Streda, 24. apríl 2024

Vraj najlepší zápas NCAA Final Four v histórii. Semifinále amerických univerzít rozhodol neuveriteľný kôš s klaksónom na konci predĺženia

SITA/AP Photo/Michael Conroy

Gonzaga Bulldogs a UCLA Bruins hrali v noci semifinále basketbalového turnaja NCAA. V sezóne neporazení Zags vyhrali 93:90, neuveriteľným košom Jalena Suggsa na samom konci predĺženia. V Amerike hovoria, že to bol najlepší zápas Final Four v histórii March Madness.

Súboj odlišných značiek

Gonzaga a UCLA sú vo svete univerzitného basketbalu dve úplne odlišné značky. Bulldogs sú roky obľúbeným tímom basketbalových hipsterov, súkromná škola hrá v slabšej divízii NCAA a v turnaji doteraz zakaždým dokázala nenaplniť očakávania. Do semifinále nastupovali ako doteraz neporazený tím, keď vyhrali všetkých tridsať zápasov, ktoré v sezóne odohrali.

Slávna minulosť UCLA na druhej strane radí univerzitu z Los Angeles do úzkej skupiny najprestížnejších. Aj keď za ňu viac hovoria úspechy spred desaťročí, ako aktuálne výsledky. Dres Bruins obliekali kedysi Kevin Love, Reggie Miller, Bill Walton, či Kareem Abdul Jabbar (Lew Alcindor).

Dramatické semifinále

Súboj o postup do finále marcového šialenstva v Indianapolise bol po celý čas vyrovnaný. Ani jedno mužstvo nedokázalo odskočiť na viac, ako na sedem bodov, čo v dnešnom basketbale veľa neznamená. Prvý polčas skončil vedením Gonzagy o jeden bod, 45:44. Keď bolo pol minúty pred koncom druhého vyrovnané 81:81 čakalo sa, komu sa podarí zapísať sa do histórie. Na prvý pokus sa to nepodarilo nikomu, dve pokazené strely, jeden blok a dve straty sa postarali o predĺženie.

Aj predĺženie bolo vyrovnané, ako celý dramatický a napínavý zápas. Už len to sa dalo považovať za výhru UCLA, lebo Gonzaga sa so súpermi v sezóne nemaznala. Zápasy v turnaji vyhrali Zags postupne o 37, 16, 28 a 29 bodov. Z vyše dvadsiatich zápasov v novom kalendárnom roku vyhrali len jeden o menej, ako o desať bodov. Ešte na začiatku februára o deväť.

Hráči UCLA ale bojovali ako o život a keby sa im podarilo zvíťaziť, zápas by sa zapísal veľkými písmenami do hrubej kroniky úspechov školákov zo západného pobrežia USA. Rozhodol až úplný záver predĺženia.

Radšej si ho pozrite.

Po fantastickom konci a strele Jalena Suggsa o dosku s klaksónom sociálne siete zaplavili emócie. Aj LeBron James, aktuálne zranený hráč Los Angeles Lakers, súhlasil. Aj podľa neho šlo o jeden z najlepších zápasov basketbalovej histórie. LeBron nikdy na univerzite nehral, zo strednej školy ho rovno draftovali do NBA, čo dnes nie je možné. Hráči musia stráviť aspoň rok na škole.

Finálovým súperom Gonzagy bude Baylor. Texaská univerzita dominovala v druhom semifinále proti Houstonu (78:59), Baylor prehral z 29 zápasov v sezóne len dva. Pondelkové nočné finále určí spravodlivého šampióna NCAA pre pandemickú sezónu plnú obmedzení.

Ešte predtým sa vo finále ženskej časti stretnú v nedeľu v noci Stanford a Arizona, ktorá šokujúco porazila favorizovanú univervitu UCONN (University of Connecticut).

Verzia Titanic

Na záver pre veľký úspech ešte verzia Suggsovej strely na hudbu z filmu Titanic.