Štvrtok, 23. máj 2024

Tortorella bez egoistov, McD na svoje pomery bez bodov a Ducks bez budúcnosti. NHL je v polovici

Jakub Halák Jakub Halák 20.01.2024
FOTO: SITA/AP Photo

Sezóna NHL sa ako každý rok prehupla do svojej druhej polovice a je čas urobiť krátke zhodnotenie toho, čo je pozitívne a o negatívne. 

Pozitivita

Philadelphia Flyers

John Tortorella urobil presne to, čo vie urobiť iba John Tortorella. Pozrel si zostavu, našiel hráčov, čo by mohli mať ego, dôstojnosť alebo nadávať na jeho systém a zbavil sa ich. Následne vytvoril družstvo okolo Konecneho, Farabeeho a Couturiera s dôrazom na výsledky a tvrdý upracovaný hokej. Taktika, ktorú už použil napríklad v Columbuse (prvýkrát, keď tam trénoval). Flyers tento štýl sedí a navyše produkujú výsledky. Preto sú momentálne v hre o postup do playoff. A to se vyplatí. 

Nathan MacKinnon

Hviezda Colorada zrejme smeruje za životnou sezónou. Momentálne to vyzerá, že si to rozdá o Art Ross Trophy s Nikitom Kucherovom. Naposledy nebodoval ešte minulý rok, 29. decembra a predtým mal zápas bez bodu 18. novembra. Súčasná projekcia hovorí o sezóne na úrovni okolo 87 asistencií a 130 bodov. Colorado zažilo maximálne 120-bodovú sezónu Joea Sakica, ale Quebec (predchodca Colorada) zažil aj 139-bodovú. Tento rekord drží u nás stále málo docenený Peter Šťastný. Nathan máš ešte, čo robiť. Držíme palce.

Edmonton Oilers

Čo začalo ako veľká blamáž sa pomaly, ale isto mení na turbo rozbehnutý maglev. Dvanásť výhier v rade nie je prekvapením vzhľadom na očakávania pred sezónou. Je to prekvapením vzhľadom na katastrofálny začiatok sezóny. Keďže tabuľka berie do úvahy aj “krásny” štart, napriek sérií výhier je Edmonton „iba“ šiesty v konferencii a tretí v divízií. Zaujímavé je tiež, že Connor McDavid neboduje ako mu je posledných pár rokov vlastné. Iba 59 bodov v 39-tich zápasoch je síce úžasné číslo, ale McD musí zniesť iné kritéria. Pracujeme s teóriou, že momentálne uprednostňuje tímový úspech na úkor vlastného blaha.

Vancouver Canucks

Tak ono to ide aj bez Horvata. A ide to vynikajúco. Vancouver začína spomínať na staré časy. Len si neviem vybrať či to sú Sedinovsko-Loungovské, Naslundovsko-Bertuzziovské alebo Lindeno-Bureovské. V každom prípade, teraz je doba Millerovsko-Petterssonsko-Hughesová. Sekunduje jej veľmi potentný Brock Boeser, atakujúci 50-gólovú sezónu. Potenciálny druhý Bure síce spí a prebrať as už nemusí, Vancouver to však nemrzí. Vedia, že Bure bol len jeden (sorry, Valery).

Negativita

Vek alebo Ovechkin?

Minulú sezónu dokázal nastrieľať ťažko uveriteľných 42 gólov. Skvelý výkon na 37-ročného hráča! Lenže 38-ročný Ovechkin má zvlhnutú pušku a momentálne dal iba osem gólov. Súčasná projekcia hovorí jasne – do konca sezóny by to malo byť 15-16 gólov. To je dokopy 838 gólov. Do 894 na prekonanie Gretzkeho rekordu chýba stále cez 60. Pri nástrele 16 gólov za sezónu by potreboval ešte štyri sezóny. Nevieme, či toľko času Alexander má. Ako som nepochyboval rok dozadu, teraz začínam pochybovať, či strelecký rekord zlomí. Možnosť prekonať Gretzkeho sa nenaskytne každý deň, alebo už nikdy.

Buffalo Sabres

Pred sezónou malo byť Buffalo čiernym koňom hrajúcim snáď aj o playoff. Aj keď sezóna je ešte iba v polovici, šance Sabres sa stenčujú. Po veľmi obstojnom minulom ročníku mohla a mala byť táto sezóna tou, ktorá zlomí kliatbu. Zrejme však nebude. Útok Skinner, Tuch a Thompson vplyvom zranení nemôže produkovať dosť dobré čísla a situácia v bránkovisku vyzerá ako dlhodobý problém. Stále nie Buffalo, ale menšia hanba ako tri roky dozadu.

Anaheim „non-mighty“ Ducks

Existuje asi milión memečiek na internete, kde ľudia hovoria, že by chceli mať budúcnosť ako Anaheim. V reále však Anaheim nedokáže svoju budúcnosť premeniť na súčasnosť. Max Comtois už hrá nižšiu ligu, Hampus Lindholm je pre istotu v Bostone. Troy Terry by mohol byť svetielkom nádeje, potrebuje však spoluhráčov. McTavish, Mintyukov a Carlsson môžu byť časom ťahúnmi, ale na to treba trpezlivý manažment. Výmena Cutter Gauthier – Jamie Drysdale vyzerá skôr ako pomerne veľká výhra pre Philadelphiu, ale čas to možno zmení. Ostáva Trevor Zegras, ktorý má magické ručičky a raz za sezónu urobí nejaký krásny michigan alebo vykúzli neskutočnú prihrávku. To je síce skvelé, ale hokej sa hrá na body a nie na krásu. Otázkou teda ostáva, či je lepší elegantný hráč, čo dá gól každý piaty zápas alebo spotený grinder, čo skŕuje každé dva, či tri? Odpoveď záleží ambícií a cieľov manažmentu.

Ottawa Senators

Ottawa má taký káder, že musí prekvapiť. Prekvapivo by mohol postúpiť do playoff napriek silnej divízií alebo prekvapivo by mohol nepostúpiť do playoff s takým dobrým kádrom. Platí možnosť číslo dva a musel by sa stať zázrak, aby postúpili. S Tkachukom, Stuzlem, Chychrunom, Norrisom, Tarasenkom, Girouxom v kádri. Snáď ďalší rok. Som zvedavý, či niekoho vymenia pred trade deadline. Možnou Girouxa a Tarasenka.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera