Štvrtok, 23. máj 2024

Pondelkové Tréneroviny – Polievočku by som si dal, zima je vonku

FOTO TASR - Ján Krošlák

Osemnásť ligových kôl za nami, čaká nás dvojmesačná prestávka a prestupové obdobie, na ktoré sa tešia v Žiline a v Banskej Bystrici. Jej najlepší hráč a ligový strelec Robo Polievka po poslednom jesennom zápase avizoval, že pod stromček dostal od majiteľov sľub, že môže odísť do zahraničia a nemysleli tým trhy v Zakopanom. Sláva rekordérom. ViOn s Michalovcami nedokázali vyhrať ani raz v prvých osemnástich kolách ligy. Úctyhodný výkon, ktorý bude veľmi ťažké prekonať.

ŠK Slovan Bratislava – FC DAC Dunajská Streda 2:1, 4789 divákov

Ešte ani poriadne nestihol zaschnúť atrament z bájneho otvoreného listu klubu zo Žitného ostrova a znovu tu bol zápas mesiaca. Tentokrát však nie boj o titul, ale boj o TOP 6 v podaní hostí. Slovan si chcel napraviť chuť po prehre s Ljubljanou, oddýchnutý bol Milan Borjan, ktorý si ho takticky skrátil. O tom, že on by mal pred každým výbehom z pokutového územia požiadať o víza, sme sa už bavili, ale aby po tom faule ešte pýtal zásah VARu, to už je špecialita. Čo chcel preveriť, či mu okrem červenej karty nezoberú aj rybársky lístok?

Xisco prehral svoj prvý zápas v našej lige a jeho mužstvo už aj inkasovalo. Všetko je raz prvýkrát. Slovan strávil väčšinu zápasu na polovici súpera a z rôznych pozícií to skúšal na Popoviča. Nakoniec rozhodli kvality ľavých obrancov. Alex Mendez pri prvom góle Toliča dokázal, že si Xisco asi musí nájsť lepšieho hrajúceho tlmočníka. Svoju chybu ale napravil tesne pred polčasom, keď to naservíroval Trusovi. Toho chvíľu bránil Lucas Lovat, tak nejak po svojom. Predtým jednu šancu z nájazdu na Borjana zahodil Andzouana. Slovan si za tromi bodmi išiel aj v druhom polčase a VARu chvíľu trvalo kým nakreslí čiaru a Toličovi uznal druhý gól. Slovan, rovnako ako Spartak, odohral od leta asi 250 zápasov, preto veľký klobúk dole, ako si poradili aj s ligovými povinnosťami.

FC Spartak Trnava – MFK Zemplín Michalovce 1:0, 2018 divákov

Gašparík konečne porazil Struhára. Mal to však trochu ľahšie, keďže už nemusel stáť proti jeho Ružomberku, ktorý kazil víkendy na počkanie. Peťo išiel do víkendu ľahší o 400 €, volanie voľných minút bolo znovu silnejšie ako on. Spartak si týždeň spestril výletom do Istanbulu, kde si chalani dobre zabehali a s Martinom Škrteľom natočili nový diel Cestou necestou pre RTVS.

Spartak v poslednom zápase jesene nadviazal na streleckú formu z úvodu sezóny. Mišo Ďuriš akoby nechcel, aby klub ľutoval jeho odchod naspäť na Cyprus a zahodil takú šancu, po ktorej by sa radoval možno aj ten Kupusovič. Spartak si do polčasu rozchytal Freliha a možno by gól v Trnave nepadol ani do Troch kráľov, keby statická obrana hostí nepozerá na stojaceho Azanga ako celá rodina na Popolušku. Ten našiel Zeljkoviča a Michalovce mohli len ľutovať, že gólová forma Matúša Marcina je veľmi podobná tej, ktorú má v humore jeho menovec Peter.

MFK Skalica – FK Železiarne Podbrezová 3:0, 369 divákov

Podbrezová mala silný jesenný finiš, deväť inkasovaných gólov a obrana, ktorú si súperi otvárali ako adventný kalendár. A to dokonca aj ofenzíva Skalice, ktorá sa v posledných týždňoch pravidelne ocitala v relácií Polícia pátra. Ale ak už nič iné, podarilo sa železiarom poriadne prevetrať zápisníček Ivana Kružliaka. Sedem kariet je taký ten lepší priemer do zväzovej kasičky.

V Skalici sa čakalo prvotriedne oranisko, ale hostia do zápasu nastúpili dobre. Až do momentu, ktorý dokonale poznali zo zápasu proti Slovanu. Zábeh súperovho útočníka za stopéra, ktorého radšej Oravec prerušil. Odmenou mu bola červená karta a predĺženie zimnej prestávky. Skalica veľmi rýchlo skórovala, ale hostia mali pekné šance na vyrovnanie. Ale znovu. Ja neviem, čo obrana Podbrezovej považuje za ofsajdovú líniu, ale pravdepodobne sa trochu líši od všeobecne uznaných noriem. Smékal zbehol za obranu, Ludha mu išiel naproti takým tým vychádzovým krokom a prišiel druhý gól. Kto čakal v druhom polčase otočku, toho sklamala druhá červená pre Grešáka. Ako inak, odzadu na unikajúceho útočníka. Na tretí gól Skalice pre istotu asistoval Kováčik, nech má aspoň niekto z Podbrezovej bod.

AS Trenčín – ViOn Zlaté Moravce 4:1, 876 divákov

Ani ViOnu nestačilo 18 jesenných zápasov na prvú ligovú výhru v sezóne a do svojho pripravovaného kalendára tak pridáva už aj december s januárom. V zápase, ktorý podľa dresov vyzeral ako lacnejšia verzia El Clásica sa čakalo, že Trenčín konečne prelomí svoju streleckú a bodovú mizériu. ViOn využil ako štartovacie káble. Tie sú väčšinu svojho života zbytočné, ale raz za päť rokov ste vďační, že sa vám váľajú v kufri a potom ich tam hodíte naspäť.

Ako Marek Arpáš povedal v prenose, to keď už aj Kupusovič dá gól. ViOn dostal prvý už  piatej minúte po hlavičke, ktorú jeho obrana bránila rovnako dobre, ako pred dvoma týždňami proti Žiline. Druhý gól si po Kmeťovej prihrávke strelil Nagy a to už hostia vyzerali tak, že do Turecka sa v zime nepoletí. Respektíve áno, ale väčšina už po vlastnej osi ako nezamestnaní. To stačilo Trenčínu, aby si začal konečne veriť aj v ofenzíve a v druhom polčase sa bavil. Čestný zásah hostí doťukol na zadnej Čerepkai, ale s ViOnom to vyzerá naozaj biedne. 

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina 3:1, 1300 divákov

Aký požičaj, taký vráť. Minulý víkend sekla Žilina sériu Trnavy, teraz Bystrica sú žilinskú. Deväť zápasov bez prehry bol pekný počin, v obkolesení snehových mantinelov však šošoni nedokázali udržať v zápase vedenie. A predlžovačka zabezpečujúca TV prenos na VOYO na tom bola po polčase rovnako. Keď už si Žilina konečne zvykla na terén a začala obstreľovať Hrušku, prišiel faul na Polievku. Také to milé predvianočné objatie. Lenže Martin Rymarenko tú penaltu kopol medzi snehuliakov za bránou.

To, že má Žilina obrancov, ktorí to vedia poslať prvou triedou aj bez známky, to sa vie. Minárikovu bombu nemal Hruška ako chytiť, ani keby sa na tom chalani pred zápasom dohodli. Bystrica sa nakopla, napriek xG 0,03 zápas tromi gólmi otočila. Vedená Polievkom. Robo je na čele tabuľky strelcov a všetkým záujemcom poslal po zápase jasný odkaz, že kufre už má zbalené v chodbe.

MFK Košice – MFK Ružomberok 2:2, 1782 divákov

Smetana ťahá s Ružomberkom už päť zápasov bez prehry. Jeho mužstvo je ako chrípka u susedov doma. Viete, že ju majú, ale myslíte si, že vy ju nedostanete, lebo sa stretávate len na chodbe. Ona je ale maximálne účinná. Veď aj v Košiciach Ružomberku stačili dve strely za hodinu na dva góly.

Ale aj Košiciam pomohol príchod Jana Kozáka mladšieho. Dokonca aj taký Žan Medved si uvedomil, že v zime sa môžu na prestupovom trhu diať veci a ak nezaberie, pošlú ho niekam do Michaloviec. Žan si tak svoju formu načasoval na koniec roka a proti Ružomberku mu stačili dve minúty na to, aby zabránil Ružomberku znovu rabovať. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera