši konečne bojovali, ukázali srdce. Hlúposť, neverím, že niekto z tých chlapov nehrá za reprezentáciu naplno, najlepšie ako vie.

Juro Kucka mal pravdu, dali do toho všetko svoje umenie, ktoré žiaľ niekedy nestačí. Bojovnosť ti pomôže proti Rusom ukopať víťazstvo, ale neurobí za teba perfektný dribling do prehustenej obrany, ani nedá perfektne načasovanú kolmicu.

Zápasy s Cyprom a Maltou neboli o súbojoch a áno v zápase s Ruskom bolo ešte o kúsok viac odhodlania po katastrofálnom výsledku s Maltou. Reálny rozdiel to ale nerobí.

Ten urobila výborná taktika a výber hráčov a celkom prosté vyjadrenie trénera, že takíto súperi nám sedia oveľa viac. Keď my sme tí, čo sa spoliehajú na organizovanú obranu celého mužstva, bojovnosť, súboje a odkopávanie lôpt.

Šanca na EURO

Inak to nebude, dokým sa Stano Lobotka nedá znova dokopy, Hamšík nezíska formu z EURO 2016 a Duda sa naňho zázračne nepretransformuje.

No a niekto by ich akcie aj mohol zakončiť, respektíve z krídla potiahnuť. Niekde sa stala chyba vo výchove útočníkov na Slovensku. Snáď pôjdu čo najrýchlejšie výkonnostne ešte hore Strelec a najmä Boženík.

Našťastie, zodpovedné výkony ako proti Rusku a chladná hlava v zakončení môžu Slovensku priniesť úspech aj na odloženom EURO turnaji. Už sa neviem dočkať ako outsider prekvapí Zlatana, Ramosa či Lewandowského.

Autor je tréner mládeže.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera