Sobota, 29. jún 2024

Šošonovi k prestupu do pražskej Slavie blahoželal známy futbalista smskou, aká sa nezverejňuje

Ján Janočko Ján Janočko 13.04.2021
Foto: MŠK Žilina futsal/Ján Mintál

Pražská Slavia má vo svojom strede aj partiu Slovákov. Nehovorím o futbalovom tíme, ale o futsalistoch, ktorí hrajú v zošívaných dresoch. Jedným z nich je Žilinčan Dominik Ostrák. Reprezentant, ktorý môže byť vo svojej vytrvalosti vzorom pre mladé nádeje z palubovky.

Bohužiaľ nebudem môcť chlapcom pomôcť, ale verím že to v Moldavsku dajú a vybojujú historický postup na šampionát,“ posiela odkaz svojim kamarátom do reprezentácie v deň, kedy môžu vybojovať postup na Euro Dominik Ostrák. Futsalista, ktorého palubovkový šport odvial zo Žiliny do Česka naberá dobrú formu a kvalitu.Ale či sa dostanem na Euro, to je vo hviezdach,smeje sa bývalý Šošon.

Zo severu na sever

Ak by sa vďaka celej tej propagácii dostal k športu hoci len jediný človek, tak by to malo zmysel,“ povedal mi raz Dominik v jednom rozhovore po prestupe do Česka. Začínal v Žiline s futbalom, potom si načas odskočil do Bratislavy, aby sa po svojom návrate stal pevnou súčasťou vznikajúceho futsalového tímu MŠK Žilina.

Pôvodne sa vyskytoval na súpiskách futbalových aj futsalových mužstiev, napokon dostali prednosť športové haly, ktoré boli príležitosťou ukázať sa v dobrom svetle pred ľuďmi, ktorí vyberajú hráčov do reprezentácií. Aj v tej seniorskej sa Dominik dostáva postupne k slovu, tréneri si ho všimli ešte v Žiline. Šprinty pri čiarach v telocvični na Rosinskej ceste boli rovnako poctivé keď Šošoni hrali o play-off aj keď o rok neskôr bojovali o titul. Potom sa vybral na sever k našim susedom a dobre urobil. Na Slovensku by mal halovú obuv odloženú v skrini, najvyššia futsalová súťaž sa nehrá.

Prišla ponuka ísť zo severu na sever, zo Žiliny do Ústí nad Labem. „Niečo na tom severe veru bude,“ smial sa Dominik po podpise zmluvy v novom tíme. Jeho kroky pritom mohli viesť aj do Poľska či Talianska. Zaujímavé futsalové destinácie by mohli lákať, lenže človek mieni, pandémia koronavírusu mení… „V Česku mi ponúkli dobré podmienky a cítil som úprimný záujem. Rozhodol som sa teda pre ponuku z Ústí nad Labem. Tím jednal rýchlo a korektne,“ prezradil vtedy Dominik. Aj to už je však minulosťou.

Keď zanecháš dobrý dojem

V Česku sa v tejto sezóne nezostupuje, Ústí si play-off nezahrá a tak prišiel tím o ľavonohého Slováka. Ostrák sa stal po príchode na sever Čiech kapitánom tímu, hoci bol jediným cudzincom. Tú, ako aj dres a klubový uterák pred pár nedeľami odovzdal. Porúčal sa do Slavie, no tím, ktorému robil vodcu na palubovke, mu to prial. „Nebolo vidno zlosť ani jedného z členov klubu, či už z vedenia alebo z radov spoluhráčov,“ tešil sa Dominik v našom nedávnom telefonáte z toho, že nechal čistý stôl a teraz môže ísť za novou výzvou. Exspoluhráčom zároveň zanechal odkaz – vraj majú aj oni po jeho odchode väčšiu šancu ukázať sa.

Dnes už nosí zošívaný dres. Prestup k tímu so silným zázemím teší aj jeho rodinu, pýtal som sa ho teda, čo mu na zmenu mužstva povedal jeho aj jeden jeho futbalový skoropríbuzný. Tým je, zhodou okolností, exkapitán futbalového MŠK Žilina, Miro Káčer, hrajúci za Plzeň, ktorý je zasnúbený s jeho sesternicou. „Pogratuloval mi SMS-kou, ktorá ma pobavila. Pobavila by aj čitateľov Takurčitee, ale jej obsah by som radšej nezverejňoval. Zachovajme dobré mravy,“ zasmial sa Dominik.

Zošívaný Ostrák

Marek Karpiak, Filip Vaktor a Matúš Ševčík sú ďalšími Slovákmi, ktorí sú pod zmluvou u jedného z pražských es. Aj pre hlavného hrdinu tohto článku je príjemnejšie, že nie je jediný, kto v kabíne používa slovenčinu: „Je veľká výhoda mať okolo seba troch dobrých kamarátov. Poznáme sa zo Žiliny aj z mládežníckych reprezentácií.“ Spolu s nimi môže preberať taktiku pred play-off.

Dnes už je jasné, že sa v ňom odohrá séria pikantných derby. Čo lepšie si môžete priať na privítania v novom tíme, ak nie práve zápas s odvekým rivalom? Slavia vyzve Spartu, Dominik sa už ohľadom derby informoval u kolegov. „Bavili sme sa už o tom aj so spoluhráčmi. Rivalita medzi klubmi je obrovská. Veľmi sa na tie zápasy teším, jediné, čo im bude chýbať, sú diváci, ktorí by ich okorenili,“ povedal mi Ostri pred pár dňami so skromným prianím, že by sa čosi také ako pár zaplnených miest v hale azda aj mohlo podariť.

Z úspechov veľkého brata, teda futbalovej Slavie, sa úprimne teší. Futsalisti nie sú tak suverénni ako tím bojujúci v Európskej lige, v niečom sa tak od nich môžu inšpirovať. „Budovanie mužstva Slavie som pozorne sledoval, je zaujímavé vidieť, aké konkurencieschopné mužstvo z nich vyrástlo. Veď to je vidieť aj na ich zápasoch v Európskej lige,“ hovorí Dominik, ktorý by sa, rovnako ako futbalisti, najradšej udržal v play-off čo najdlhšie. Tretie miesto je vraj pri sile súperov reálne, ktovie. Ostri by k nemu rád prispel svojimi výkonmi.

Čo od neho v Slavii očakávajú? „Ako si povedia. Kde ma postavia, tam budem hrať,“ skúsil to najprv diplomaticky, no po mojom naliehaní predsa len vysvetlil, že možno skúsi aj post pivota. Podľa trénera má na to výšku aj postavu. „Kde to bude najlepšie pre tím, tam budem hrať,“ pripomenul Dominik predtým než mi zložil a išiel si pobaliť veci na tréning.

Foto: MŠK Žilina futsal/Ján Mintál

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera