Nedeľa, 26. máj 2024

Game of Thrones: Rytier Siedmich kráľovstiev

Vlado Kurek Vlado Kurek 22.04.2019
SITA/AP Photo

Tak ako sa dalo čakať, osou druhého dielu ôsmej série seriálu Hry o tróny bola postava, ktorá sa v prvej epizóde objavila iba na posledných pár sekúnd. Sir Jaime Lannister, rytier, lord Veliteľ kráľoveskej gardy, Kráľokat, brat a milenec Cersei Lannister, záchranca Brienne of Thart, Jednoruký.

Z výpočtu prívlastkov je jasné, že ide o jednu z najzaujímavejších postáv celej ságy a jeho obrat z namysleného spratka z bohatej rodiny, ktorý si myslí, že je nad všetkými do jeho nového ja je tým krajší, že je úplne uveriteľný.

GoT S08E02

Jaime začína diel súdený dvoma ženami, ktoré nemajú najmenší dôvod mu veriť a konči pasovaním na rytiera ženu, ktorá ho skryte miluje tak mocne, ako ním kedysi opovrhovala. Všetky jeho scény aj medzitým sú veľmi dobré a dodávajú inak pomerne chladnému dielu potrebné teplo.

Aj druhý diel je pokojný, bez akcie. Postavy ktoré sa minulý pondelok stretli sa potrebujú stretnúť a dorozprávať si nové informácie. Dany sa snaží nájsť spoločnú reč so Sansou, Arya so Sandorom. Sam a Fialka riešia odvahu a Sansa s Theonom odpustenie. Cibuľovému rytierovi dokonca poslali do cesty novú Shireen, ale nemôžem si pomôcť, nič z toho na mňa nijak špeciálne nefungovalo.

Dramaturgickú potrebu akcie (jednoducho po nejakom množstve dialógov potrebujete dať mysli niečo iné, aby si oddýchla – aj preto v prvom dieli ten prelet na drakoch) tentokrát obstarala Arya – ale bez zbrane. A dokonca aj bez oblečenia. Sexuálna scéna s kováčom Gendrym bola pre mňa veľmi podivná.

Patrím k tým, ktorí si obľúbili Aryu ako jednu z najdôležitejších postáv a jednoducho pre mňa stále zostala malým dievčaťom. Sociopatickým, vraždiacim – ale dievčatkom. Sledovať teraz to malé dievča ako sa mení na ženu je bolo mňa podobne čudné ako predstava otca, že jeho dcéra raz bude dospelá žena. 

Bublanie a kvasenie

Je pochoptieľné, že keď sa v jednom veľkom hrnci zvanom Zimohrad varia všetky prísady na záchranu ľudstva, bude to bublať a kvasiť. Trochu mám však pocit, že by si to paradoxne buď zaslúžilo viac času, alebo menej. Takto to zostalo akosi uprostred.

Samozrejme, prišlo aj na najpodstatnejšiu otázku – ak teda ľudstvo prežije – na otázku práva na trón. Daenerys Targaryen si neprešla všetkými skúškami, aby sa trónu vzdala. Teraz to vyzerá, že bude musieť. Bude ochotná to urobiť? Možno ešte lepšia otázka znie: bude na tom Jon Snow trvať? Možno sa podobne ako jeho blízky priateľ, Aemon Targaryen – nebohý majster z Múru – vzdá svojho práva. Na druhej strane, práve Aemon mu kedysi pripomenul, že práve láska je často skazou povinnosti.

Dobrý záver

Záver epizódy však má moje plné sympatie. Stretnutie hrdinov pri ohni pár hodín pred bitkou z ktorej sa isto niektorí nevrátia malo príjemnú, melancholickú náladu. Samozrejme, vrcholom bolo pasovanie Brienne za rytiera. Malo svoje veselšie podoby (ktovie, čo presne si predstavoval Tormund pod vetou „Pasoval by som ťa aj desaťkrát“), svoje metaforické (padlý rytier pasuje rytierskeho človeka) aj príjemne ľudské: Myslím, že sme prvykrát videl Brienne naozaj šťastnú a usmiatu.

Podobne ako Tyrion by som pokojne ukecával scenáristov a režiséra, aby ešte zostali na jeden ďalší drink. Alebo pesničku. A nemusela by byť od Florence and the machine. Pesnička Jenny of Oldston príliš verne a smutne podľa mňa popisovala to, čo sa naozaj stane.

Nakoniec však prišlo to čo prísť muselo. Tri zatrúbenia. Nočný kráľ a jeho armáda sú tu. Plán je opäť páno prsteňovský – udržať armádu súpera koľko sa dá a zničiť prsteň – teda nočného kráľa. Ak si mám tipnúť, nakoniec to vyjde, ale nie hneď v najbližšej časti. V tej sa rozlúčime s niekoľkými postavami. Môj tip: Brienne, Gendry, Theon, Šedý červ. Au.

Ak chcete k prvým reakciam aj pár špekulácií navyše, napríklad ako dopadne troujholník Sansa – Jon – Daenerys, čo znamená Duchovo dvojsekundové cameo, koho by si vybrala Brienne – Jaimeho  alebo Tormuda? alebo…. alebo čokoľvek iné, nezabudnite si kliknúť na môj podcast AFVK. Nájdete ho všade, kde počúvate podcasty a ak dáte odber, neujde vám žiadna dôležitá informácia.

Už v utorok budeme špekulovať čo všetko sme ešte videli a čo uvidíme. Pretože noc prichádza a viac očí viac vidí.

Hodnotenie: 6/10

(Autor patrí k nešťastníkom, čo začali čítať knihu v roku 2000 a devätnásť zím neskôr stále čakajú na jej dokončenie. Teším sa, že existuje seriálová náplasť a ak mi občas uletí meno, alebo informácia, ktorá patrí výhradne do knižného sveta, ospravedlňujem sa. Nie je to zámer)

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera