Pondelok, 22. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – Horná Dolná a ViOn

Posledné zaujímavé kolo tohto ročníka je za nami. Slovan zvýšil náskok, ViOn prehĺbil stratu, Michalovce si konečne zopakovali víťazný pokrik a Trenčín si do spodnej šestky berie svoje držanie lopty. Radujú sa aj v Bystrici, Robo Polievka bude atakovať 30-gólovú hranicu, v spodnej šestke sa bude cítiť ako v Disneylande. A hralo sa aj derby. Tak bez náboja, že by zaňho boli radi na každej strednej škole v USA.

ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava 2:0, 11 130 divákov

Takto to dopadne, keď zoberie starší brat toho mladšieho zahrať si na ulicu futbal. Ten mladší sa hrá s loptou, aby sa zabavil, ale nedostane sa ani k bránke a domov ide smutný ako Luboš Blaha po Nežnej revolúcií. Mišo Slovan prekvapil rozostavením, Vlado mu to opätoval vekovým priemerom, ktorý priťahuje pozornosť druhého dôchodkového piliera. Slovan takticky zaparkoval svoj autobus a nechal Spartak kopať si loptu v strede ihriska. V prvom polčase stačili dve pekné akcie mladého Vlada. Pri tej prvej krásne objal jubilanta Filipa Šeba a takmer aj mladého Ivana, v tej druhej zakončil po Tigranovej prihrávke. Potom prišla karta, zranenie a spolu so Strelcom sa porúčali.

V druhom polčase najviac sklamal Spartak a rozhodca Marhefka. Ak by mal cit pre hru, zápas ukončí už v 50. minúte. Spartak bol bezzubý, nedokázal si vytvoriť ani jednu poriadnu šancu a celé mužstvo čakalo iba na to, ako si cestou domov fuknú v IKEA guličky. Miša mohlo ukľudniť asi len to, že ešte stíha Parndorf, alebo aspoň Zaru. Poistku pridal Jardo Zmrhal, Lucas Lovat s rozumom. Slovan bude musieť každé kolo hľadať ligovú motiváciu, momentálne nemá súpera. Iba na poli Instagramu v osobe mladého Ivana.

FK DAC Dunajská Hotspur – MŠK Žilina 1:1, 4 988 divákov

Nové logo klubu zo Žitného ostrova by v sebe malo mať sliepku. Podobnosť s klubom zo severnej časti Londýna je vzhľadom na dosiahnuté trofeje čisto náhodná. Oskarov klub ani tento rok nič nevyhrá a z turnaja, ktorý znovu financuje, ho pre istotu vyradil Ružomberok. Gabo Vass preto avizuje, že DAC v lete prizve na Gútor Cup do Hamuliakova. Faraónová pomsta z Liptova úraduje aj naďalej na oboch poliach a odskáče si to aj horná šestka. Ale Xisco splnil cieľ, dostal klub do TOP 6, sezónu odpísal a je spokojný.

Už od podpisu s Aďom Guľom mali domáci dva veľké sny. Felvídek a tiki-taku. To druhé sa konečne v poslednom kole základnej časti podarilo. Len škoda, že sa na ňu domáci hráči museli pozerať. V prvom polčase si totiž Žilina na ihrisku robila, čo chcela a je vlastne zázrak, že sa ujala len Sauerova strela. Do kabín preto hráčov vyprevádzal piskot. Vytúženú remízu DACu vystrelil Ramadán a ruky môže celý ostrov bozkávať Popovičovi. Ten bol pod takou paľbou, že by mal dostať nejaké štátne vyznamenanie.

MFK Ružomberok – FK Železiarne Podbrezová 2:1, 1 357 divákov

Ondřej Smetana pri podpise zmluvy s Ružomberok vyzeral ako štátny sviatok, ktorý pripadol na víkend. Je v kalendári, ale vôbec sa z neho nepotešíš, keďže si nekúpiš ani čerstvé pečivo, lebo sú zatvorené potraviny. Prichádzal do klubu, ktorý ak chcel uvažovať o hornej šestke, musel by si zavolať Rozborila s Pellegrinim a ani oni dvaja by toto nedokázali nasľubovať. Lenže je čas prestať sa smiať. Jedna vec je, že tento typ futbalu nám z obrazoviek nezmizne, druhá to, že Smetana dokázal vlastne malý zázrak. Oranžový klub naposledy prehral 4.11. v Skalici.

Na jar má štyri výhry zo štyroch zápasov, lepšiu formu má už len Slovan. V Slovnaft Cupe vyradil vonku DAC a v play-off má už šesť bodov s Trnavou vopred garantovaných. Aj pred posledným zápasom základnej časti bola šanca na to, že Ružomberok prekĺzne hore pomerne malá a navyše to nemal vo svojich rukách. Základom ale bolo poraziť Podbrezovú, k čomu pomohol znovu jeden výpad, na konci ktorého bol Chrien. Zápas potom chytili do rúk hostia, ale tí sú celú jar v ofenzíve takí nejakí nízkotuční. Radosť pod Malinô Brdo priniesol Pišta Gerec a jeho dravý prienik, na konci ktorého bola červená pre Mrvu a Seleckého snaha odtrhnúť Rehákovi v bráne hostí ruky. 2:0 a preto bol Bartošov gól po rohu len príjemným spestrením v živote domáceho časomerača.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Košice 1:1, 1683 divákov

Pomerne jednoznačnú úlohu mala Dukla. Stačilo jej doma poraziť Košice a nemusela sa pozerať na to, ako sa trápia ostatní súperi. To na prvý pohľad vyzerá ako splnený sen. Najlepší strelec ligy proti druhej najhoršej obrane ligy. Lenže Dukle zostali len oči pre plač a jar, v ktorej jej pôjde maximálne o to slávne siedme miesto s play-off o pohárovú Európu. To by uhrali asi aj bez Roba, či?

Košice začali dobre, vypracovali si prvú šancu po brejku, ale v štvrtej minúte sa k lopte postavil Cristiano Rymarenko. Portugalskému brankárovi v bráne hostí tam poslal jednu pohľadnicu z Madeiry a bolo zarobené na polčas, v ktorom si to už Dukla poistí. Ale ako sa hovorí, na keby sa nehrá. Košice prežili prvú 45-minútovku a v druhom polčase si na svoj štafetový beh počkal Zyan Jones. Považanca prešprintoval a prenechal loptu Qosemu. Pri troche techniky mohol Jones v nadstavenom čase streliť aj druhý gól, to by ale porazilo aj Miša Ščasného na diaľku.

MFK Zemplín Michalovce – ViOn Zlaté Moravce 4:1, 1 406 divákov

Kto sa smeje naposledy je pravdepodobne trochu pozadu oproti zvyšku partie. Michalovce si svoje prvé víťazstvo nechali na úplný koniec základnej časti proti svojmu sokovi v boji o záchranu. ViOn ešte narýchlo stihol vymeniť ďalšieho trénera a dorovnal tak bilanciu, čo ligový bod, to tréner. A keď Michalovce Straku, tak ViOn Uhrina. Dušana. Mladšieho. Všetky cesty vedú do Ríma, ale cesta ViOnu pravdepodobne vedie o súťaž nižšie.

Hostia avizovali po zápase problémy so zostavou, aby vysvetlili svoje defenzívne zanietenie. To im aj dlho vychádzalo a Jinjolava sa tešil po priamom kope. Lenže Michalovce majú v mužstve Žofčáka. Ten ešte pred polčasom vyrovnal svoj rekord najstaršieho ligového strelca a v druhom polčase vystrúhal Modričovku šajtlou na Marcina. Po jeho rohu pridal tretí gól Niarchos, čo osmelilo aj Van Kessela, ktorý napriahol k štvrtému kusu. Michalovce v druhom polčase vyzerali nabudene ako Franz Straka v TV štúdiu po neuznanom góle Sparty.

MFK Skalica – AS Trenčín 0:0, 1 048 divákov

Trenčianska bobová dráha prišla do cieľa. Mužstvo, ktoré bolo po desiatom kole na prvom mieste a ohurovalo ligu, skončilo za bránami TOP 6. Stolicov 14-členný káder mal na jar jeden záblesk a to doma proti oslabeným Košiciam, inak doplácal na nevyužité šance. Náplasťou je klubu aspoň fakt, že v zápase držali loptu jeho hráči v priemere 120 minút a klub na konci sezóny dostane od ÚLK pamätnú loptu, ktorú si môžu strčiť do vitríny. Ak ju teda dokážu pustiť z kopačiek.

Skalica v týždni potešila fanúšikov z Lipian. Treťoligista ich vyradil z pohára a slovenský Celtic sa tak môže sústrediť na príchod Yana Yaa. Trenčín domácim po celý zápas spôsoboval problémy ako pečená kačka s lokšami pred spaním, ale znovu tá efektivita. Trenčania sú perfektní v prechode a príprave zakončenia, tam však vyzerajú ako ViOn. Jediný gól dal Emeka a oslavoval ho ešte tri minúty po tom, ako všetci ostatní vedeli, že bol z ofsajdu.