Nedeľa, 30. jún 2024

Keď ich podpíšu, zabudnú hrať hokej – Jeff Skinner nedal gól už rok. Akty X špeciál: Buffalo Sabres

Jakub Halák Jakub Halák 02.03.2021
SITA/AP Photo/Jeffrey T. Barnes

Na území štátu New York existujú tri kluby NHL. NY Rangers, NY Islanders a Buffalo Sabres. Kým prví dvaja striedajú solídne obdobia s menej produktívnymi, Buffalo je vo fáze úpadku už pekných pár rokov. Môže nebodaj za ich úpadok smola alebo otrávená voda? #takurčitee.

Pravda je tam vonku. Všetko sa to začalo v roku 2011.

Nový vlastník

Vo februári 2011 kúpil Terrence Pegula spoločnosť Hockey Western New York LLC, ktorá bola vlastníkom Sabres. Pegula poklamoval obrovské investície do klubu. Zrejme v očakávaní konca sveta v roku 2012 vyhlásil: “Počnúc dneškom, dôvodom existencie Buffala Sabres, bude vyhrať Stanley Cup.“

Desať rokov od kúpy majú Šable na konte nasledujúce úspechy: jedna účasť v play-off (2011), 0 vyhratých sérií v play-off. Ale na ich obranu poslední boli iba raz v roku 2018.

No jasné a ich bývalý hráč John Scott sa stal najužitočnejším hráčom zápasu All-Stars 2016.

Zmeny, Zmeny, Zmeny

Tím do dvoch rokov po príchode Pegulu opustili dve stálice: tréner Lindy Ruff a GM Darcy Regier. Odvtedy sa v Buffale vystriedali šiesti tréneri. Za prvých 43 rokov existencie mal klub dokopy šesť manažérov, potom sa tempo rozpadu zvýšilo a za posledných osem rokov vystriedali už troch.

Tréner je momentálne Ralph Krueger, ktorý si opäť odskočil od futbalu, zázrak sa však tentokrát zatiaľ nekoná.  

Paranormálne kontrakty

Buffalo sa za posledných desať rokov preslávilo zmluvami s hráčmi, ktorí okamžite po podpise prestali bodovať. Treba povedať, že táto paranormálna aktivita neprestala ani vystriedaním generálneho manažéra.

Christian Erhoff prichádzal v roku 2011 ako voľný obranca s dobrými číslami a dostal zmluvu na 10 rokov s priemernou gážou 4 milióny na rok. Erhoff už v nasledujúcej sezóne klesol zo 14 na 5 gólov, jeho herný prejav upadal tri roky, až bol vykúpený (doslova). Na obranu Buffala, jeho prejav upadal aj v iných tímoch, kde potom hral.

Ville Leino bol tiež voľný hráč v roku 2011. Dostal 27 miliónov na 6 rokov. Jeho vývoj v Buffale presne kopíruje Erhoffa. Zázračne nízke čísla, buyout po troch rokoch. Leino však po buyoute odišiel do Európy.

Drew Stafford, trinástka draftu 2004, nádej Buffala, dal rok pred podpisom novej zmluvy 31 gólov a zažil prelomovú sezónu. Štyri roky hrá klasicky za 4 000 000 USD/rok a čísla klesajú postupne, až kým nie je po tri a pol roku vymenený do Winnipegu. A hneď po výmene zaknihuje 19 bodov v 26 zápasoch.  

Cody Hodgson bol pritrejdovaný v roku 2012 z Vancouveru. Skrátenú sezónu v roku 2012/2013 mal priemer 0,7 bodu na zápas. Potom podpísal novú zmluvu na 25 500 000 USD po dobu šiestich rokov. Ďalšie roky nasledoval pokles na 0,61 a 0,16 bodu na zápas. Výsledok bol samozrejme buyout.

Matt Moulson prišiel po trejde na pol sezóny 2013/2014. Počas tej istej sezóny odišiel do Minnesoty, aby sa po sezóne vrátil ako voľný hráč. Podpísal na 5 rokov za 25 miliónov. Po roku prišiel herný úpadok a posledné dva roky zmluvy odohral na farme.

Jeff Skinner, najhorší zo všetkých?

Zatiaľ posledný brilantný podpis je Jeff Skinner. Po 40-gólovej sezóne dostal na osem rokov za 72 miliónov. Momentálne má 10 miliónov na sezónu (aj s podpisovým bonusom) a gól dal naposledy 29. februára. Áno, pred rokom.

Samozrejme, že má v zmluve „no movement clause“, lebo no je „volado“. Žeby dal ďalší gól až keď bude znova prestupný rok, v 2024?

Za zmienku stoja aj Robin Lehner a Patrik Berglund. Lehner sa vyjadril, že v Buffale vyslovene trpel, bol závislý od liekov a alkoholu, pričom sa pokúsil viackrát o samovraždu. Berglund sa po 22 zápasoch za klub zbalil a odišiel naspäť do Švédska. Povedal, že za tých 11 miliónov, čo mu ostávajú vyplatiť to nestojí.

Atmosféru v klube vyšperkoval počas svojho pôsobenia Evander Kane, ktorý to poňal úplne iným spôsobom.

Fanúšikovia

Na druhú stranu počas hnilobného procesu Sabres sa mi naozaj páčia ich fanúšikovia. V roku 2015 oslavovali gól hostí.

Dôvodom osláv bolo získať lepšiu pozíciu v draftovej lotérií 2015 a vytiahnuť Connora McDavida. Samozrejme sa to nepodarilo, lebo toto je Buffalo. Jack Eichel (dvojka draftu) tak dostal jedinečnú možnosť pretransformovať sa na Marva zo Sám Doma.

Verdikt: Pohár skôr získajú Quebec Nordiques.

TakUrčitee Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera