Nedeľa, 26. máj 2024

Roky desiate, časová os športu podľa TakUrčitee

SITA/TomṚ Benedikovič

Článok s najsilnejšími spomienkami, zážitkami a udalosťami posledných desiatich rokov, by sa dal napísať až do suterénu celého internetu.

Nebudeme vás nútiť toľko skrolovať, nebojte sa. Pozývame ale pozrieť si športovú časovú os podľa skupiny pisálkov TakUrčitee.

2010

Novú dekádu sme začali zhurta. Vo februári veľká generácia slovenských hokejistov zažila posledný megaturnaj. Olympiádu vo Vancouveri.

Pavol Demitra skóroval nezabudnuteľný gól v nájazdoch proti Rusku, vo štvrťfinále sme poslali Švédov do Stockholmu po nádhernom výkone. V semifinále mal Demitra na hokejke vyrovnanie proti domácej Kanade tesne pred koncom.

Nielen Miloš s Gabom zažili v zápase o bronz najväčšie sklamanie. “Keď bolo po dvoch tretinách 3:1 pre našich, vypol som telku a šiel spať. Životná chyba,” spomía si Gabo Vass. Po tej prehre dlho nespali nielen fanúšikovia, ale ani naši hokejisti.

O radosť sa v Kanade starali biatlonisti. Zlatá Nasťa Kuzminová a bronzový Pavol Hurajt, získali jedno zlato, striebro aj bronz.

Futbalisti v lete odleteli do Južnej Afriky a prvýkrát si pod vlajkou Slovenska merali sily s najlepšími na planéte. Turnaj priniesol ďalší ikonický moment, na ktorí fanúšikovia nezabudnú.

Zápas proti Taliansku, v ktorom sme po výhre 3:2 odstránili z turnaja obhajcu titulu majstrov sveta, vyhodnotili Miloš Kubalík s Gabom ako najlepší zápas dekády.

Prehru v osemfinále s Holandskom, ani zlatú medailu Španielov si až tak nepamätáme. Na Vittekove góly, Kopúnkov dloubáček a najväčšiu výhru v histórii Slovenska ale tak skoro nezabudneme

2011

V roku 2011 sa po prvýkrát na Slovensko dostavili najlepší svetoví hokejisti na turnaj majstrovstiev sveta. Privítala ich Sisa Sklovská.

Nadupaný výber Hokejovej republiky ale pri historickej premiére v Bratislave zlyhal. Namiesto boja o medaily sa po poslednom zápase s Dánskom lúčil štadión s reprezentačnou kariérou Pavla Demitru so slzami v očiach.

Fíni sa radovali a pili po zisku svojho zlata až do rána. Slováci vedeli, že to mali a mohli byť oni. Sklamanie bolo obrovské.

Ešte horšie chvíle zažili nielen hokejoví fanúšikovia v septembri toho roku. Lietadlo s hokejistami Jaroslavle spadlo krátko po štarte a na jeho palube zahynul práve hokejista, ktorý zosobňoval krásny vzťah k reprezentácii. Pavol Demitra.

2012

Náplasťou na sklamanie hokejových fanúšikov boli MS vo Fínsku. Tím, ktorého individuálna kvalita sa napriek účasti Šatana s Chárom nedala porovnať s mužstvom z domáceho turnaja, porazil Ameriku, v playoff aj Kanadu a Čechov a dostal sa až do finále. V ňom síce Slováci prehrali s Rusmi, no strieborná medaila znamenala jediné: znova sme doma nadšene vítali našich zlatých chlapcov.

Letná olympiáda sa Slovákom príliš nevydarila. Jedno striebro a tri bronzové medaily boli menej, ako by sme očakávali.

Leto patrilo Petrovi Saganovi. Budúci trojnásobný majster sveta prvýkrát nastúpil na Tour de France a hneď prišiel do cieľa celý zelený. Nielen, že pretekal v prevažne v zelených farbách tímu Cannondale, do Paríža priniesol zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára. Trvalo roky, kým túto poctu doprial inému cyklistovi. Aj to nedobrovoľne, keď ho z pretekov (nespravodlivo) diskvalifikovali.

2013

V apríli vzniklo Takurčitee.sk.

Hokejisti neobhájili na MS medailu, futbalisti ani pod novým trnerom Jánom Kozákom nezachránili zbabranú kvalifikáciu a nepostúpili na MS 2014 v Brazílii, ale Peter Sagan bol znova zelený.

2014

V Soči sme sa pozreli zoči-voči novej hokejovej realite. Vujtekov výber prehral všetky zápasy, ešte aj so Slovinskom. V skupine strelil napriek účasti hráčov NHL len dva góly v troch zápasoch a v osemfinále prehral s Čechmi 3:5.

ZOH znova zachraňovala zlatá Nasťa Kuzminová.

Na MS v Brazílii Nemci potupili domácich a získali titul po výhre nad Messiho Argentínou vo finálovom zápase.

Peter Sagan bol znova zelený.

2015

Druhé najväčšie víťazsto dosiahli slovenskí futbalisti. V Žiline porazili Španielov 2:1. “Pre fanúšika Barcelony bolo zážitkom vidieť naživo Iniestu, Piqueho, Albu a hoci to znie zvláštne, aj legendu Casillasa,” spomína na svoj top zážitok Gabo Vass.

Aj ja som v tom roku zažil svoj najlepší zážitok. V Londýne som videl hrať naživo New York Jets. Porazili v zápase základnej časti NFL Miami Dolphins, ktorí po zápase dokonca vyhodili trénera. Bola to doteraz posledná sezóna Jets, v ktorej hrali dobre.

Peter Sagan bol znova zelený a navyše získal prvý titul majstra sveta.

2016

Jasná hostila Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová si zážitok pred tisíckami fanúšikov zaslúžili a aj užili. Atmosféru ako na rockovom koncetre nepokazili ani v tom čase prebiehajúce parlamentné voľby a ich výsledky.

Pre viacerých z nás bolo EURO 2016, na ktoré Slovensko zaslúžene postúpilo, najlepším zážitkom desaťročia. “Splnený detský sen,” hovorí Miloš Kubalík a nie je jediný. Predsa len, Francúzsko je oveľa bližšie, ako Južná Afrika.

Zápasy proti Walesu, Rusku a Anglicku v skupine Slováci zvládli s dostatočným bodovým ziskom na ďalšie osemfinále veľkého turnaja. Na prehru s Nemcami si (ne)spomíname rovnako ako na prehru s Holanďanmi v JAR. Hlavne, že sme porazili Rusov po krásnych góloch Weissa a Hamšíka, udržali Angličanov bez inkasovaného gólu a v prvom zápase nešťastne prehrali s Walešanmi.

V lete na brazílskych OH v Riu zahviezdili bratranci Škantárovci a Matej Tóth. Rýchla chôdza a manévrovanie na divokej vode boli v tom čase športy, v ktorých sa nám najviac darilo. Kanoisti na tichej a divokej vode pridali ešte zo dve striebra.

2017

Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová získali striebro na MS v lyžovaní v tímovej súťaži. Slovensko nepostúpilo na MS vo futbale v Rusku a takmer vypadlo z A-kategórie na MS v hokeji.

Slovenská reprezentácia do 21 rokov hrala na turnaji EURO v Poľsku. Martin Marys Pagáč označil spôsob, akým našich vypinkali z turnaja nešportovým spôsobom v poslednom zápase skupiny Nemci s Talianmi, za top sklamanie dekády. Nečudo, bolo to ozaj nefér.

Peter Sagan nebol zelený, získal ale tretí titul majstra sveta.

2018

Hokejové majstrovstvá sveta boli relatívne pokojné, nemohli sme predsa vypadnúť. Pod novým trénerom Craigom Ramsaym ale Slováci ukázali lepšiu hru, najviac mrzela prehra s Čechmi v zápase, v ktorom sme ešte pätnásť sekúnd pred koncom vyhrávali.

Upozornenie: Video je s pôvodným českým komentárom.

Majstrovstvá sveta vo futbale sme sledovali v pohodlí domova, len finále Francúzov s Chorvátmi si viacerí z pisálkov odskočili sledovať priamo k slovenskému moru. Podľa informácií Nikoly Baďovej a Martina Ceja Bosáka to bol zážitok napriek prehre neskutočný.

Peter Sagan sa vrátil do zeleného dresu v Paríži.

2019

Tri medaily Petry Vlhovej na MS v lyžovaní z nej urobili Športovkyňu roka a hlavnú hviezdu slovenského športu.

Hokejové MS 2019 sa hrali v Košiciach a Bratislave. Slováci hrali krásne zápasy s nepodarenými koncovkami. Nádejné výsledky stratili proti Kanade, aj Nemecku a opäť do štvrťfinále nepostúpili. Fíni naopak premenili aj druhý výjazd na Slovensko na zlato.

Futbalisti pod novým trénerom Hapalom kvalifikáciu na EURO 2020 nezvládli, napriek tomu majú v jarnom playoff Ligy národov šancu stále na turnaj postúpiť.

Peter Sagan bol znova zelený.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera